Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Znowu grypa

     Sezon infekcji wirusowych trwa. W tym roku jest ich kilka odmian. Najczęściej kaszel, ból gardła, bóle mięśni i stan podgorączkowy (czyli temperatura poniżej 38 stopni) są powodem wizyty u lekarza. U niektórych pacjentów jedynym objawem są bóle brzucha, czasem tylko wymioty, czasem wymioty i biegunka, nie zawsze z podwyższoną temperaturą. W tych przypadkach trzeba upewnić się, czy nie ma innej przyczyny dolegliwości (np. zatrucie pokarmowe). Wreszcie kolejna grupa chorych to osoby z klasycznymi objawami grypy: nagle występująca bardzo wysoka temperatua (do 40 stopni), bóle mięśni, uczucie osłabienia. Te objawy są typowe dla sezonowej grypy i dla tak głośnej przed rokiem grypy A/H1N1. Niezależnie od objawów pewne zasady postępowania przy infekcjach wirusowych są takie same. Leżenie w łóżku, picie dużej ilości płynów, połykanie leków przeciwgorącz-kowych (paracetamol, ibuprom, aspiryna), płukanie gardła (roztworem soli lub sody) to sposoby postępowania, które możemy stosować bez konsultacji lekarskiej. Wskazane jest także stosowanie leków wykrztuśnych. Należy pamiętać, że u osób odwodnionych są one praktycznie nieskuteczne. Polecam także stosowanie dużej ilości witaminy C, najlepiej naturalnej, zawartej w owocach czy ogórkach kwaszonych. Przypominam o zakazie spożywania słodyczy w czasie infekcji (cukry proste są znakomitą odżywką dla drobnoustrojów). W przypadku infekcji, której towarzy- szą objawy z przewodu pokarmowego, wskazana jest także dieta, przy biegunce dosyć radykalna - jasne pieczywo, ryż, gotowana marchew oraz leki przeciwbiegunkowe (dostępne w aptekach bez recepty). Wszystkim osobom polecam w czasie choroby dietę lekkostrawną, bez potraw smażonych, słodyczy i alkoholu.

     Po takim leczeniu ból gardła i gorączka powinny ustąpić. Nieco dłużej może utrzymywać się kaszel i przez kilka dni gorsza tolerancja wysiłku. Stąd wskazane, aby w czasie infekcji i przynajmniej przez tydzień po niej nie wykonywać dużych wysiłków fizycznych. Choroba trwa zawsze dłużej u palących papierosy i u tych osób, które mimo infekcji pracują. U tych ostatnich może dojść do zapalenia mięśnia sercowego.

     Jeśli mimo domowego leczenia infekcja nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza. Mogło dojść do powikłań bakteryjnych, które wymagają podania antybiotyku. Niektóre objawy od początku powinny budzić niepokój: duszność, bóle w klatce piersiowej, niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia świadomości. Wtedy potrzebna jest szybka konsultacja lekarska, a często także hospitalizacja.

     Szczepienie przeciwko grypie jest skuteczne (ale nie w 100 proc), już po siedmiu dniach daje odporność na zakażenie, nie chroni jednak przed przeziębieniem. Do zakażeń wirusowych dochodzi drogą kropelkową, czyli wirus wydalany jest w kropelkach śluzu, śliny. Dlatego ważne są podstawowe zasady higieny: zasłanianie ust w czasie kaszlu czy kichania, używanie chusteczek jednorazowych, częste mycie rąk. Gwałtowne zmiany temperatury, zarówno marznięcie, jak i przegrzanie także sprzyjają rozwojowi infekcji. Pamiętajmy, że infekcje wirusowe są bardzo zakaźne, jeśli zachorujemy, pozostańmy w domu, nie zarażajmy innych. W tym roku po infekcjach wyjątkowo długo utrzymuje się kaszel, o czym napiszę za tydzień.


Izabela Pakulska
- lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika

6 marca 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej