Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

W imię szatana!

Paradoksem naszych czasów jest powszechna niewiara w istnienie diabła, a zarazem nawrót do licznych praktyk pogańskich: spirytyzmu, okultyzmu, czarnej magii. Diabeł bywa dzisiaj kwestionowany przez rozmaitych "nowoczesnych" teologów Zachodu - choć sam Chrystus nie miał cienia wątpliwości co do jego istnienia i działania - a zarazem jest tak bardzo obecny w kulturze masowej. Na ekranach roi się od diabolicznych filmów, półki księgarskie uginają się pod tytułami literatury okultystycznej, a w kioskach można kupić karty do tarota. Na koncertach zespołów heavymetalowych pojawiają się młodzi ludzie odziani na czarno, w skórzanych kurtkach, wysokich butach i rękawiczkach nabijanych ćwiekami, w koszulkach z głową kozła, pentagramem - pięcioramienną gwiazdą wpisaną w okrąg - albo trzema szóstkami, wznosząc tzw. rogatą pięść i skandując diaboliczne hasła.

Jak ocenić to zjawisko? Czy to tylko znudzenie dobrem, moda na zło, a może już fascynacja Złym? Kim są ci młodzi ludzie: zagubionymi, źle bawiącymi się dziećmi, czy raczej autentycznymi wyznawcami Złego? Cóż, do nas docierają informacje o kolejnych napadach na plebanie, włamaniach do świątyń, aktach profanacji cmentarzy, wykradaniu i bezczeszczeniu Hostii. Wiemy, że adepci satanizmu praktykują bluźniercze rytuały, parodiują Mszę Św., zawierają . pakt z diabłem, wypierają się chrztu i Eucharystii, propagują kult zła i grzechu.

Kult szatana nie jest zjawiskiem nowym, a za Antychrysta uważano już m.in. Kaligulę, Nerona, Stalina, czy Hitlera. Ugrupowania satanistyczne istnieją dzisiaj w wielu krajach świata, a za najsilniejsze uchodzą te, które działają w USA, Anglii, Włoszech i Francji. W samych tylko Stanach Zjednoczonych działa blisko osiem tysięcy zgromadzeń satanistycznych, skupiających sto tysięcy wyznawców. Liczbę satanistów w świecie szacuje się na dwa miliony osób, a siedzibą "papieża" i "papieżycy" satanizmu jest włoskie miasto Turyn.

Za twórcę współczesnego satanizmu uważa się Szkota Aleistera Crowleya (1875-1947), nazywanego "najbardziej występnym człowiekiem świata". Dzisiaj wznawia się jego liczne pisma, a zwłaszcza główne dzieło "Księgę Prawa", w którym opisał swoje objawienie, otrzymane od ducha Aiwaza. Misją jego życia stała się próba zniszczenia chrześcijaństwa. Jako prekursor satanistycznej nowej fali eksperymentował ze środkami halucynogennymi, sprawował wyuzdane rytuały okultystyczno - seksualne, celebrował czarne msze. Był Wielkim Mistrzem angielskiego stowarzyszenia "Złotej Jutrzenki" (Golden Dawn), które dało początek paramasońskiemu stowarzyszeniu niemieckiemu Thule, oddającemu cześć Wotanowi - germańskiemu bóstwu wojny i śmierci. Znawcy problemu uważają, że stowarzyszenie Thule - jego świętym znakiem była swastyka - stało się magicznym centrum nazizmu, a nauki Crowleya wywarły szczególny wpływ na młodego Adolfa Hitlera.

Wielu wyznawców Crowleya skupiło się wokół Zakonu Świątyni Wschodu (Ordo Templi Orientis), a dzisiaj za swego duchowego mistrza uznają go tacy muzycy rockowi, jak np. Ozzy Osbourne z Black Sabbath, który śpiewał utwór "Mr Crowley", Jimi Page z Led Zeppelin - nabył nawet jego szkocką posiadłość w Boleskine - czy członkowie zespołu The Beatles, którzy portret Crowleya umieścili na okładce słynnej płyty "Orkiestra Klubu Samotnych Serc Sierżanta Pieprza".

W noc Walpurgii z 30 kwietnia na 1 maja 1966 r. Anton Sandor La Vey, pochodzący z cygańskiej rodziny kalifornijskiej, ogłosił powstanie Kościoła Szatana, czyli Świątyni Trapezoidu. Kim jest La Vey? Nazywany "czarnym papieżem" pracował w cyrku jako treser lwów, był fotografem policyjnym, hipnotyzerem i... konsultantem filmów demonologicznych; grał min. rolę diabła w "Dziecku Rosemary" Romana Polańskiego. Jest autorem katechizmu satanistycznego "Biblii szatana", w którym sformułował diaboliczny ekwiwalent Dekalogu, a także "Rytuałów satanistycznych" i "Kompletnej czarownicy".

Do Polski satanizm przeszczepiły zespoły heavymetalowe, takie jak WASP, Turbo, czy Kat. Ks. A. Zwoliński w książce "Bezdroża zła" przypomina genezę rock and rolla; nazwę zaczerpnięto z żargonu afrykańskiego proletariatu, a oznacza ona ruchy wykonywane podczas aktu seksualnego. Po drugiej wojnie światowej amerykański komunista Sidney Filkenstein, zgodnie z wytycznymi Międzynarodowego Biura Muzycznego w Moskwie, nawoływał do przezwyciężenia barier pomiędzy muzyką klasyczną - dziedzictwem chrześcijańskim - i popularną, wzywając do stworzenia muzyki rewolucyjnego proletariatu. Uważa się, że jednym z prekursorów satanizmu wśród muzyków rockowych był John Lennon, który sam twierdził, że podpisał pakt z szatanem. Grupa The Beatles już w 1968 r. miała przekazać do podświadomości "ewangelię szatana", nagrywając "Diabelski Biały Album". W USA powstała lista utworów podejrzewanych o przenoszenie ukrytych komunikatów satanistycznych do podświadomości - techniką backward masking - których nie słychać przy normalnym odtwarzaniu. Wśród wykonawców stosujących ową technikę wymienia się m.in. KISS, AC/DC, Rolling Stonesów, Queen, Bruce Springsteena, Black Sabbath, Van Morrisona, Madonnę, czy Michaela Jacksona. Słynne "Schody do nieba" Led Zeppelin zawierają ukryte słowa: "To jest dla mojego słodkiego szatana". Przeciw wykonawcom i wytwórniom płytowym toczyły się procesy sądowe, które udowodniły, że oskarżenia nie były, niestety, bezpodstawne.

Grupy satanistyczne

Grupy satanistyczne to jedne z najbardziej szkodliwych rodzajów grup destrukcyjnych. Na terenie całego kraju, w tym także i Wielkopolski, spotykamy się z wieloma przykładami ich działania. Sekty gdy werbują ludzi, zazwyczaj mówią im o dobru, o odnalezieniu sensu życia, samodoskonaleniu. Satanizm natomiast stawia niejako na głowie cały porządek moralny: dobro nazywa słabością a egoizm, zło, usiłuje przedstawiać jako prawdziwą wartość. Osobie, która zaangażowała się w grupę satanistyczną bardzo trudno jest ją opuścić. Takie osoby wprowadza się w grupę przez udział w czymś odrażającym albo w przestępstwie: np. w dręczeniu zwierząt albo w profanacji, co potem służy jako argument do ich szantażowania. Warto w tym miejscu rozróżnić pomiędzy pseudosatanizmem a satanizmem we właściwym znaczeniu tego słowa. Zdarza się, że dzieci czy młodzież chcąc imponować swoim rówieśnikom przynosząc do szkoły jakieś emblematy, czy słuchając muzyki zawierającej treści satanistyczne. Nie musi to oznaczać bezpośredniego zaangażowania w grupę. Trzeba natomiast powiedzieć, że zwłaszcza takie osoby są wyszukiwane i werbowane do grup satanistycznych. Jeżeli w naszym otoczeniu zauważamy osoby demonstrujące swoje zainteresowanie satanizmem, nie powinniśmy odsuwać się od nich. Tylko życzliwość rodziny, przyjaciół, wychowawców może sprawić, że młody człowiek nie stanie wobec dylematu: "albo zostanę zupełnie sam, albo pójdę do moich "nowych przyjaciół", bo tam mogę być kimś, bo tam zostanę zauważony". Trzeba ukazywać przykład dobra i uczyć je wybierać, ponieważ tylko ono, choć bywa trudne i wymagające, prowadzi do rozwoju i szczęścia.

MICHAŁ GRYCZYŃSKI, O. Andrzej Wójcik OP dominikanin


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

bł. Władysław z Gielniowabł. Władysław z Gielniowa

Modlitwa do bł. Władysława z GielniowaModlitwa do bł. Władysława z Gielniowa

Litania do bł. Władysława z GielniowaLitania do bł. Władysława z Gielniowa

Jak pustelnik Pachomiusz poznał tajemnicę znaczenia życiaJak pustelnik Pachomiusz poznał tajemnicę znaczenia życia

Dlaczego gdy kapłan mówi: Oto wielka tajemnica wiary - w jednym kościele ludzie wstają, a w innym siedzą?Dlaczego gdy kapłan mówi: "Oto wielka tajemnica wiary" - w jednym kościele ludzie wstają, a w innym siedzą?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej