Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Chorowanie za granicą

     Każdy, kto wyjeżdża do innego kraju JJnii Europejskiej, powinien zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jeżeli wyjeżdża rodzina, to każdy jej członek, w tym dzieci, musi mieć własną kartę. Jej posiadanie uprawnia do bezpłatnej opieki lekarskiej w kraju, w którym się przebywa.

     Dokument może się przydać nawet przy krótkim wyjeździe, np. na ferie. Na jej podstawie będzie można uzyskać w nagłym przypadku pomoc lekarską, jaka przysługuje mieszkańcom danego kraju. Karta uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innym państwie w zakresie, który umożliwi kontynuowanie zaplanowanego pobytu w tym państwie w warunkach bezpiecznych z medycznego punktu widzenia. Nie daje natomiast żadnych uprawnień, jeżeli celem podróży jest planowe leczenie.

     EKUZ pozwala korzystać w innych państwach z opieki tylko tych placówek, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne należy zapłacić we własnym zakresie. Wyjeżdżając warto pamiętać, że także placówki państwowe za granicą pobierają pewne opłaty od osób ubezpieczonych. Posiadanie karty nie zwalnia z poniesienia tych kosztów. Osoba uprawniona do bezpłatnej opieki może po powrocie starać się o ich zwrot w NFZ. Dlatego płacąc za leczenie, warto zabrać rachunki. Tylko na ich podstawie można ubiegać się o zwrot pieniędzy.

     Aby uzyskać EKUZ, należy w oddziale wojewódzkim NFZ złożyć wniosek o jej wydanie - osobiście, za pośrednictwem poczty (w tym elektronicznej) albo faksem. Do wniosku dołączamy dokument potwierdzający podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu, np. zaświadczenie od pracodawcy, ZUS RMUA czy legitymację emeryta. Jeżeli o kartę stara się członek rodziny, należy dołączyć dokument zgłoszenia do ubezpieczenia na formularzu ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA.

     Kartę NFZ wystawia na sześć miesięcy, jeżeli powodem jej wydania jest wyjazd turystyczny. Emeryt otrzyma natomiast kartę na pięć lat, a bezrobotny - na dwa miesiące. Okres ważności karty jest liczony od dnia złożenia wniosku o jej wydanie.

     Wyjeżdżając za granicę warto mieć kartę. Jednak jej brak nie pozbawia prawa do świadczeń. W takim przypadku należy skontaktować się telefonicznie, faksem lub za pośrednictwem osoby pozostającej w Polsce z oddziałem wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Oddział wystawi wówczas certyfikat zastępczy - papierowy dokument zastępujący EKUZ, który może zostać dostarczony pocztą lub np. faksem. Jeśli jednak nie uda się uzyskać również certyfikatu zastępczego, nie oznacza to, że nie zostanie udzielona niezbędna pomoc medyczna. Jednak prawdopodobnie w tym przypadku trzeba będzie ponieść pełne koszty leczenia. Warto wówczas zachować wszystkie rachunki i dowody zapłaty, a po powrocie starać się o ich zwrot.


Edyta Pisarczyk

Autorka jest prawnikiem Grupy INFOR


Tekst pochodzi z Tygodnika

23 stycznia 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej