Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Magia Chaosu

Niedawno natknąłem się w internecie na pewne zjawisko - magię chaosu, która powstała stosunkowo niedawno. Iluminaci Thanateros, stowarzyszenie okultystyczne założone w 1978 roku, dało początek tej nowej praktyce, której twórcy poczuli niedosyt zastanym poziomem 'Sztuk Magicznych'. Elementarnym założenie chaotów to przekonanie, że wiara jest najważniejsza dla powodzenia rytuału, stąd ich ambicja, by ich system stał się fundamentem dla wszystkich innych. Chaos, który propagują to pomieszanie wszystkich metod magicznych i zgoda, na uwierzenie w dowolną szkołę magiczną, na czas danego rytuału - wszystko po to, żeby odnieść sukces.

Wierząc, że można wierzyć we wszystko, trudno jest powiedzieć cokolwiek na temat religii chaotów, jednak wiadomym jest, że do wzrostu popularności magii chaosu przyczynił się Dyskordianizm. A czym on jest? Sektą, czy może raczej jawną kpiną z każdej religii, szydzącą z jej dogmatów, skierowaną przeciw tradycji. Założenia tego ruchu to zbiór sprzecznych ze sobą, udających dowcip reguł, buntowniczo nastawionych nawet do Kościoła, gdyż każą swoim wyznawcom w każdy piątek spożywać hot-doga (a więc mięso, co stanowi złamanie przykazania kościelnego, dotyczącego postu!). Ale wróćmy, do zagadnienia magii chaosu.

Elementem zajmującym najważniejsze chyba miejsce w tej "sztuce" jest sigilizacja. Nazwa ta pochodzi od łacińskiego "sigilum", co oznacza "pieczęć". Energie magiczne wyzwalane są wtedy, gdy "sigil", czyli zakodowane graficznie życzenie maga, przedostanie się do jego podświadomości. Rytuały, zapożyczone z różnych systemów magicznych, służą wprowadzeniu maga w odmienny stan świadomości, co ma mu ułatwić wprowadzenie swoich zamierzeń w życie. Głównym motywem działań maga jest pragnienie, pożądanie, 'chcenie', które ma być realizowane nawet za cenę zmieniania swoich poglądów do każdego rytuału, dopasowywania ich do swoich obecnych popędów. I czy jest jakieś sacrum, coś na co chaoci się nie powołają? Archanioły też są elementami ich praktyk, ich imiona wykorzystywane są przez magów podczas rytuałów.

Serwitory to osobny, dość rozbudowany element praktyk chaosu - polega na tworzeniu odrębnych bytów, które mają magowi pomagać. Te twory, jak to określił w jednym ze swoich esejów jeden z magów chaosu, pewne elementy świadomości maga, które jeśli wydostaną się spod jego kontroli, stają się demonami, które mogą go opętać, a każdy kolejny serwitor wysysa energią ze swojego twórcy. A więc, czy owi magowie zdają sobie sprawę ze szkodliwości swych praktyk? No cóż, w eseju "Serwitory, Psychodynamika i Modele Magii" chaota Marik sam przyznaje, że "przekopywanie swej świadomości w poszukiwaniu źródeł energii dla zasilania serwitorów" wielu psychoterapeutów uznałoby za szkodliwe. I czy nie możemy powiedzieć, że jest to ruch nastawiony na zaspokajanie swych rządzy, przy pomocy okultystycznych praktyk, jednocześnie nastawiony na niszczenie samego siebie? Ewidentnie - proszę zauważyć, że magowie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to nawet nie ich ciało fizyczne na tym cierpi, ale psychika.

Sztuka magii chaosu jest więc syntezą, zlepkiem innych systemów, wielkim zbiorem całego dorobku okultyzmu, jaki bierze na siebie jednostka. I nie tylko chodzi tu o rytuały, ale o coś więcej. Element, który potrafi być bardzo niszczący sam w sobie.

Masturbacja, ten wielki problem współczesności, grzech przeciw czystości, też został włączony w system magii chaosu! Orgazm to jeden ze sposobów wprowadzania sigili do podświadomości, ponieważ ma to być moment, w którym wyzwalane są wielkie energie, a umysł staje się czysty - skupiony na celu. Jest to plugawa i grzeszna praktyka. A wszystko to ma zmierzać do jednego - podporządkowaniu świata człowiekowi bez udziału Boga.

Spójrzmy zatem po raz ostatni na praktyki chaotów. Ingerują oni w rzeczywistość, manipulując nią przy użyciu wszystkich możliwych i dostępnych im praktyk magicznych, zarówno tych pochodzących z innych religii, z tradycji okultystycznych, a nawet ze starożytnego Egiptu i jeśli tylko wierzą, że to jest w stanie przybliżyć im ich cel, to są skłonni na czas trwania rytuału wmówić sobie, że wierzą w starożytny panteon. Łączą to ponadto z praktykami skierowanymi przeciw czystości. Artyści tacy jak Genesis P. Orridge (muzyka trance, czy industrial), William S. Burroughs (pisarz postmodernistyczny), Grant Morrison i Alan Moore (twórcy komiksów) - wszyscy oni praktykowali magię chaosu, tworząc kulturę, z którą identyfikują się młodzi ludzie, więc zdajmy sobie sprawę ze skali zjawiska.

Łukasz Dekia


   

Wasze komentarze:
 Leśna roślinka: 25.02.2021, 00:24
 Bardzo mnie to zaciekawiło zszokowało i przeraziło
 Azazel: 11.01.2021, 20:48
 Matko Boska. Gorszych głupot w życiu nie czytałem.
 Chaota: 29.10.2018, 16:46
 Z magią chaosu jest inaczej niż to jest napisane. Servitory odpowiedni zrobione czerpią energię z innego źródła np. run albo z głębi ziemi lub z wolnej energię lasu (nie wampiryzm). Natomiast jak to się mówi wiara góry przenosi, można zmieniać wiarę ponieważ wszyscy bogowie istnieją ,są to tak zwane godformy i wierząc w danego daje ci dane możliwość
 szary mysz: 16.10.2009, 23:01
 założenia chaotyzmu streszczone ale przedstawione w nastroju grozy a to nie tak. trochę zagłębienia się w temat i wiedzy a wyszła by dobra krytyka.
 Anonymous: 25.06.2009, 16:26
 Nie chce psuć tego jakże strasznego obrazu, ale w tekście jest kilka rażących niedopatrzeń: "A czym on jest? Sektą," - nikt nikogo do tego nie zmusza ani nie wywiera na kimkolwiek nacisków, jak to robią w sektach. "każą swoim wyznawcom w każdy piątek spożywać hot-doga" - Kto? I hot-doga? śmiać mi się chce, pierwszy raz widze takie bzdury "serwitor wysysa energią ze swojego twórcy." - tak się dzieje przy braku wiedzy, a jak się czegoś nie wie to się lepiej za to nie zabierać. Mógłbym jeszcze sporo takich smaczków znaleść, ale oszczędze sobie, znalazłem natomiast jedną perełke: "Ingerują oni w rzeczywistość, manipulując nią przy użyciu wszystkich możliwych i dostępnych im praktyk magicznych" - Jeśli autor naprawde myślał tak jak pisał to życzę mu wszystkiego najlepszego :)
 aniol: 23.11.2008, 15:40
 To dziala!!!!
 sfinks: 03.11.2008, 18:26
 mysle ze ,bardzo dobrze ze nie potrafia zrobic sobie krzywdy i innym. SZczescie ze jest tak cos ukrytego [jak wtajemniczenie ]
 VARADO: 02.11.2008, 23:06
 io kaos!!!! Wazetbaetzhe moji bogowie!!! wszystkie wiary nie istnieja,pustka...dookola ,w nicosci zawieszony swiat..brama do swiata ludzi otwiera sie.
 Crookmeister: 25.09.2008, 21:08
 oj, tak, dyskordianie to bardzo groźna sekta. a najgorsze jest to, że wielebnemu Mogunowi kradna świerszczyki! Magya Chaosu nie jest dla każdego, im mniej chaotó tym lepiej. a co do masturbacji to nie jest ona konieczna w praktykach.


 Ktoś...: 15.09.2008, 21:27
 witam.. w magji chaosu chodzi o stworzenie systemu magicznego, który dostosowywałby się do jego operatora, a nie operator do niego. Dlatego magia chaosu polega na łączeniu wszystkich elementów magicznych ale również na ich tworzeniu dlatego system ten można nazwać niesystematycznym... a odnośnie wiary to: Zbawiciel powiedział: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, to powiedzielibyście tej górze: Przenieś się stąd tam, a przeniesie się, i nic niemożliwego dla was nie będzie” (Ew. Mateusza 17:20) IO CHAOS!!!
 Mały Iluminata: 06.08.2008, 13:29
 Sam się dziwię, że księża katoliccy tak mało mówią o magii chaosu. A szkoda, bo byłaby to znamienita reklama owej sztuki magijnej :) Może Tekieli naprawi to tragiczne niedopatrzenie i rozreklameje nie-świętą sztukę chaocką w Rzeczypospolitej. GULGULGULGUL! ^^
 1337: 20.02.2008, 23:24
 ; > toz to karygodne, żeby chaoistyczna filozofia weszła w życie za sprawą piątego eonu. copy, paste, copy, a że nie rozumiem, to już inna rzecz.
 TS.: 20.02.2008, 19:06
 ten tekst nie jest wart funta kłaków zwłaszcza że to copy&paste.
 417: 20.02.2008, 18:37
 Jako katolik i technomanta muszę stanowczo opowiedzieć się za zorganizowaną walką z tym duchowym horrorem, jakim jest 'chaotyzm'! Nasze dzieci nie powinny być narażone na coś tak ochydnego i odpychającego!
 Vl@d3@r: 16.11.2007, 11:30
 Tej sztuki powinni w szkolach uczyc
 sara: 31.10.2007, 21:39
 skopiował, czy nie, ale prawdę napisał.
 Choronzon333: 22.10.2007, 18:17
 Podać Ci stronki z których to skopiowałeś WSZP Łukaszu Dekia? Twojego tekstu nie jest więcej niż 20%, może warto byłoby się powołać na innych autorów w necie?
(1)


Autor

Treść

Nowości

Małżeństwo - echo pierwotnej jednościMałżeństwo - echo pierwotnej jedności

Katecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkichKatecheza: Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich

Trójca Święta i MaryjaTrójca Święta i Maryja

Wiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi PannyWiersze na Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Boże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się DzieckiemBoże Narodzenie opowiada nam historię Boga, który stał się Dzieckiem

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej