Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Mocne jak u wiewiórki

     Wszyscy chcemy mieć zdrowe, piękne i równe zęby. Aby takie były, konieczne są odpowiednia dieta, higiena i profesjonalna opieka stomatologiczna - i to przez całe życie, od życia płodowego zaczynając. Dbałość przyszłej mamy o zdrowie, dobre odżywianie, unikanie używek, leków i stresów stwarzają dobre podstawy dla rozwoju całego układu stomatognatycznego u dziecka. W okresie ciąży i laktacji trzeba uwzględnić zwiększone zapotrzebowanie organizmu matki na pełnowartościowe białka, sole mineralne - zwłaszcza na wapń, fosfor, żelazo, fluor oraz witaminy A, C i D.

     W okresie niemowlęcym podstawowym pokarmem jest mleko. Istnieje wiele poglądów na temat wpływu metody karmienia niemowlęcia (piersią, z butelki) jak również rodzaju pokarmu (mleko matki, krowie, proszkowane) na występowanie próchnicy u dziecka. Metoda i rodzaj pokarmu nie muszą mieć większego znaczenia - ale skład pokarmu, częstość karmienia i czas trwania okresu karmienia - już tak. Wzbogacanie mleka krowiego czy mleka w proszku dodatkiem węglowodanów nie jest korzystne, a wręcz niedopuszczalne jest podawanie niemowlętom smoczków z cukrem czy miodem. Czynnik próchnicotwórczy przez długi okres działa na słabo zmineralizowane tkanki zęba, prowadząc do katastrofalnych skutków - próchnicy wczesnej o bardzo gwałtownym przebiegu, nazywanej próchnicą kwitnącą czy butelkową. Przedłużone karmienie z butelki papkowatymi i często nadmiernie słodkimi pokarmami, głównie przed snem, jest szczególnie niekorzystne, ponieważ wydzielanie śliny i jej ochronne działanie na zęby dziecka jest zmniejszone.

     W okresie przedszkolnym duże znaczenie ma konsystencja pokarmów. Posiłki powinny być tak przygotowane, aby zmuszały dziecko do dokładnego żucia. Intensywne żucie, a więc praca mięśni żujących, wpływają na wzrost kości szczęk, stwarzając miejsce dla zębów stałych, które w niedalekiej przyszłości będą się wyrzynać. Przedwczesna utrata zębów mlecznych z powodu próchnicy często jest przyczyną wad zgryzu i konieczności leczenia ortodontycznego.

     Profilaktyka próchnicy, oprócz odpowiedniej diety, to także prawidłowa higiena. Dbanie o czystość jamy ustnej zaczyna się już od okresu niemowlęcego, w którym mama przemywa dziecku bezzębne wały dziąsło-we gazikiem zwilżonym przegotowaną wodą czy lekkim roztworem rumianku.

     Dzieci w wieku przedszkolnym powinny uczyć się mycia zębów szczotką, potem szczotką z pastą, następnie uczymy je stosować nici do zębów i płukanki. Sprawdza się tu nasze przysłowie "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał". Uczmy nasze dzieci higieny jamy ustnej, by od najmłodszych lat chciały i czuły potrzebę dbania o zęby. Profilaktyka profesjonalna w gabinecie także dotyczy każdego wieku. Dzieci, młodzież i dorośli powinni z niej systematycznie korzystać.

Anna Banaszczyk-Rozbicka
lekarz stomatolg

Tekst pochodzi z Tygodnika

8 lutego 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej