Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Gdy kości bolą

     Jesienią najczęstszą dolegliwością, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza - poza przeziębieniami - są bóle, szczególnie kręgosłupa i stawów. Niższa temperatura i większa wilgotność powietrza, wcześniej zapadający zmrok oraz mniej ruchu nasilają odczucie bólu. Ból może być ostry - odgrywa wówczas ważną rolę, informuje o jakiejś patologii. Jest także ból przewlekły. O bólu przewlekłym mówimy, jeśli trwa ponad trzy miesiące. Nie musi występować przez całą dobę, może pojawiać się nawrotowe Ten typ bólu nie odgrywa korzystnej roli, może być powodem depresji i pogorszenia funkcjonowania.

     Boleć może każdy staw, najczęściej dolegliwości dotyczą kręgosłupa. Bóle krzyża mają związek ze zmianami zwyrodnieniowymi. Nie jest to jednak tak prosta zależność. Czasem w badaniu radiologicznym stwierdza się bardzo duże zmiany zwyrodnieniowe u pacjenta bez dolegliwości. Bywa też odwrotnie - silne bóle przy niewielkich zmianach w badaniach obrazowych. Poza tym u wielu osób bóle zmniejszają się po 60. roku życia, chociaż zmiany zwyrodnieniowe postępują. Krążki międzykrę-gowe z wiekiem ulegają odwodnieniu, a w konsekwencji powodują zaburzenia stabilizacji kręgosłupa oraz zespoły uciskowe nerwów w kanale kręgowym i kanałach korzeniowych. Promieniowanie bólu do kończyny, zaburzenia jej czucia, drętwienie lub osłabienie siły mięśniowej to objawy bardziej zaawansowanej choroby, świadczą o ucisku na nerw. Wymagają one konsultacji lekarskiej i dokładnej diagnostyki.

     Bóle krzyża są typową chorobą przeciążeniową. Często pojawiają się po wysiłku fizycznym. Bóle innych stawów, szczególnie kolanowych i biodrowych, są także skutkiem przeciążenia, na ogół wynikającego z nadwagi. Powinniśmy zapobiegać występowaniu bólów krzyża. Poza normalizacją ciężaru ciała zwracajmy uwagę na pozycję, w której spędzamy większość czasu. Jeśli pracujemy w pozycji siedzącej, przynajmniej co godzinę powinniśmy wykonać kilka ćwiczeń. Przykłady takich prostych ćwiczeń łatwo znaleźć w internecie czy w poradnikach. W czasie silnego bólu nie należy gimnastykować się, gdyż może ona nasilić dolegliwości. Wówczas najlepiej położyć się na plecach na podłodze lub innym twardym podłożu, a nogi zgięte w kolanach położyć wyżej. Jest to tzw. pozycja odwócona krzesełkowa. Przynosi dużą ulgę.

     Przyczyną dolegliwości może być też stan zapalny stawów. Wówczas poza bólem zwraca uwagę zaczerwienienie i obrzęk chorego stawu. Ostepo-roza bardzo długo nie daje dolegliwości, bolą dopiero jej skutki - złamanie kręgu. Inną, na szczęście znacznie rzadziej występującą przyczyną bólu, są przerzuty do kości.

     Leczenie bólu jest trudne i długotrwałe. U części chorych rehabilitacja przynosi pewne korzyści. Wielu pacjentów stosuje leki przciwbólowe, niektóre można kupić bez recepty. Mimo że łatwo dostępne, mogą być niebezpieczne, ale o tym innym razem.


Izabela Pakulska - lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 111 grudnia 2011


   

Wasze komentarze:
 lili: 19.02.2013, 18:45
 Kości może i nie, ale stawy już tak. Mnie pomógł i nadal pomaga Vital3. To jest amerykański preparat z kolagenem typu II, odpowiedzialnym za odbudowę chrząstki. Jako, ze takich specyfików na rynku jest kilka, zwróciłam uwagę na dwie rzeczy: 1- jest on sprawdzony w badaniach nie na zwierzątkach, a na ludziach i badań tych było sporo, inne nie mają tak dużo lub wręcz wcale. 2- jest relatywnie najtańszy- za dzienną dawkę trzeba zapłacić ok 2.5 zł, podczas kiedy inne dochodzą nawet do 5 zł.
 Pawel: 10.01.2012, 16:00
 Bardzo madra rada bardzo madry raport odnosnie bulu miesni.Pozdrawiam
 joleczka: 10.12.2011, 19:45
 Podobno kości nie bolą, tylko mięśnie. Pozdrawiam
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej