Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Leki przeciwbólowe

     Na rynku dostępnych jest wiele leków przeciwbólowych. Część z nich można kupić bez recepty, nie oznacza to jednak że ich stosowanie jest bezpieczne. Najbardziej popularny .est paracetamol. W Polsce dostępnych jest około 40 (!) oreparatów paracetamolu, na przykład Apap, Acenol, Codipar, Panadol. Istnieje :akże około 40 preparatów złożonych - zawierają ooza paracetamolem coś eszcze - pseudoefedrynę, Kofeinę, ibuprofen, codeinę inne. Przykłady to Gripex, Saridon, Fervex oraz wiele innych. Tych preparatów nie wolno stosować u dzieci poniżej 12. roku życia oraz należy zachować dużą ostrożność u dorosłych z chorobami przewlekłymi oraz u kobiet w ciąży. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowymi i przeciwgorącz-kowym. Ma wiele zalet: nie drażni żołądka, nie wchodzi w niekorzystne reakcje z innymi lekami. Działanie zaczyna się około 30 minut po połknięciu i utrzymuje się przez około pięciu godzin. Maksymalna dobowa dawka leku u osób dorosłych to cztery gramy. Większe dawki mogą doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Z tego też powodu paracetamolu nie powinni stosować pacjenci spożywający często alkohol oraz z marskością i przewlekłym uszkodzeniem wątroby. Paracetamol nie działa jednak przeciwza-palnie i z tego powodu u części chorych jest mało skuteczny.

     U takich pacjentów stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Najbardziej popularnym lekiem tej grupy, dostępnym także bez recepty, jest aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy. Acard, Asprin, Polocard, Polopiryna, Encopiryna i wiele innych - to wszystko preparaty tej samej substancji, różniące się dawką oraz miejscem wchłaniania. Niektóre nie wchłaniają się w żołądku, ale dalej, w jelicie, są wówczas mniej szkodliwe. Spośród innych leków należących do grupy NLPZ najbardziej znane są Ibuprofen, Naproksen, Py-ralgina, dostępne bez recepty, oraz na receptę takie jak Diclac, Olfen, Voltaren, Majamil, Ketonal i wiele, wiele innych. Wszystkie te leki działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie, w zależności od preparatów - z różną siłą. Wszystkie mają też .olbrzymią ilość działań niepożądanych. Bardzo często pojawiają się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Tak często, że większość lekarzy równocześnie zapisuje leki osłaniające żołądek (dostępne na receptę!). Nudności, bóle brzucha, krwawienia z przewodu pokarmowego występują u tych pacjentów bardzo często i mogą być groźne. Najbardziej narażone na takie działanie są osoby starsze oraz pacjenci z chorobą wrzodową. Wszystkie te leki nasilają działanie preparatów zmniejszjących krzepnięcie krwi. Mogą także wywoływać reakcje uczuleniowe, dawać napady duszności (astma aspirynowa), mogą uszkadzać wątrobę.

      Pamiętajmy, że im większe dawki leków, tym większe ryzyko działań niepożądanych. Stosowanie kilku preparatów NLPZ zwiększa także ryzyko powikłań. Mimo że duża część leków przeciwbólowych jest dostępna bez recepty, proponuję, aby ich stosowanie zawsze uzgadniać z lekarzem.


Izabela Pakulska - lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 18 grudnia 2011


   

Wasze komentarze:
 Krystyna Pilch: 03.09.2012, 10:07
 Pomimo tak dużego wyboru wśród leków przeciwbólowych, jako lekarz odradzam moim pacjentom ich stosowanie, ponieważ w późniejszym czasie zaczynają oni chorować na inne dolegliwości z którymi do tej pory nie mieli problemów. Polecam im przede wszystkim medycynę naturalną, ponieważ nie powoduje ona skutków ubocznych a odkąd zaznajomiłam się z działaniem rezonatora biofotonowego, polecam im owe urządzenie medyczne. Przywraca on harmonię w organizmie dzięki czemu staje się on silny i jest w stanie zwalczać wszelkie dolegliwości, ponadto ma udowodnioną skuteczność w zwalczaniu migreny, bólów kręgosłupa, bezsenności i wielu innych schorzeń. Może go stosować osoba w każdym wieku, nawet małe dzieci, gdyż jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia Pozdrawiam
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej