Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Podstępne choroby płuc

     Przewlekła obturacyjna choroba płuc to nowa nazwa dla dwóch znanych chorób: przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc. Z małymi wyjątkami obie są spowodowane paleniem papierosów. Istotą choroby jest zapalenie, które toczy się w oskrzelach i miąższu płucnym jako reakcja płuc na wdychane pyły i gazy.

     Charakterystyczną cechą choroby jest jej podstępny przebieg. Rozwija się przez wiele lat, nie powodując żadnych objawów. Do jej wykrywania służy spirometria - badanie najczulsze, proste, nieinwazyjne, które każdy palacz powinien wykonywać co trzy lata. Polega ono na kilkakrotnym wykonaniu natężonego wdechu i wydechu przez aparat zwany spirometrem. Podczas badania mierzy się natężoną pojemność życiową (FVC) i natężoną objętość wydechową pierwszo-sekundową (FBV1 FVC). Spirometr automatycznie wylicza wskaźnik FEV1/FVC. Wynik badania pozwala na rozpoznanie obturacji oskrzeli, czyli ich zwężenia utrudniającego wydech, jeśli wskaźnik FEV1/FVC jest mniejszy niż 70 proc. Zmiany , w drożności oskrzeli wykrywane badaniem spirometrycznym pojawiają się po około 10 latach trwania nałogu. Konieczne także jest wykonanie badania radiologicznego klatki piersiowej dla wykluczenia innej choroby o podobnych objawach.

     Jednak chorzy pojawiają się u lekarza dopiero wtedy, kiedy zaniepokoi ich uczucie duszności podczas wysiłku, który do niedawna wykonywali bez trudności. Niestety, pojawia się ona dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy ponad połowa rezerw oddechowych płuc została bezpowrotnie utracona. Rozpoznanie stawia się zwykle u chorych znajdujących się między 50. a 60. rokiem życia, przy okazji wizyty u lekarza spowodowanej zaostrzeniem choroby. Szacuje się, że w Polsce jest około dwóch milionów chorych na przewlekłą obturacyjna chorobę płuc, a prawdopodobnie tylko dziesiąta część ma ją rozpoznaną i jest leczona. Pozostali chorzy lekceważą wczesne objawy choroby, przewlekły kaszel, i nie zgłaszają się do lekarza. Wkrótce potem chory zmuszony jest przerwać pracę i starać się o rentę inwalidzką. Palacze papierosów rekrutują się głównie z warstw społecznych o najniższym stopniu wykształcenia, najczęściej spośród pracowników fizycznych. Ci przechodzą na rentę najwcześniej. Jeśli chory nie przestaje palić, to choroba nasila się nieubłaganie, pomimo objawowego leczenia, prowadząc do przedwczesnego zgonu. W końcowym okresie choroby, w stadium niewydolności oddychania, leczenie jest bardzo kosztowne, lecz mało dla chorego efektowne. Składają się na nie domowe leczenie tlenem, częste hospitalizacje spowodowane zaostrzeniami choroby, stosowanie kosztownych antybiotyków, a niekiedy wspomagania oddechu respiratorem.

     Dlatego bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie. Zaprzestanie palenia tytoniu we wczesnym lub umiarkowanym okresie choroby zatrzymuje jej postęp. Niedawno opublikowane wyniki badań pokazują, że nawet u chorych na bardzo ciężką postać choroby porzucenie palenia daje istotne wydłużenie życia w porównaniu z chorymi, którzy kontynuowali palenie. Aby jednak korzyści były jak największe, należy chorobę rozpoznać wcześnie.


Marlena Kundera
- internista

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 5 grudnia 2010


   

Wasze komentarze:
 Chory na POChP: 27.12.2012, 16:23
 Medyczne konowaly z ZUSu uzdrowia wszystkich
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej