Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Przed zabiegiem

     Badania, zabiegi, a niekiedy także operacje nie omijają nikogo. Warto wiedzieć, jak się do nich przygotować.

     Najczęściej wykonywanym badaniem i zarazem zabiegiem jest pobranie krwi. Przy oznaczeniu wielu parametrów trzeba jej pobrać około 10 ml, co nie jest łatwe. Pomóc może wcześniejsze wypicie szklanki wody. Do większości badań należy być na czczo, ale nie do wszystkich. Na przykład parametry krzepnięcia krwi, obecność antygenów i przeciwciał nie są zależne od jedzenia. Pacjenci po zawale serca, z zaburzeniami rytmu oraz z nadciśnieniem tętniczym powinni przed wyjściem z domu przyjąć poranne leki popijając je wodą - także w dniu badania!

     Czasem badania wykonuje się specjalnie po jedzeniu, czego przykładem jest sprawdzenie poziomu cukru we krwi po posiłku. Razem z badaniem krwi lekarz często zleca także badanie ogólne moczu. Ważne, żeby po wstaniu mocz oddać do czystego pojemnika (pojemnik można kupić w aptece), po uprzednim podmyciu się. Przypominam, że nie należy oddawać moczu do badania w czasie menstruacji. Jeśli mocz ma być badany na obecność bakterii, czyli ma być wykonany tzw. posiew, należy kupić pojemnik specjalnie do tego badania przeznaczony.

     Krew od dawna pobiera się używając jednorazowego sprzętu. Jeśli czekają nas bardziej skomplikowane badania, zabiegi oraz operacje, to warto wcześniej zaszczepić się przeciwko żółtaczce zakaźnej typu B (WZW B).

     Nawet wyrwanie zęba czy biopsja narządu, nie wspominając już o poważniejszych zabiegach i operacjach, wymagają przygotowania. Przed takimi zabiegami trzeba przerwać stosowanie leków zmniejszających krzepnięcie krwi. Należą do nich popularne leki przeciwbólowe, jak naproksen, ibuprofen, diclofenac, preparaty kwasu salicylowego (Acard, Aspiryna, Polocard), tiklopidyny, klopidogrel, a także leki przeciwkrzepliwe (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna). Koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ u wielu osób nagłe przerwanie stosowania tych leków może być niebezpieczne i trzeba zastąpić je wstrzyknięciami heparyny. U części chorych nawet przed niewielkimi zabiegami należy podać profilaktycznie antybiotyk.To kolejny powód do kontaktu z lekarzem prowadzącym.

     Jeśli zabieg jest planowany w znieczuleniu ogólnym, czyli takim, gdzie pacjent przez czas zabiegu śpi, nie należy jeść i pić przynajmniej na sześć godzin przedtem.

     Jeśli planowane jest badanie, przy którym podaje się dożylnie kontrast (urografia, rezonans magnetyczny, tomografia), to należy poinformować lekarza o poważnych schorzeniach (szczególnie o niewydolności nerek i krążenia, cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym) oraz o uczuleniach występujących w przeszłości (szczególnie na jod).

     Pacjenci z cukrzycą przyjmujący insulinę powinni być zapisywani na badania w pierwszej kolejności. Osoby takie powinny zabrać ze sobą insulinę i pierwsze śniadanie.

     O przygotowaniau do badań radiologicznych i USG za tydzień.


Izabela Pakulska - lekarz
Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 25 września 2011


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Litania do bł. Jerzego PopiełuszkiLitania do bł. Jerzego Popiełuszki

Na tamie we WłocławkuNa tamie we Włocławku

Co nam może dziś dać ksiądz Jerzy?Co nam może dziś dać ksiądz Jerzy?

Bł. Aniela Salawa Wobec duszy mojej Pan Bóg miał zamiary wielkieBł. Aniela Salawa Wobec duszy mojej Pan Bóg miał zamiary wielkie

Wiersze o świętym Franciszku z AsyżuWiersze o świętym Franciszku z Asyżu

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej