Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Astma: testy i odczulanie

     Oodnalezienie czynnika wywołującego alergię to tylko część sukcesu. Kolejnym krokiem jest wykonanie testu uczuleniowego. Najpierw wykonujemy testy skórne, w których ocenia się reakcję na alergeny. Test wykonuje się na wewnętrznej powierzchni przedramienia, nakładając pojedyncze krople badanych substancji, a następnie nakłuwając skórę igłą. Po piętnastu minutach odczytuje się wynik. Kiedy wiemy, na jakie alergeny jesteśmy uczuleni, najważniejszym zadaniem jest unikanie z nimi kontaktu. Czasem konieczna bywa zmiana pracy i trybu życia. Chorym na astmę bezwzględnie zabrania się trzymania zwierząt w domu. Ponadto należy bezwarunkowo unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach, ograniczyć wychodzenie w bardzo mroźne oraz wilgotne i mgliste dni. Zimą nie wolno przegrzewać pomieszczeń, w których przebywamy. W samochodzie nie włączamy nawiewu, aby uniknąć wdychania spalin.

     Roztocza kurzu domowego są niemożliwe do wyeliminowania. Uczulenie na roztocza to uczulenie na ich odchody. Najwięcej znajduje się w wierzchnich warstwach materacy, wyściełanych meblach, poduszkach, w posłaniach zwierząt domowych. Zmieniamy więc stare materace na nowe, poduszki z pierza zastępujemy syntetycznymi. Wyrzucamy kilimy, suszone bukiety, wiklinowe kosze. Godne polecenia są specjalne nieprzepuszczalne dla roztoczy pokrowce na materace i poduszki. Im wyższa temperatura w pomieszczeniach, tym więcej roztoczy. Optymalna temperatura w sypialni to 18st. C.

     Osoby uczulone na pyłki muszą wiedzieć, jaka pora roku jest dla nich najgroźniejsza. Najbardziej niebezpieczny dla astmatyków jest wiatr o średnim nasileniu w suchy i pogodny dzień. Wtedy lepiej pozostać w domu i nie otwierać okien. Uczuleni na pyłki tylko jednego gatunku roślin mogą się starać o wyjazd w terminie jej kwitnienia w rejony o innym okresie wegetacji roślin. Ponieważ całkowita izolacja od pyłków jest niemożliwa, konieczne jest odczulanie oraz intensyfikacja leczenia w okresach nasilonego pylenia.

     Odczulanie, czyli immunoterapia, to metoda leczenia uczuleń. Jej celem jest powolne przyzwyczajenie organizmu do alergenu. Terapia trwa zwykle kilka lat. Planowanie odczulania powinno się rozpocząć w listopadzie, by zdążyć przed nasileniem pylenia. Leszczyna zaczyna pylić w lutym!

     Nie każdy rodzaj alergii można leczyć odczulaniem. Jest nieskuteczne w przypadku uczulenia na pleśnie i pierze. Natomiast godne polecenia okazuje się przy uczuleniu na jad os i pszczół. Tu bywa w 100 proc. skuteczne.

     W napadzie duszności ważne jest zachowanie spokoju. Powinno się do tego być przygotowanym, omówiwszy plan działania z lekarzem. Pierwszym postępowaniem w duszności jest inhalacja dodatkowej dawki krótkodziałającego betamimetyku i przyjęcie pozycji, w której oddycha się najwygodniej, najlepiej na krześle, z łokciami opartymi o kolana. Aby ułatwić odkrztuszanie, dobrze jest wypić dużo ciepłego płynu. W razie potrzeby powtórzyć inhalację.

     Najgorsze, co można uczynić przy ataku astmy, to bierne oczekiwanie na jego ustąpienie. Przy pierwszych sygnałach ostrzegawczych - tj. skracaniu się oddechu i braku powietrza, powtarzających się napadach kaszlu - należy niezwłocznie zareagować!


Marlena Kundera
- internista

Tekst pochodzi z Tygodnika

30 stycznia 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej