Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wole i nadczynność tarczycy

     Wole tarczycy oznacza tylko tyle, że tarczyca jest powiększona. Jednym z czynników prowadzących do nadmiernego wzrostu gruczołu jest niedobór jodu. Istniały dawniej w Polsce miejsca, gdzie występowało tzw. wole endemiczne, czyli stwierdzane u ponad 10 proc. ;mieszkańców danego terenu. Obecnie, dzięki uzupełnieniu jodu w pokarmach - znana jest zwłaszcza sól jodowana - ten rodzaj wola praktycznie nie występuje.

     Tarczyca może dochodzić do bardzo dużych rozmiarów; rozrastając się w dół, tworzy wole zamostkowe, a czasem nawet śródpiersiowe. Może uciskać na tchawicę i powodować duszność. Tarczyca może być jednolicie powiększona (wole miąższowe), mogą też występować w niej guzki. Wówczas bardzo ważne jest określenie, jaki mają charakter. W zależności od jodochwytności (określanej w badaniu scyntygraficznym) wyróżnia się guzki "zimne", "ciepłe" i "gorące". Te ostatnie powodują nadczynność tarczycy.

     Wielkość tarczycy nic nie mówi o jej czynności. W zależności od ilości wytwarzanych horomonów wole dzielimy na obojętne, czyli wytwarzające prawidłową ilość hormonów, niedoczynne, gdy hormonów jest za mało, i nadczynne. O niedoczynności tarczycy pisałam przed tygodniem. Dziś trochę informacji o jej nadczynności.

     Nadczynność tarczycy to stan, w którym w organizmie występuje podwyższony poziom hormonów tarczycy.

     Przyczyn może być wiele. Najczęściej jest to choroba Gravesa-Basedowa lub wole guzkowe toksyczne. W pierwszej choroba dotyczy całej tarczycy, która wytwarza nadmiar hormonów, w drugiej pojawiają się guzki produkujące hormon autonomicznie, czyli nie podlegając kontroli przysadki mózgowej. Objawy nadczynności tarczycy na początku mogą być mało zaznaczone; stan ten nazywa się subkliniczną lub utajoną nadczynnością tarczycy - poza niewielkimi zmianami poziomu hormonów we krwi nie stwierdza się innych nieprawidłowości. U części chorych dochodzi później do objawowej nadczynności tarczycy. Są to osoby szczupłe mimo dobrego apetytu, źle znoszące ciepło, nadmiernie pocące się, drażliwe, niespokojne, często skarżące się na biegunki. Skóra u pacjentów z nadczynnością tarczycy jest ciepła, gładka, określana jako aksamitna. Włosy są cienkie, łamliwe. U wielu osób dochodzi do zaburzeń pracy serca, kołatania. W chorobie Gravesa-Basedowa pojawia się wytrzeszcz oczu. W diagnostyce i leczeniu nadczynności tarczycy istotne jest ustalenie jej przyczyny. Służą temu badania krwi (oznaczanie TSH i FT4 oraz FT3), badanie USG, scyntygram, biopsja tarczycy. Wyniki tych badań pozwalają wybrać najskuteczniejszą metodę leczenia. Stosuje się leczenie farmakologiczne, lecznie jodem radioaktywnym (J131) oraz leczenie chirurgiczne. Żadna z tych metod nie daje gwarancji stałego wyleczenia. Pacjent wymaga okresowych kontroli lekarskich celem upewnienia się, czy tarczyca pracuje prawidłowo.


Izabela Pakulska - lekarz
Tekst pochodzi z Tygodnika

28 sierpnia 2011


   

Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka? Sychar. Ile jest warta Twoja obrączka?
Anna Jedna
Niniejsza książka to pomoc dla tych, którzy chcą zachować wierność małżeńską, niezależnie od okoliczności i ludzkiej słabości. To także znakomity podręcznik Bożej mądrości i Bożej miłości dla tych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentalnego małżeństwa... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej