Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Gdy kości bolą

     Jesienią najczęstszą dolegliwością, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza - poza przeziębieniami - są bóle, szczególnie kręgosłupa i stawów. Niższa temperatura i większa wilgotność powietrza, wcześniej zapadający zmrok oraz mniej ruchu nasilają odczucie bólu. Ból może być ostry - odgrywa wówczas ważną rolę, informuje o jakiejś patologii. Jest także ból przewlekły. O bólu przewlekłym mówimy, jeśli trwa ponad trzy miesiące. Nie musi występować przez całą dobę, może pojawiać się nawrotowe Ten typ bólu nie odgrywa korzystnej roli, może być powodem depresji i pogorszenia funkcjonowania.

     Boleć może każdy staw, najczęściej dolegliwości dotyczą kręgosłupa. Bóle krzyża mają związek ze zmianami zwyrodnieniowymi. Nie jest to jednak tak prosta zależność. Czasem w badaniu radiologicznym stwierdza się bardzo duże zmiany zwyrodnieniowe u pacjenta bez dolegliwości. Bywa też odwrotnie - silne bóle przy niewielkich zmianach w badaniach obrazowych. Poza tym u wielu osób bóle zmniejszają się po 60. roku życia, chociaż zmiany zwyrodnieniowe postępują. Krążki międzykrę-gowe z wiekiem ulegają odwodnieniu, a w konsekwencji powodują zaburzenia stabilizacji kręgosłupa oraz zespoły uciskowe nerwów w kanale kręgowym i kanałach korzeniowych. Promieniowanie bólu do kończyny, zaburzenia jej czucia, drętwienie lub osłabienie siły mięśniowej to objawy bardziej zaawansowanej choroby, świadczą o ucisku na nerw. Wymagają one konsultacji lekarskiej i dokładnej diagnostyki.

     Bóle krzyża są typową chorobą przeciążeniową. Często pojawiają się po wysiłku fizycznym. Bóle innych stawów, szczególnie kolanowych i biodrowych, są także skutkiem przeciążenia, na ogół wynikającego z nadwagi. Powinniśmy zapobiegać występowaniu bólów krzyża. Poza normalizacją ciężaru ciała zwracajmy uwagę na pozycję, w której spędzamy większość czasu. Jeśli pracujemy w pozycji siedzącej, przynajmniej co godzinę powinniśmy wykonać kilka ćwiczeń. Przykłady takich prostych ćwiczeń łatwo znaleźć w internecie czy w poradnikach. W czasie silnego bólu nie należy gimnastykować się, gdyż może ona nasilić dolegliwości. Wówczas najlepiej położyć się na plecach na podłodze lub innym twardym podłożu, a nogi zgięte w kolanach położyć wyżej. Jest to tzw. pozycja odwócona krzesełkowa. Przynosi dużą ulgę.

     Przyczyną dolegliwości może być też stan zapalny stawów. Wówczas poza bólem zwraca uwagę zaczerwienienie i obrzęk chorego stawu. Ostepo-roza bardzo długo nie daje dolegliwości, bolą dopiero jej skutki - złamanie kręgu. Inną, na szczęście znacznie rzadziej występującą przyczyną bólu, są przerzuty do kości.

     Leczenie bólu jest trudne i długotrwałe. U części chorych rehabilitacja przynosi pewne korzyści. Wielu pacjentów stosuje leki przciwbólowe, niektóre można kupić bez recepty. Mimo że łatwo dostępne, mogą być niebezpieczne, ale o tym innym razem.


Izabela Pakulska - lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika

111 grudnia 2011


   

Wasze komentarze:
 lili: 19.02.2013, 18:45
 Kości może i nie, ale stawy już tak. Mnie pomógł i nadal pomaga Vital3. To jest amerykański preparat z kolagenem typu II, odpowiedzialnym za odbudowę chrząstki. Jako, ze takich specyfików na rynku jest kilka, zwróciłam uwagę na dwie rzeczy: 1- jest on sprawdzony w badaniach nie na zwierzątkach, a na ludziach i badań tych było sporo, inne nie mają tak dużo lub wręcz wcale. 2- jest relatywnie najtańszy- za dzienną dawkę trzeba zapłacić ok 2.5 zł, podczas kiedy inne dochodzą nawet do 5 zł.
 Pawel: 10.01.2012, 16:00
 Bardzo madra rada bardzo madry raport odnosnie bulu miesni.Pozdrawiam
 joleczka: 10.12.2011, 19:45
 Podobno kości nie bolą, tylko mięśnie. Pozdrawiam
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej