Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Badanie przewodu pokarmowego

     Najczęściej stosowaną metodą diagnostyki chorób żołądka i jelit jest endoskopia, o której pisałam w poprzednim numerze "Idziemy". Dawniej podstawowym badaniem były badania radiologiczne. Zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej nadal jest wykonywane w diagnostyce ostrych stanów, takich jak perforacja (pęknięcie) czy niedrożność przewodu pokarmowego. Badanie nie wymaga przygotowania. Daje informację o obecności powietrza w jamie brzusznej tam, gdzie nie powinno go być lub pokazuje nieprawidłowo rozdęte pętle jelita. To wystarczy do podjęcia decyzji o pilnej operacji.

     Inne badania radiologiczne wykonuje się po podaniu kontrastu - barytu - i wykonaniu szeregu zdjęć pokazujących przechodzenie tej białej papki przez przewód pokarmowy. Istnieją schorzenia przełyku, które w ten sposób najłatwiej zdiagnozować. Także jelito cienkie, które ma około sześciu metrów długości i tworzy wiele pętli, nadal bada się tą metodą. Tu włożenie endoskopu jest niemożliwe. Tak zwany pasaż przewodu pokarmowego jest w wielu schorzeniach badaniem z wyboru. Polega na wypiciu około 500 ml barytu i wykonywaniu zdjęć co 20 minut. Niestety, w czasie badania pacjent jest narażony na dość dużą dawkę promieni jonizujących. Także jelito grube można badać, podając kontrast przez odbyt.

     Coraz częściej w badaniu jelita grubego, poza kolonoskopią, o której pisałam przed tygodniem, wykonuje się kolonografię metodą tomografii komputerowej (TK), nazywaną witrualną kolonoskopią. Do tego badania pacjent także wymaga przygotowania, jelita muszą być oczyszczone (dietą płynną i środkami przeczyszczającymi). Doodbytniczo wprowadza się gaz w celu rozszerzenia jelita, a kontrast podaje się dożylnie. Następnie wykonuje się zdjęcia jak w tomografii komputerowej. W porównaniu z klasyczną kolonoskopią badanie jest mniej przykre, a rozpoznawanie patologicznych zmian jest podobnie wysokie jak w kolonoskopii. Wadą metody jest brak możliwości usunięcia nieprawidłowej zmiany, np. polipa, czy pobranie wycinków. Kolonografia TK jest szczególnie zalecana u pacjentów, u których istnieją przeszkody w obejrzeniu całego jelita grubego w czasie kolonoskopii. Inną metodą badania przewodu pokarmowego jest rezonans magnetyczny (MR), zaletą badania jest brak narażenia na promienie jonizujące. Niestety, kolonografia MR jest na razie w Polsce wykonywana w nielicznych ośrodkach.

     Bardzo popularne i dostępne badanie USG jamy brzusznej jest mało przydatne w diagnostyce chorób żołądka i jelit. Właściwie ogranicza się do potwierdzenia rozpoznania ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego i do oceny ropni. Jednak u pacjenta z dolegliwościami dotyczącymi jamy brzusznej często diagnostykę zaczynamy właśnie od badania USG. Jest ono absolutnie bezpieczne, nieinwazyjne i tanie. W rutynowym badaniu USG lekarz ocenia wątrobę, śledzionę, nerki i trzustkę. W bardziej specjalistycznym - pęcherz moczowy, prostatę, macicę i przydatki. Powiększenie tych narządów, guzy, torbiele i kamica są dobrze widoczne. Obecność gazów w jelicie bardzo utrudnia ocenę, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Minimum pięć godzin przed badaniem nie należy nic pić i jeść. Osoby ze skłonnością do wzdęcia brzucha powinny dwa dni przed badaniem przyjmować tabletki Espumisanu.


Izabela Pakulska
- lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 28 listopada 2010


   

Wasze komentarze:
 Danka: 05.07.2016, 15:39
 Niestety ale nowotwory zależą w dużym stopniu od genów. Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występującym nowotworem w Polsce.Kolonoskopia owszem ale myślę że warto wcześniej sprawdzić czy jest się w zwiększonym ryzyku zachorowania na raka. Widziałam że na zdrowegeny.pl badają gen odpowiedzialny za tą chorobę. Robiąc takie badanie można skutecznie obniżyć to ryzyko.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej