Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Astma: testy i odczulanie

     Oodnalezienie czynnika wywołującego alergię to tylko część sukcesu. Kolejnym krokiem jest wykonanie testu uczuleniowego. Najpierw wykonujemy testy skórne, w których ocenia się reakcję na alergeny. Test wykonuje się na wewnętrznej powierzchni przedramienia, nakładając pojedyncze krople badanych substancji, a następnie nakłuwając skórę igłą. Po piętnastu minutach odczytuje się wynik. Kiedy wiemy, na jakie alergeny jesteśmy uczuleni, najważniejszym zadaniem jest unikanie z nimi kontaktu. Czasem konieczna bywa zmiana pracy i trybu życia. Chorym na astmę bezwzględnie zabrania się trzymania zwierząt w domu. Ponadto należy bezwarunkowo unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach, ograniczyć wychodzenie w bardzo mroźne oraz wilgotne i mgliste dni. Zimą nie wolno przegrzewać pomieszczeń, w których przebywamy. W samochodzie nie włączamy nawiewu, aby uniknąć wdychania spalin.

     Roztocza kurzu domowego są niemożliwe do wyeliminowania. Uczulenie na roztocza to uczulenie na ich odchody. Najwięcej znajduje się w wierzchnich warstwach materacy, wyściełanych meblach, poduszkach, w posłaniach zwierząt domowych. Zmieniamy więc stare materace na nowe, poduszki z pierza zastępujemy syntetycznymi. Wyrzucamy kilimy, suszone bukiety, wiklinowe kosze. Godne polecenia są specjalne nieprzepuszczalne dla roztoczy pokrowce na materace i poduszki. Im wyższa temperatura w pomieszczeniach, tym więcej roztoczy. Optymalna temperatura w sypialni to 18st. C.

     Osoby uczulone na pyłki muszą wiedzieć, jaka pora roku jest dla nich najgroźniejsza. Najbardziej niebezpieczny dla astmatyków jest wiatr o średnim nasileniu w suchy i pogodny dzień. Wtedy lepiej pozostać w domu i nie otwierać okien. Uczuleni na pyłki tylko jednego gatunku roślin mogą się starać o wyjazd w terminie jej kwitnienia w rejony o innym okresie wegetacji roślin. Ponieważ całkowita izolacja od pyłków jest niemożliwa, konieczne jest odczulanie oraz intensyfikacja leczenia w okresach nasilonego pylenia.

     Odczulanie, czyli immunoterapia, to metoda leczenia uczuleń. Jej celem jest powolne przyzwyczajenie organizmu do alergenu. Terapia trwa zwykle kilka lat. Planowanie odczulania powinno się rozpocząć w listopadzie, by zdążyć przed nasileniem pylenia. Leszczyna zaczyna pylić w lutym!

     Nie każdy rodzaj alergii można leczyć odczulaniem. Jest nieskuteczne w przypadku uczulenia na pleśnie i pierze. Natomiast godne polecenia okazuje się przy uczuleniu na jad os i pszczół. Tu bywa w 100 proc. skuteczne.

     W napadzie duszności ważne jest zachowanie spokoju. Powinno się do tego być przygotowanym, omówiwszy plan działania z lekarzem. Pierwszym postępowaniem w duszności jest inhalacja dodatkowej dawki krótkodziałającego betamimetyku i przyjęcie pozycji, w której oddycha się najwygodniej, najlepiej na krześle, z łokciami opartymi o kolana. Aby ułatwić odkrztuszanie, dobrze jest wypić dużo ciepłego płynu. W razie potrzeby powtórzyć inhalację.

     Najgorsze, co można uczynić przy ataku astmy, to bierne oczekiwanie na jego ustąpienie. Przy pierwszych sygnałach ostrzegawczych - tj. skracaniu się oddechu i braku powietrza, powtarzających się napadach kaszlu - należy niezwłocznie zareagować!


Marlena Kundera
- internista

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 30 stycznia 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej