Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jeszcze o AIDS

     AIDS, czyli zespół nabytego upośledzenia odporności, jest spowodowany zakażeniem wirusem HIV. Do zakażenia dochodzi drogą krwi lub kontaktu seksualnego z osobą zakażoną. Także w okresie okołoporodowym może (ale nie musi) dojść do zakażenia dziecka przez chorą matkę.

     Pierwsze objawy pojawiają się po 3 tygodniach do 6 miesięcy od zakażenia i są niespecyficzne: kilkudniowy stan podgorączkowy lub gorączka, bóle gardła, objawy przypominające mononukleozę albo anginę, czasem wysypka. Potem dolegliwości ustępują. Ten okres bezobjawowy może trwać od kilkunastu miesięcy do kilkunastu lat! Człowiek zakażony czuje się dobrze, może nie wiedzieć, że jest chory - i cały czas zaraża!

     Następny etap to powiększenie węzłów chłonnych, pojawia się osłabienie, skłonność do infekcji. Zwraca uwagę ciężki i długotrwały przebieg różnych zakażeń, nawracający półpasiec, długotwałe zakażenia grzybicze, przewlekła biegunka, neuropatie. Wielu pacjentów dopiero wówczas zgłasza się do lekarza celem diagnostyki. Kolejny etap to pełnoobjawo-wy AIDS, kiedy występują tzw. choroby wskaźnikowe (mięsak Kaposiego, niektóre chłoniaki, uogólnione zakażenia). Na tym etapie objawy są tak ewidentne, że zadaniem lekarza jest już tylko potwierdzenie istnienia choroby i skierowanie do specjalistycznego ośrodka na leczenie.

     Do niedawna w Polsce najlicznejszą grupą były osoby zakażone drogą krwi, najczęściej narkomani. Do zakażenia może dojść także przez zakażone narzędzia takie jak igły (tatuaże!). Zdarzają się także, na szczęście rzadko, zakażenia personelu medycznego w czasie zabiegów wykonywanych u chorego pacjenta. Zakażenia po przeszczepie narządów lub po transfuzji krwi już praktycznie nie występują.

     Ostatnio bardzo wzrasta liczba osób zakażonych w czasie kontaktów seksualnych. Dotyczyło szczególnie homoseksualistów, a także coraz częściej osób heteroseksualnych mających wielu partnerów. W Polsce stwierdzono obecność wirusa HIV u ponad 13 tys. osób; szacuje się, że zakażonych jest trzy razy więcej.

     W swojej praktyce lekarskiej spotykam pacjentów, którzy po przypadkowym kontakcie intymnym z przerażeniem w oczach proszą o badania w kierunku zakażenia wirusem HIV. Ten niepokój trwa kilkanaście dni lub dłużej - choć dla pacjenta to wieczność - bo przeciwciała nie pojawiają się natychmiast. Nieraz słyszałam słowa: "gdybym wiedział, ile nerwów kosztuje ta niepewność!".

     Nie mam wątpliwości, że badania w kierunku rozpoznania zakażenia wirusem HIV wykonuje się zbyt rzadko. W Polsce są bezpłatne i mogą być anonimowe. W Warszawie znajdują się cztery przychodnie, w których można je wykonać: Chmielna 4, Nowogrodzka 82, Żelazna 79, Wolska 37. Po wstępnej rozmowie lekarz decyduje, jakie badanie i kiedy należy wykonać; najczęściej oznacza się przeciwciała anty HIV. Pojawiają się one w okresie od dwóch do dziewięciu tygodni od zakażenia, dlatego pierwsze badanie wykonuje się najwcześniej po 14 dniach od możliwości zarażenia. Leczenie w Polsce jest refundowane, dla pacjenta bezpłatne. Miesięczna kuracja jednego pacjenta kosztuje państwo, czyli nas podatników, około tysiąca euro. Polega na zahamowaniu rozwoju choroby, nie ma bowiem możliwości zupełnego wyleczenia. Po pewnym czasie rozwija się pełnoobjawowy zespół AIDS. Nie ma także szczepionki przeciwko zakażeniu wirusem HIV. Jedyną metodą zapobiegania chorobie jest unikanie sytuacji mogących doprowadzić do zakażenia.


Izabela Pakulska
- lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 16 stycznia 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej