Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nie tylko zęby

     Wszyscy chcemy mieć zdrowe, piękne i własne zęby - na zawsze. Aby tak było, musimy o nie dbać: codziennie je pielęgnować, a okresowo kontrolować u stomatologa. Podczas wizyty lekarz ogląda nie tylko stan zębów, ale także dziąseł, przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Bo to właśnie schorzenia przyzębia, najczęściej z powodu próchnicy, dziesiątkują nasze uzębienie. Dzieje się tak głównie za sprawą czynnika infekcyjnego. Jego zasadniczym objawem klinicznym jest stan zapalny dziąseł. Dziąsła zmieniają wtedy swoje zabarwienie, kształt i spoistość. Stają się zaczerwienione, rozpulchnione, rozrośnięte, krwawiące, co powoduje rozchwianie zębów. Proces ten może być rozległy i dotyczyć dziąsła wokół wszystkich zębów lub ograniczony - obejmujacy pojedynczą brodawkę dziąsłową. Ogólnie mechanizm tego procesu polega na tym, że kamień nazębny (zmineralizowana płytka nazębna z bakteriami chorobotwórczymi) drażni dziąsło, powodując jego stan zapalny, następnie wnika między ząb a dziąsło penetrując w głąb tkanek przyzębia (kości, w której tkwi ząb) i powoduje jej zanik. Efektem tego jest rozchwianie zęba, a nawet jego utrata.

     Choroby przyzębia wbrew powszechnej opinii nie dotyczą tylko osób starszych, pewne ich odmiany spotyka się także u dzieci i młodzieży. Leczenie chorób przyzębia obejmuje: instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej (odpowiednie techniki szczotkowania), stosowanie płukanek, leków ordynowanych miejscowo lub ogólnie, zdejmowanie kamienia, chirurgiczne oczyszczanie okolic poddziąsłowych a także, obecnie, chirurgiczne zabiegi odtwórcze, mające na celu regenerację tkanek przyzębia.

     Jeśli stało się tak, że straciliśmy już ząb lub kilka, to powinniśmy starać się jak najszybciej je uzupełnić. I to nie tylko z powodów kosmetycznych, ale także - a może przede wszystkim -zdrowotnych. Brak zęba lub zębów powoduje przemieszczanie się - pochylanie, wydłużanie, obracanie - zębów sąsiednich. To zaś powoduje ich patologiczne, nadmierne przeciążenie, ścieranie, a więc osłabienie - a w konsekwencji nawet utratę.

     Całkowity brak zęba może być uzupełniony różnymi sposobami. Metodą z wyboru jest implant - z odpowiedniego stopu wkręt zrastający się z kością. Inna metoda to most - uzupełnia pojedynczy ząb lub grupę zębów opierając się na zdrowych sąsiednich zębach. Czasem, gdy braki dotyczą większej grupy zębów, stosuje się protezy wyjmowane. Tu też są różne ich typy. Wybór najlepszego uzupełnienia zależy od wielu czynników: liczby zębów, ich umiejscowienia, stanu zębów pozostałych, higieny, warunków zgryzowych, wieku pacjenta i jego zdrowia ogólnego, a także - niestety - możliwości finansowych pacjenta.

     Aby nasze zęby cieszyły oko i długo nam służyły, często korzystać musimy z wielu dziedzin stomatologii: pedodoncji, ortodoncji, endodoncji, periodontologii, chirurgii stomatologicznej, protetyki. Pamiętajmy jednak, że najprzyjemniejsza i najtańsza jest profilaktyka - nie zaniedbujmy jej!


Anna Banaszczyk-Rozbicka
stomatolog-ortodonta


Tekst pochodzi z Tygodnika

22 lutego 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej