Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Kaszel

     Z kaszlem zetknął się każdy z nas. Jest on mechanizmem obronnym umożliwiającym oczyszczenie dróg oddechowych z wydzieliny lub z ciał obcych. Stanowi podstawowy objaw chorób układu oddechowego. Pozostałe objawy, takie jak duszność, wykrztuszanie, krwio-plucie oraz bóle w klatce piersiowej mogą się pojawić, ale nie muszą. Kaszel występuje właściwie zawsze. Pojawia się najwcześniej i najpóźniej ustępuje.

     Obecnie wiele osób zgłasza się do lekarza z powodu długo utrzymującego się kaszlu. Jeśli trwa do trzech tygodni, określa się go jako ostry.

     Najczęściej jego przyczyną jest zakażenie wirusowe gardła, krtani lub oskrzeli. Także inne choroby, jak zapalenie płuc, zatorowość płucna, niewydolność krążenia czy alergie mogą być przyczyną kaszlu. Po przebytej infekcji wirusowej kaszel może utrzymywać się nawet do ośmiu tygodni! Jeśli trwa dłużej, jest to już kaszel przewlekły i wymaga wnikliwej diagnostyki i leczenia. Najczęściej jego przyczyną jest przewlekły stan zapalny oskrzeli, szczególnie u palaczy (tzw. kaszel palacza: poranny, głęboki z wykrztuszaniem wydzieliny) oraz wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła. Zapaleniu zatok i gruźlicy czy innym przewlekłym stanom zapalnym płuc też towarzyszy na ogół kaszel. U pacjentów z niewydolnością krążenia kaszel pojawia się szczególnie w nocy oraz w czasie wysiłku. Kaszel może być wywołany przez niektóre leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Długo utrzymujący się kaszel może być objawem kokluszu (krztuśca) choroby bakteryjnej. Dawniej częstej, obecnie dzięki szczepieniom (DiPerTe) sporadycznie występującej u dzieci, a coraz częściej stwierdzanej u dorosłych, ponieważ szczepienie ani przechorowanie kokluszu nie daje odporności na całe życie. Kaszel może być także objawem refluksu żoładkowo-przełykowego, choroby przewodu pokarmowego.

     Leczenie kaszlu polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny: na rzuceniu palenia czy zaprzestaniu przyjmowaniu leku, który go wywołuje (po konsultacji z lekarzem!), leczeniu niewydolności krążenia, podawaniu antybiotyków w przypadku zakażenia czy leków stosowanych przy chorobach żołądka.

     Kaszel może być suchy lub wilgotny. Często w czasie choroby zmienia się jego charakter. Najważniejszym lekiem ułatwiającym wykrztuszanie są płyny, które trzeba wypijać w dużej ilości. Bardzo ważne jest, aby wykrztusić zalegającą w oskrzelach wydzielinę. Pomocne jest nawilżanie wdychanego powietrza, oklepywanie pleców, podawanie leków wykrztuśnych.

     Przestrzegam przed nierozważnym stosowaniem preparatów zawierających kodeinę, dostępnych niestety bez recepty. Hamuje ona odruch kaszlu, dając tylko pozorną poprawę. Zalegająca w oskrzelach wydzielina musi być usunięta - bez tego wyleczenie jest dużo trudniejsze. Preparaty przeciwkaszlowe mogą być stosowane wyłącznie u osób z suchym kaszlem.

     Przewlekły kaszel zawsze wymaga dokładniejszych badań. Przede wszystkim badania radiologicznego płuc, często spirometrii, badania laryngologicznego, szczególnie jeśli towarzyszy mu chrypa. Plwocinę można poddać badaniu mikrobiologicznemu, co pozwoli zastosować najbardziej skuteczny antybiotyk. W przypadku długo utrzymującego się kaszlu bez jasnej przyczyny oraz gdy pojawi się krwioplucie, należy wykonać bronchoskopię. Jest to badanie polegające na wprowadzeniu przez usta lub nos endoskopu, aparatu umożliwiającego obejrzenie dróg oddechowych. Badanie to wykonywane jest w szpitalu.


Izabela Pakulska
- lekarz

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 13 marca 2011


   

Wasze komentarze:
 sabina: 12.04.2016, 13:48
 A ja mam świetny syrop na kaszel, który już od dawna mi się pomaga uporać z tą dolegliwością, jak jestem przeziębiona. Już przy pierwszych objawach biorę fosidal, który działa przeciwzapalnie i dzięki temu naprawdę skutecznie walczy z kaszlem
 dyrektorka: 30.04.2011, 14:35
 spoko art;p
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej