Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Nadwaga i otyłość

     O tym, czy mamy do czynienia z nadwagą, czy już otyłością, decyduje wskaźnik BMI (Body Mass Index). To najpopularniejszy wskaźnik oceniający zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Obliczamy go, dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). BMI wykorzystuje się do oceny ryzyka chorób takich jak miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał, nowotwory i zmiany zwyrodnieniowe stawów.

     Prawidłowe BMI wynosi między 18,5 a 24,99, powyżej 25 oznacza nadwagę, powyżej 30 - otyłość. Jednak otyłość może być różna: I stopnia do 34,99; powyżej 35 do 39,99 - II stopnia; powyżej 40 to już otyłość skrajna.

     Określenie BMI nie jest metodą doskonałą. Nie należy stosować tego wskaźnika u małych dzieci, także u osób bardzo wysportowanych wynik może być zawyżony z powodu dużej masy mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej.

     Do oznaczania ilości tkanki tłuszczowej służą także inne metody, począwszy od grubości fałdu skórnego, metody izotopowe, USG, MRI i TK, przez bioimpedencję elektryczną ciała i inne. Jednak BMI jest w większości przypadków wskaźnikiem prostym i wystarczającym do postawienia diagnozy i oceny skuteczności terapii.

     Otyłość to przede wszystkim nagromadzenie zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej. Ważne, gdzie jest ona rozmieszczona. Najczęściej mamy do czynienia z otyłością brzuszną (typu "jabłko"). Rozpoznajemy ją, gdy obwód pasa wynosi u mężczyzn powyżej 94 cm, a u kobiet 80 cm. To właśnie ten typ otyłości towarzyszy najczęściej podwyższonemu poziomowi lipidów we krwi, nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy, chorobom układu krążenia i zmianom zwyrodnieniowym stawów. Istnieje także otyłość gynoidalna (typu "gruszka"), częstsza u kobiet. Tu tkanka tłuszczowa w nadmiarze występuje w okolicy pośladków i bioder. Ten typ jest mniej groźny. Jest jeszcze otyłość uogólniona, gdzie nadmiar tkanki tłuszczowej dotyczy całego ciała. Ten typ występuje zwykle już od dzieciństwa.

     Otyłość występuje szczególnie w krajach rozwiniętych, w tym coraz częściej w Polsce. Naukowcy od lat szukają jej przyczyn. U wielu osób przyczyną jest dodatni bilans energetyczny, czyli to, że jemy więcej (dostarczamy więcej kalorii), niż potrzebujemy (spalamy). Innym czynnikiem jest zbyt mała ilość ruchu i złe nawyki żywieniowe.

     Istnieje także otyłość wtórna, czyli taka, której przyczyną jest inna choroba. Ten typ występuje znacznie rzadziej (ok. 10 proc. przypadków). Najczęściej jest skutkiem zaburzeń hormonalnych w przebiegu chorób przysadki, nadnerczy czy tarczycy. Także zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego czy choroby uwarunkowane genetycznie (np. zespół Turnera, zespół Downa) mogą powodować otyłość. Inną przyczyną jest otyłość spowodowana przez leki. Szczególnie działają tak kortykosterydy i inne leki hormonalne (estrogeny i progesteron) oraz niektóre leki przeciwdepresyjne. Leczenie otyłości wtórnej polega przede wszystkim na leczeniu choroby która ją wywołała. O leczeniu innych rodzajów otyłości w kolejnych odcinkach.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem pediatrą
Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 10 luty 2019


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej