Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nadmierna senność

     Przed kilkoma dniami w autobusie zaczepiła mnie kobieta - okazało się, że jest czytelniczką "Idziemy". Skarżyła się na senność i pytała, jakie badania należy zrobić, żeby sprawdzić, czy nie ma cukrzycy. Obiecałam, że o tym napiszę. Bardzo często senność pacjenci łączą z cukrzycą. Nie bardzo rozumiem, dlaczego. Owszem, w przebiegu cukrzycy może wystąpić śpiączka (ale to nie jest senność), gdy poziom cukru we krwi jest bardzo niski lub bardzo wysoki. Jednak taki człowiek nie obudzi się bez intensywnego, specjalistycznego leczenia.

Nadmierna senność to stan, gdy mimo dobrego przespania nocy nadal chce nam się spać. Często dzieje się tak na początku wiosny i jest zwykle związane z tzw. przesileniem wiosennym. Jeśli trwa krótko, jest zjawiskiem normalnym; jeśli trwa ponad miesiąc, należy przyjrzeć się jej dokładniej.

     W czasie infekcji i po okresie bardzo intensywnej pracy senność też jest normalnym objawem: organizm do-' maga się odpoczynku i wówczas należy go posłuchać. W chorobach somatycznych zwykle senności towarzyszy łatwiejsze męczenie się. Przyczyną może być nie-dokrwistość lub niski poziom żelaza we krwi. Także zaburzenia elektrolitowe mogą dawać uczucie zmęczenia i senność. Podobnie choroby tarczycy, zarówno jej nie-doczynność, jak i nadczynność. Senność w tych chorobach jest tylko jednym z wielu objawów i nie musi, ale może występować. Wszyskie przyczyny nadmiernej senności rozpoznaje się na podstawie badania lekarskiego i badań krwi.

     Przyczyną senności w ciągu dnia może być nieprawidłowy sen w nocy. Tak dzieje się w przypadku zespołu bezdechu sennego, gdy zapadający się w czasie snu język powoduje krótkotrwałe przerwy w oddychaniu i wtórnie niedotlenienie mózgu. Zaburzenia rytmu serca mogą także powodować częste budzenie się i kłopoty z ponownym zaśnięciem. Osoby z niewydolnością krążenia czy przerostem prostaty zwykle wstają do łazienki kilka razy w ciągu nocy; taki przerywany sen także nie daje odpoczynku. Niektóre leki, szczególnie uspokajające, mogą dawać uczucie senności. Leczenie senności polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny, czyli na leczeniu choroby, która ją spowodowała.

     Bardzo rzadko występującą chorobą jest narkolepsja. Objawia się napadowymi stanami senności, trwającymi kilkanaście minut. Senność występuje u tych pacjentów zaraz po silnych emocjach, takich jak strach, radość, podniecenie. Ataków może być kilka w ciągu dnia. Jest jeszcze jeden rodzaj senności. Ten występuje bardzo często. Jest skutkiem nudy i lenistwa. Nasila ją nadmierne jedzenie i nicnierobienie. Na ten rodzaj senności najlepszym lekarstwem jest dobre zoganizowanie czasu, ograniczenie jedzenia oraz pomoc innym. Okres Wielkiego Postu jest idealnym czasem na leczenie tej choroby.


Izabela Pakulska
- lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 20 marca 2011


   

Wasze komentarze:
 M: 22.03.2011, 14:09
 wynikiem niewyspania mogą być również problemy z tarczycą...albo zwyczajne przesilenie wiosenne ale jeżeli przyczyną będzie to drugie to proszę się nie poddawać! tym bardziej spędzać dużo czasu na powietrzu (ruch fizyczny) i dotlenić organizm!!!
 rozmaryn: 21.03.2011, 18:54
 racja tez tak mam ale to wynik złego snu nie czuję się wypoczęta jak wstaję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej