Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Vassula Ryden - czy nie kpiny z mistyki?

W połowie lat 90. w prawie wszystkich księgarniach katolickich oraz w wielu sklepikach przykościelnych można byłospotkać tomy prywatnych objawień Yassuli Ryden pt. Prawdziwe życie w Bogu, opublikowanych przez Wydawnictwo, które przybrało brzmiącą religijnie nazwę Vox Domini.

Książka już we wstępie zawiera zapewnienie, że jako objawienie prywatne nie potrzebuje imprimatur. Stoi to w wyraźnej sprzeczności z kan. 827 par. 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który wyraźnie precyzuje, że książki dotyczące wiary zaleca się przedstawić do zatwierdzenia biskupowi ordynariuszowi. Książka rozpoczynająca się od takiego zabezpieczenia jest pełna dziwnych wypowiedzi, które nieraz stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła, a nawet z dobrym smakiem.

Najpierw parę słów o autorce tej pseudomistycznej książki. Vassula Ryden jest urodzoną w Egipcie (w 1942 r.) prawosławną Greczy- nką. Jest rozwódką ponownie zamężną, ma dwóch synów. Była kiedyś gwiazdą międzynarodowego tenisa, później modelką. Jej obecny mąż jest luteraninem. Od 1985 r., kiedy się nawróciła (po okresie zerwania z wszelka prak tyką religijną), pani Ryden podróżuje po całym świecie twierdząc, że Jezus Chrystus przekazuje jej różne objawienia, którymi winna się dzielić z ludzkością.

Pierwszą rzeczą, która uderza, jest fakt, że pani Ryden, która naucza teraz w kościołach katolickich, jest nadal prawosławną. 31 maja 1987 r. przystąpiła po raz pierwszy do Komunii św. w kościele katolickim i choć, jak sama pisze, ksiądz ją zganił za taki czyn bez przejścia na katolicyzm, to jednak Pan Jezus ją ponoć pochwalił (tom I str. 293-294).

Vassula uważa, że nie musi przechodzić na katolicyzm, gdyż twierdzi, iż zjednoczenie chrześcijaństwa dokona się poprzez Światową Radę Kościołów (do której Kościół katolicki nie należy). Pan Jezus powiedział jej ponoć, że "wszystkie Kościoły są Moje" (tom I str. 305). Tymczasem Jezus wyraźnie powiedział do Piotra, że jest tylko jeden Kościół Chrystusa, który jest zbudowany na Skale - Papieżu. "Ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą" (Mt 16, 18).

Vassula Ryden gorąco apeluje o uznanie dla rzekomych objawień w Garabandal za prawdziwe, za równe objawieniom w Lourdes i Fatimie (np. tom I str. 405). Warto może tu przypomnieć, że Garabandal nigdy nie został uznany przez Kościół za autentyczny. Nawet w aneksie do tomu pierwszego książki Vassuli znajduje się orzeczenie w tej sprawie biskupa ordynariusza, który wyraźnie stwierdza, że nie widzi podstaw do uznania tych "objawień" za prawdziwe. Znajduje się tam również list kard. Ottavianie- go, prefekta Świętego Oficjum (obecnie Kongregacji Nauki Wiary), który potwierdza stanowisko miejscowego biskupa. Ks. Józef Warszawski T J w książce Garabandal - objawienie Boże czy mamienie szatańskie? (Rzym 1970) wręcz ocenia, że było tam mamienie szatańskie mające na celu wypaczyć Fatimę. Istnieje jeszcze jeden element książki, który powoduje, że książka ta nie powinna znaleźć się w żadnym chrześcijańskim domu. Styl, w jakim Vassula opisuje słowa ponoć skierowane do niej przez Jezusa, jest stylem, który próbuje naśladować mistyczność, ale bardziej przypomina literaturę erotyczną. Dobry smak nakazuje, aby w "Rycerzu" przykładów tego nie cytować.

Spotkania z Vassulą Ryden odbywają się w wielu częściach świata. Na spotkania te przychodzą wielkie tłumy, również katolików zwabionych tym, że ponoć podczas ekstazy "mistycznej" twarz Vassuli zamienia się w twarz Jezusa i głowę jej otacza niebieska aureola. Niestety już niezadługo Vassula zagości w Polsce. Ostrzegajmy więc znajomych przed tą "mistyczką", co do której objawień nie mamy żadnej pewności. Przypominajmy również księżom proboszczom kanonem 827 par. 4 Kodeksu Prawa Kanonicznego: "W kościołach lub kaplicach nie można wystawiać, sprzedawać lub rozdawać książek, czy innych pism, traktujących o sprawach religii lub obyczajów, jeśli nie zostały wydane za zezwoleniem kompetentnej władzy kościelnej albo nie były przez nią potem zaaprobowane".

W kontekście sprawy Vassuli Ryden nasuwają się przejmujące słowa Pana Jezusa: "Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych. Oto wam przepowiedziałem. Jeśli więc wam powiedzą: "Oto jest na pustyni", nie chodźcie tam! "Oto wewnątrz domu", nie wierzcie!" (Mt 24, 24-26).

Vassula w Sacramento

"The Wanderer" (28.11.1993 r.) opisuje występ Vas- suli Ryden w katedrze katolickiej w Sacramento (USA) w dniu 18 stycznia ub. r. Kościół oświetlony i udźwiękowiony jak przy robieniu filmów w Holy- wood lub jak sale rockowe. Chór w galowym ubiorze. Po Mszy św. na podium staje Vassula w krótkiej białej sukni i błękitnej zarzutce, uczesana z przedziałkiem, jak Pan Jezus na obrazie Agamiana, ustawionym tuż przy niej na sztaludze. Przedstawia się, że jest oblubienicą Chrystusa, i mówi, że Chrystus przychodzi do niej każdego dnia i dyktuje jej swe orędzie. Potem recytuje wybrane fragmenty z tego orędzia. Zachęca do czytania Ewangelii, ale też swojej książki, którą można nabyć w kościele. "Uśmiechnęła się delikatnie - pisze sprawozdawca - gdy powiedziała zebranym, że greccy prawosławni pragną jedności pod swym patriarchą, a katolicy pod Papieżem, lecz Pan Jezus chce jedności wszystkich chrześcijan pod Światową Radą Kościołów", chodzi Mu zaś o jedność serc, a nie o jedność wiary. Po występie - oklaski, śpiew "Happy Birthday, Vassula", ale też gwizdy. Liczni fanowie są rozentuzjazmowani. Inni - zgorszeni, że brali udział w "świętokradczym bałwochwalstwie", jak ktoś się wyraził.

Jacek KrzesińskiWasze komentarze:
 Krzysztof: 06.12.2023, 10:52
 Najlepszym sposobem oceny wiarygodności przekazów Jezusa Chrystusa zawartych w orędziach Prawdziwego Życia w Bogu jest ich przeczytanie. Osobiście nie mam żadnych wątpliwości, że są prawdziwe i przeznaczone na Koniec Czasu w którym żyjemy a adresowane są do wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli. Z Panem Bogiem !
 marzena aneta: 07.03.2023, 06:42
 Vassula Ryden dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję proszę dla mnie o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwy do Ducha ŚwiętegoModlitwy do Ducha Świętego

Litania do Ducha ŚwiętegoLitania do Ducha Świętego

Modlitwa o siedem darów Ducha ŚwiętegoModlitwa o siedem darów Ducha Świętego

Medytacja na Zesłanie Ducha ŚwiętegoMedytacja na Zesłanie Ducha Świętego

Jezus daje Ducha Świętego (J 20, 19-23)Jezus daje Ducha Świętego (J 20, 19-23)

Niech zstąpi Duch Twój! Historyczna homilia Jana Pawła IINiech zstąpi Duch Twój! Historyczna homilia Jana Pawła II

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej