Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Ostrzegamy przed New Age

Musical Hair ("Włosy"), który w swoim czasie (1966 r.) odniósł nadzwyczajne sukcesy, spopularyzował tę oto pieśń:

Harmonia, szczerość, jasność,
Sympatia, światłość i prawda!
Nikt już nie zdławi wolności!
Nikt nie zakuje ducha w kajdany!
Mistyka obdarzy nas zrozumieniem
i człowiek znów zacznie myśleć!
Dzięki Wodnikowi! Dzięki Wodnikowi!

W ten to sposób zapowiedziano New Age na piętnaście lat przed jego publicznym objawieniem się w Stanach Zjednoczonych. 1)

Odtąd przedstawia się go zawsze z tym samym optymizmem, w tych samych atrakcyjnych kolorach. Jak zauważył kardynał Danneels: "New Age zna się wspaniale na schlebianiu marzeniom nowoczesnego człowieka". 2)

Mamy więc do czynienia z ruchem zwodzicielskim i zapowiada się, że będzie on zwodził z jeszcze większą skutecznością.

To sprowadzanie na manowce dokonuje się nawet w środowiskach katolickich. Różne stowarzyszenia katolickie przejmują psychotechniki z arsenału New Age, na przykład wizualizację, zen, jogę, już to jako sposoby uzdrawiania, już to jako metody medytacji. W krajach anglojęzycznych obserwuje się, iż wiele diecezji realizuje programy zwane "odnowąa to celem ożywienia katolicyzmu... Ciekawe to programy, bowiem ich sformułowania znajdowały się już w pismach Alicji Bailey, wielkiej kapłanki teozofii, a zarazem inspiratorki New Age.

Moc zwodzicielska New Age ostatnio wzrosła jeszcze bardziej, gdyż może się on pochwalić skutecznością działania w różnych dziedzinach. Tę skuteczność zawdzięcza on swym ścisłym związkom z okultyzmem, to znaczy z Szatanem. Czyż nie napisano w Ewangelii: Wówczas diabeł wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata i rzekł do Niego: , Jobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje". Lecz Jezus mu odrzekł: "Napisane jest: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz". (Łk 4,5-9)

Metodyczna akcja ostrzegania przed New Age wydaje się więc nieodzowna. Niniejsza broszura 3) może posłużyć jako pierwsze, podręczne narzędzie tego ostrzegania. Oto główne kierunki, które powinno się uwzględnić:

a) New Age jest - w swej istocie - nowoczesną postacią okultyzmu,

- okultyzmu w przebraniu naukowym i ekologicznym,
- okultyzmu upowszechnionego aż do banalności przez massmedia i inne sposoby propagandy, jak szkolenie kadr biznesu, wystawy, serie specjalnych wydawnictw...

Otóż okultyzm jest religią Szatana, w tym przypadku "Szatana, który podaje się za anioła światłości".

b) Należy przeto wystrzegać się jakiegokolwiek udziału w akcjach New Age, a w szczególności unikać psychotechnik w tym ruchu praktykowanych, które na pierwszym etapie uzależniają umysły, a na następnym zarażają okultyzmem.

Nie dopuszczajmy się w tej dziedzinie grzechu ciekawości: nie bierzmy udziału ani w seansach, ani w "uświadamiających" kursach. Inaczej ryzykowalibyśmy, iż padniemy ofiarą zwiedzenia lub że co najmniej zostanie w naszej duszy ślad po praktykowanych tam niegodziwościach.

c) Trzymając się z dala od wszelkich imprez New Age, trzeba jednak posiadać elementarne w tych sprawach rozeznanie, by się samemu uchronić i móc ostrzegać rodzinę i przyjaciół.

d) Toteż należy, po pierwsze:

- wiedzieć w ogólnych zarysach, czym jest okultyzm, a szczególnie co oznaczają cztery główne jego cechy, to jest panteizm, system trójdzielny, reinkarnacja i spirytyzm;
- umieć odkrywać te cechy w tysiącznych stowarzyszeniach i akcjach, którym patronuje New Age; zalewają nas one zewsząd, a jutro będą powszechniejsze, aniżeli dzisiaj;
- w ten sposób dopracować się prostych kryteriów, które ułatwiają nam odrzucenie tego, co powinno być odrzucone.

e) To wymaga od nas, po wtóre:

- poinformowania się co do psychotechnik stosowanych w New Age, tych przynajmniej, które wkradają się do środowisk katolickich (wizualizacja, zen, joga itp.);
- uznania ich niegodziwego charakteru i kumania się z okultyzmem, który starają się maskować.

f) Należy wreszcie:

- zaznajomić się ze słabymi stronami New Age, w szczególności z dziwacznymi i błazeńsskimi zachowaniami, tak często inspirowanymi przez Szatana, z całą tą okultystyczną starzyzną tarota, widzenia na odległość, czarodziejskich kryształów itp., co wszystko razem wzięte nie jest niczym innym, jak nieco zmodernizowanym czarnoksięstwem. W kraju, który kocha się w zdrowym rozsądku, są to silne argumenty dla zdyskredytowania ruchu, pragnącego uchodzić za "naukowy" i nowoczesny.

Wobec odżycia satanizmu, co nastąpiło w New Age, ludzkie środki przeciwdziałania oczywiście nie wystarczą. Trzeba je uzupełnić modlitwą, modlitwą do Najświętszej Dziewicy, która starła głowę Szatana, do modlitwą św. Józefa, który jest "postrachem demonów", do modlitwą do św. Michała Archanioła, którego po każdej Mszy św. (według rytu trydenckiego) prosimy, aby "Szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich krążą po świecie, mocą Boską do piekła strącił". Nie zapominajmy również o sakramentach i sakramentaliach (na przykład o poświęconym medaliku).

Wniosek ostateczny: mając do czynienia z takim ruchem, jak New Age, najgroźniejszym narkotykiem, jaki zagraża naszej epoce, niewątpliwie posiadamy wszystko, co jest konieczne dla podjęcia wialki. Potrzeba jeszcze mieć wolę po temu.

Arnauld de Lassus

1) Według Marilyn Fergusson ujawnienie się i rozpowszechnienie ruchu New Age nastąpiło w 1975 r.
2) Kard. G. Danneels, Chrystus czy Wodnik?, 1990.
3) Artykuł wzięto z broszury: Arnaud de Lassus, New Age nowa religia? Warszawa 1993, Oficyna Wyd. "Fulmen"Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5Nowenna do Świętego Szarbela - dzień 5

św. Brygidaśw. Brygida

Modlitwa do św. BrygidyModlitwa do św. Brygidy

Litania do św. BrygidyLitania do św. Brygidy

Św. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieciŚw. Brygida Szwedzka - zakonnica i mistyczka, matka ośmiorga dzieci

Modlitwa do św. ApolinaregoModlitwa do św. Apolinarego

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej