Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ochrona przed mrozem

     Zimowe mrozy mogą zwłaszcza u dzieci wywołać odmrożenia. Długotrwałe działanie zimna może uszkodzić skórę, tkanki podskórne i mięśnie. Najbardziej na uraz termiczny narażone są odsłonięte części ciała: twarz, uszy, dłonie i stopy, zwłaszcza u najmłodszych, bo niska masa ciała sprzyja szybkiej utracie ciepła.

     Oddychanie zimnym powietrzem wychładza całe ciało. Organizm broni się przez skurcz naczyń krwionośnych skóry, by nie tracić ciepła przenoszonego wraz z krwią. Zbyt długo obkurczone naczynia powodują niedokrwienie i zaburzenie w odżywianiu skóry, co daje objawy odwodnienia tkanki i jej obrzęku z wtórnym uszkodzeniem i martwicą komórek skóry. U osób alergicznych zimne powietrze może wywołać skurcz oskrzeli i duszność.

     Drastyczne wychłodzenie może wywołać zatrzymanie akcji serca.

     Powierzchowne zmiany w odmrożeniach pierwszego stopnia objawiają się zblednięciem i ograniczeniem ruchów, bez zaburzeń czucia. Ogrzewanie tak odmrożonych miejsc wywołuje swędzenie, pieczenie, ale goją się one samoistnie. Długo utrzymuje się nadwrażliwość skóry na zimno - w postaci sinoczerwo-nego zabarwienia przez wiele miesięcy.

     Głębszy uraz skóry z krwistymi pęcherzami oraz nasilonym obrzękiem to odmrożenia drugiego stopnia. Nadal zachowane jest czucie. Zmiany goją się również samoistnie, choć znacznie dłużej. Niestety, przebarwienia, świąd, mrowienie mogą pozostać na całe życie. Najcięższym, głębokim urazem skóry i naczyń są odmrożenia trzeciego i czwartego stopnia. Wywołują pęcherze, znaczny obrzęk oraz sino-czarne zabarwienie związane z martwicą skóry - nieodwracalne zniszczenie. Brak czucia w odmrożonym miejscu utrzymuje się także po ogrzaniu. Ponieważ zmiany w naczyniach krwionośnych nie cofają się, wywołane przez to długotrwałe i silne niedokrwienie prowadzi do martwicy i często niestety konieczna jest, po kilku tygodniach leczenia, amputacja odmrożonej części ciała. Aby cieszyć się z zimy, należy unikać sytuacji sprzyjających odmrożeniom. Braku ruchu np. na przystanku. Prze-poconej po treningu odzieży. Także zbyt obcisłych butów. Oddychania ustami, a nie nosem u małych dzieci. Spaceru, gdy jest silny wiatr i duża wilgotność powietrza. Lepiej zostać w domu, kiedy temperatura spada poniżej minus 15 °C. Nie należy pić alkoholu - gdyż silnie rozszerza naczynia, co sprzyja utracie ciepła bez uczucia mrozu. Palenie papierosów zaś przyspiesza utratę ciepła przez skurcz naczyń krwionośnych.

     Właściwa pomoc przy odmrożeniu polega na stopniowym przywróceniu prawidłowej temperatury wychłodzonym tkankom: otuleniu poszkodowanego kocem, podanie do picia słodkiej, gorącej herbaty. U młodzieży i dorosłych niewielka ilość wina rozszerzy naczynia i poprawi krążenie obwodowe, ułatwi ogrzanie od wewnątrz całego ciała. Można zanurzyć odmrożone miejsce w letniej wodzie. Ogrzewać należy stopniowo i powoli. Nie wolno nacierać odmrożonych części ciała śniegiem ani alkoholem!

         Jak chronić dziecko przed mrozem? Ubieraj je wielowarstwowo, na cebulkę. Pilnuj, by nosiło zimą czapkę (przez głowę tracimy 30 proc. ciepła!). Kupuj na zimę obuwie na grubej podeszwie, która izoluje od podłoża. Pamiętaj, że ciasny but pogarsza ukrwie-nie stóp. Pilnuj zmiany skarpet i koszulek po lekcjach WF na suche. Nie pozwól dziecku wyjść zimą bez ciepłego śniadania. Zabieraj na spacer dodatkowe rękawiczki na zmianę dla najmłodszych. Wyjaśnij młodzieży wpływ piwa i wina na tolerancję mrozu. Nie planuj w mróz wielogodzinnych wycieczek, np. kuligu.

     Tak przygotowanym życzę udanej zimowej zabawy na śniegu!


Grażyna Rybak - specjalista chorób dzieci


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 25 grudnia 2011Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Tajemnice Światła Różańca ŚwiętegoTajemnice Światła Różańca Świętego

Modlitwa do św. Siostry FaustynyModlitwa do św. Siostry Faustyny

Litania do św. Siostry FaustynyLitania do św. Siostry Faustyny

św. Faustyna Kowalskaśw. Faustyna Kowalska

Święta z rudym warkoczemŚwięta z rudym warkoczem

Stanisław Kowalski - ojciec siostry FaustynyStanisław Kowalski - ojciec siostry Faustyny

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej