Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Badanie przewodu pokarmowego

     Najczęściej stosowaną metodą diagnostyki chorób żołądka i jelit jest endoskopia, o której pisałam w poprzednim numerze "Idziemy". Dawniej podstawowym badaniem były badania radiologiczne. Zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej nadal jest wykonywane w diagnostyce ostrych stanów, takich jak perforacja (pęknięcie) czy niedrożność przewodu pokarmowego. Badanie nie wymaga przygotowania. Daje informację o obecności powietrza w jamie brzusznej tam, gdzie nie powinno go być lub pokazuje nieprawidłowo rozdęte pętle jelita. To wystarczy do podjęcia decyzji o pilnej operacji.

     Inne badania radiologiczne wykonuje się po podaniu kontrastu - barytu - i wykonaniu szeregu zdjęć pokazujących przechodzenie tej białej papki przez przewód pokarmowy. Istnieją schorzenia przełyku, które w ten sposób najłatwiej zdiagnozować. Także jelito cienkie, które ma około sześciu metrów długości i tworzy wiele pętli, nadal bada się tą metodą. Tu włożenie endoskopu jest niemożliwe. Tak zwany pasaż przewodu pokarmowego jest w wielu schorzeniach badaniem z wyboru. Polega na wypiciu około 500 ml barytu i wykonywaniu zdjęć co 20 minut. Niestety, w czasie badania pacjent jest narażony na dość dużą dawkę promieni jonizujących. Także jelito grube można badać, podając kontrast przez odbyt.

     Coraz częściej w badaniu jelita grubego, poza kolonoskopią, o której pisałam przed tygodniem, wykonuje się kolonografię metodą tomografii komputerowej (TK), nazywaną witrualną kolonoskopią. Do tego badania pacjent także wymaga przygotowania, jelita muszą być oczyszczone (dietą płynną i środkami przeczyszczającymi). Doodbytniczo wprowadza się gaz w celu rozszerzenia jelita, a kontrast podaje się dożylnie. Następnie wykonuje się zdjęcia jak w tomografii komputerowej. W porównaniu z klasyczną kolonoskopią badanie jest mniej przykre, a rozpoznawanie patologicznych zmian jest podobnie wysokie jak w kolonoskopii. Wadą metody jest brak możliwości usunięcia nieprawidłowej zmiany, np. polipa, czy pobranie wycinków. Kolonografia TK jest szczególnie zalecana u pacjentów, u których istnieją przeszkody w obejrzeniu całego jelita grubego w czasie kolonoskopii. Inną metodą badania przewodu pokarmowego jest rezonans magnetyczny (MR), zaletą badania jest brak narażenia na promienie jonizujące. Niestety, kolonografia MR jest na razie w Polsce wykonywana w nielicznych ośrodkach.

     Bardzo popularne i dostępne badanie USG jamy brzusznej jest mało przydatne w diagnostyce chorób żołądka i jelit. Właściwie ogranicza się do potwierdzenia rozpoznania ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego i do oceny ropni. Jednak u pacjenta z dolegliwościami dotyczącymi jamy brzusznej często diagnostykę zaczynamy właśnie od badania USG. Jest ono absolutnie bezpieczne, nieinwazyjne i tanie. W rutynowym badaniu USG lekarz ocenia wątrobę, śledzionę, nerki i trzustkę. W bardziej specjalistycznym - pęcherz moczowy, prostatę, macicę i przydatki. Powiększenie tych narządów, guzy, torbiele i kamica są dobrze widoczne. Obecność gazów w jelicie bardzo utrudnia ocenę, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Minimum pięć godzin przed badaniem nie należy nic pić i jeść. Osoby ze skłonnością do wzdęcia brzucha powinny dwa dni przed badaniem przyjmować tabletki Espumisanu.


Izabela Pakulska
- lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika

28 listopada 2010


   

Wasze komentarze:
 Danka: 05.07.2016, 15:39
 Niestety ale nowotwory zależą w dużym stopniu od genów. Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występującym nowotworem w Polsce.Kolonoskopia owszem ale myślę że warto wcześniej sprawdzić czy jest się w zwiększonym ryzyku zachorowania na raka. Widziałam że na zdrowegeny.pl badają gen odpowiedzialny za tą chorobę. Robiąc takie badanie można skutecznie obniżyć to ryzyko.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej