Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Astma oskrzelowa

     Chory na astmę Marcel Proust, światowej sławy pisarz, był za życia, potwornie samotny, więźniem we własnym domu - domu o zaryglowanych oknach, z zasłonami przesłaniającymi widok świata. Współczesny przykład chorego na astmę człowieka jest kompletne odmienny - to np. Robert Korzeniowski, złoty medalista olimpijski w lekkoatletyce. Dwa zupełnie różne życia. Pewne jest, że astma oskrzelowa - jeśli jest dobrze leczona -pozwala dzisiaj żyć praktycznie bez ograniczeń. Trzeba jednak dokładnie przestrzegać pewnych zaleceń i zrozumieć istotę tej choroby.

     U osób zdrowych oskrzela stanowią układ rurek, którymi powietrze napływa do płuc. Na końcu tej drogi są pęcherzyki płucne, w których tlen z wdychanego powietrza przechodzi do krwi. Od wewnątrz rurki te pokrywa błona śluzowa zaopatrzona w rzęski, które stale poruszając się oczyszczają oskrzela. U chorych na astmę oskrzela są bardzo wrażliwe - my lekarze określamy je jako "nadreaktywne". Oznacza to, że już niewielkie, nieszkodliwe czynniki drażniące, jak na przykład zimne powietrze lub wysiłek fizyczny, mogą spowodować nagłe zwężenie oskrzeli i uczucie duszności. Błona śluzowa pokrywająca oskrzela od wewnątrz u jest astmatyków w stanie ciągłego zapalenia i obrzęku. Śluz zaś jest wyjątkowo gęsty i obfity.

     Określenie "astma" pochodzi od słowa greckiego oznaczającego świszczący oddech. Świsty nad płucami - słyszalne przez otoczenie i chorego - są podstawowym objawem średniociężkiego napadu astmy. Innymi objawami są kaszel, duszność, uczucie braku powietrza i ściśnięcie klatki piersiowej. W ciężkim napadzie astmy oddychanie jest prawie niemożliwe. Wówczas najczęściej jest konieczne leczenie w warunkach szpitalnych.

     Wiele czynników może być odpowiedzialnych za wystąpienie napadu astmy. W wielu przypadkach powodem jest uczulenie. Organizm nie toleruje styczności z jakąś substancją, którą nazywamy alergenem. Najczęściej spotykanymi alergenami są: sierść zwierząt, pierze, pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, pleśnie. Do alergenów należą także niektóre pokarmy, np. mleko krowie, jaja, orzechy, ryby. Bodźcem drażniącym bywają także klej, farby, dym tytoniowy, smog. Za wystąpienie napadu duszności mogą być odpowiedzialne niektóre leki: aspiryna czy beta blokery - stosowane w chorobach serca i jaskrze.

     Potwierdzenie rozpoznania astmy jest łatwe. Niezbędne jest jednak badanie czynności płuc. Pomiarów dokonuje się za pomocą niewielkiego urządzenia zwanego spirometrem. Podczas badania wykonuje się wdechy i wydechy przez ustnik aparatu. Aparat rejestruje sprawność oskrzeli i płuc. Oznacza pojemność życiową płuc, czyli ilość powietrza, jaką potrafimy wydmuchać po uprzednim maksymalnym wdechu. Drugą wielkością jest objętość pierwszosekundowa, czyli ilość powietrza, jaką jesteśmy w stanie wydmuchać podczas nasilonego wydechu w ciągu pierwszej sekundy -u astmatyka jest ona znacznie mniejsza niż u osoby zdrowej.

     Odnalezienie czynnika wywołującego alergię bywa pracochłonne. Wywiad, jaki przeprowadza lekarz pytając o zainteresowania, warunki mieszkaniowe, hodowane zwierzęta, miejsce i rodzaj wykonywanej pracy, mato ułatwić. Kolejnym krokiem określającym alergeny jest wykonanie testu uczuleniowego. Ale o tym za tydzień.


IMarlena Kundera
- internista

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 23 stycznia 2011


   

Wasze komentarze:
 KAsia: 01.02.2011, 08:25
 u mnie nie stwierdzono astmy do końca bo nie mam świstów w płucach ale za to kaszel taki, że aż płuca bolą a w nocy straszne duszności, że nie mogę leżeć tylko często siedzę do późna. Co to może być?
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej