Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Oparzenia słoneczne

     Już tydzień temu w naszej rubryce pojawiło się słońce i jego działanie dobroczynne, ale i złowrogie. Oparzenia słoneczne stanowią duży odsetek schorzeń skóry w okresie letnim. Jest to odczyn rumieniowy, powstały wskutek ekspozycji na promieniowanie UV, ściśle UVB, nazywane promieniowaniem rumienio-twórczym. Oparzenie skóry często współistnieje z wtórnym nadkażeniem bakteryjnym.

     Promieniowanie wysyłane przez światło słoneczne inicjuje stan zapalny w tkankach położonych w obrębie skóry. W okolicy, w której proces ten zostaje zapoczątkowany, rozszerzają swoje światło tętniczki i naczynia włosowate, zwiększając przy tym przepuszczalność swoich ścian. Rumień skóry powstaje wskutek rozszerzenia naczyń krwionośnych.

     Charakterystycznymi objawami rumienią powstałego w wyniku oparzenia jest zaczerwienienie, opuchlizna, wrażliwość na dotyk, ból. Często pojawiają się pęcherze. Jeżeli mamy do czynienia z oparzeniem większej części ciała, mogą wystąpić objawy charakterystyczne dla udaru cieplnego. Wówczas do objawów skórnych dołączają objawy ogólne, takie jak przyspieszone tętno, podwyższona temperatura, bóle i zawroty głowy. Bolesny rumień i stan zapalny tkanki podskórnej rozwijają się i stają się widoczne po 4-5 godzinach od ekspozycji na słońce. Częste przypadki oparzeń pierwszego stopnia dotyczą osób o jasnej karnacji, opalających się bez odpowiednich substancji osłonowych na skórze. Rumieniowi towarzyszy wówczas świąd skóry i pieczenie.

     Znacznie bardziej nasilone objawy występują przy oparzeniu słonecznym drugiego stopnia. Można wówczas zaobserwować pęcherze na skórze i rozległy rumień, któremu towarzyszy wysięk surowiczy, pieczenie skóry oraz lokalna opuchlizna.

     Jeżeli oparzenie nie jest rozległe, można opatrzyć je jałową gazą i podać leki przeciwbólowe. Miejscowo należy zastosować preparaty działające regenerująco i nawilżająco na naskórek, zawierające dexpantenol (Apipanten - emulsja lub pianka, Panthenol - pianka), lanolinę (Linomag, Alantan, Clobaza erem, Pentacrem maść), kwas hialuronowy (B Drem balsam, Curiozin żel). Pomocne mogą okazać się leki o działaniu miejscowo chłodzącym, zawierające mentol (Termcool - aerozol lub żel). Można też oparzenie miejscowo schładzać, stosując zimne okłady z lodu, jogurtu, zsiadłego mleka. Dla dzieci polecane są łagodzące środki zawierające w swym składzie wyciągi z rumianku (Kamagel) i cebuli (Cepan). Aby zmniejszyć wysięk i objawy zapalne w obrębie skóry, można zastosować preparaty octowinianu glinu (Altacet żel).

     Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia, charakteryzujące się występowaniem pęcherzy na skórze i jej woskowym zabarwieniem, wymagają interwencji lekarza. Doraźnie można pomóc, stosując miejscowo hydrocortizon (0,5% krem).


Marlena Kundera
internista

Tekst pochodzi z Tygodnika

1 sierpnia 2010


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej