Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Robaczyca dziecięca

     Dziś kilka słów o bardzo popularnej "robaczycy dziecięcej. Wbrew opiniom rodziców, zgrzytanie zębami nie jest głównym objawem tego zakażenia i nie wymaga natychmiastowego odrobaczania dziecka. Choroba nie jest groźna, ale powoduje nieprzyjemne dolegliwości i jest zakaźna dla innych, zwłaszcza w domu, przedszkolu czy szkole.

     Owsicę wywołują owsiki, robaki z grupy obleńców. Są najbardziej rozpowszechnionymi pasożytami przewodu pokarmowego. Szczególnie często bytują u dzieci ze względu na niedokładne mycie przez nie rąk i zjadanych owoców, a także dietę z dużą zawartością cukrów, którymi robaki się żywią. Owsiki przysysają się do ścian końcowej części jelita cienkiego oraz grubego. Samica owsika jest koloru białego, grubości nitki i długości około centymetra. Samiec jest mniejszy.

     Do zakażenia owsikami dochodzi drogą pokarmową, poprzez połknięcie lub wdychanie jaj. Jaja mogą znajdować się na brudnych rękach i przedmiotach codziennego użytku, np. bieliźnie, pościeli, zabawkach, a nawet książkach. Jeśli zarażony jest jakiś domownik, jaja owsików mogą się znajdować nawet w kurzu i na produktach spożywczych. Łatwo dochodzi do przeniesienia choroby na innych. Larwy owsika wydobywają się z jaj w końcowej części jelita cienkiego lub w jelicie grubym i tam dojrzewają. Dorosłe samice wraz z kałem opuszczają jelito lub samodzielnie wydostają się przez odbyt na zewnątrz (zwykle nocą). Składają jaja na skórze wokół odbytu. Towarzyszy temu nieprzyjemny, uporczywy świąd przymuszający do drapania, które jest przyczyną dodatkowego podrażnienia skóry wokół szpary odbytu i utrzymywania się zakażenia. Dzieci - szczególnie te nałogowo obgryzające paznokcie - bardzo łatwo przenoszą owsiki do buzi. Takie samozakażenie sprawia, że objawy owsicy nie ustępują mimo leczenia.

     Głównym i zazwyczaj jedynym objawem jest swędzenie okolicy odbytu. Pojawia się ono po położeniu się do łóżka i rozgrzaniu się dziecka. Swędzenie utrudnia zasypianie i często przerywa sen. U dziewczynek może występować swędzenie sromu i upławy oraz zapalenie krocza. Bardzo charakterystyczne są także zmiany skórne wokół odbytu i na pośladkach - w postaci czerwonych grudek. Związane są z alergizującym działaniem pasożytów i drapaniem się dziecka. Zakażenie może objawiać się dodatkowo nadpobudliwością nerwową, rozdrażnieniem (jak w każdym rodzaju świądu) oraz u niektórych zgrzytaniem zębami i bólami głowy.

     Stwierdzenie zespołu tych objawów powinno skłonić rodziców do kontaktu z lekarzem. Można wykonać badanie kału (wymaz z odbytu) na obecność jaj pasożytów. Badanie nie jest potrzebne, jeżeli rodzice zauważyli charakterystyczną ruszającą się białą nitkę owsika w kale, na pośladku dziecka lub w bieliźnie. Takie objawy pozwalają podjąć leczenie - Pyrantellum lub Vermoxem. Leczymy zarówno dziecko, które ma objawy, jak i jego otoczenie, czyli wszystkich domowników lub dzieci z grupy przedszkolnej. Przestrzeganie takiego zespołowgo leczenia pozwala uniknąć powtórnego zakażania się dziecka już wyleczonego od kolegów. Rodzice powinni informować o owsicy opiekunkę grupy, by mogła zorganizować we współpracy z lekarzem leczenie jednoczasowe wszystkich dzieci, zmianę pościeli i diety.


Grażyna Rybak
- specjalista chorób dzieci

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 9 stycznia 2011


   

Wasze komentarze:
 B.: 29.01.2020, 20:56
 Potwierdzam, pomimo leczenia, ścisłej diety, kwarantanny, strasznego rygoru higienicznego, sprzatania, gotowania wszystkiego, codziennej zmiany pościeli, ręczników, obsesyjnego mycia rąk to pyrantellum jest do d....! Nie działa, albo działa w takim stopniu,aby trzeba było to przyjmować bez końca, bo tym sie nie wyleczy.
 gosc: 05.10.2019, 11:06
 pyrantelum nie dziala
 wiktoria: 26.07.2017, 12:50
 sprawdozny lek na owsiki Pyrantelum medana, polecam bo jest bez recepty!
(1)


Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. WacławaModlitwa do św. Wacława

Litania do św. WacławaLitania do św. Wacława

Czy Pan Bóg przestanie mnie kochać?Czy Pan Bóg przestanie mnie kochać?

Będziesz moim mężem, tatoBędziesz moim mężem, tato

Czy ból gardła należy traktować poważnie?Czy ból gardła należy traktować poważnie?

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej