Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czym leczyć infekcje?

     Przeziębienia to częsta dolegliwość o tej porze roku. Po zmarznięciu pojawia się ból głowy, kaszel, ból gardła, katar, uczucie zimna, stan podgorączkowy. Na tym wczesnym etapie trzeba się rozgrzać i porządnie spocić, i wtedy przebrać w suche ubranie. Nawet po mieszkaniu dobrze jest wtedy chodzić w czapce i ciepłych skarpetach. Trzeba uzupełniać płyny. Rozgrzewa np. sok z malin, napar z lipy, ciepła woda z cytryną i imbirem. Można przyjąć któryś z preparatów przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Jak działają ich składniki? Kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna - jest lekiem przeciwzapalnym. Działa też przeciwbólowo, obniża gorączkę. Często daje bóle żołądka.

     Ibuprofen - ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Rzadziej niż po aspirynie pojawiają się po nim dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

     Salicylamid (scorbolamid) - także działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgo- rączkowo. Uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk.

     Paracetamol - działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Nie działa przeciwzapalnie. Mniej drażni żołądek. Może dojść do uszkodzenia nerek i wątroby, szczególnie gdy razem z nim spożywany jest alkohol. Połączenie paracetamolu z aspiryną czy ibuprofenem zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek.

     Fenylefryna i pseudoefedryna - zmniejszając przekrwienie naczyń w błonie śluzowej nosa, zmniejszają katar. Powodują skurcz także innych naczyń. Może to dawać skok ciśnienia, zaburzenia pracy serca, niepokój, lęk.

     Xylometazolin - w kroplach lub aerozolu do nosa działa podobnie, ale miejscowo. Nie wolno go stosować dłużej niż siedem dni.

     Kwas askorbinowy, czyli witamina C - działa na układ odpornościowy, ma działanie przeciwutleniające, niweluje wolne rodniki.

     Dekstrometofan - hamuje ośrodek kaszlu w układzie nerwowym, zmniejsza kaszel. Wskazany tylko przy suchym kaszlu. Może dawać dolegliwości żołądkowe, biegunkę, a także pobudzenie.

     Gwajafenazyna - powoduje, że zalegająca wydzielina staje się rzadsza i łatwiej ją wykrztusić. Może powodować bóle brzucha, biegunki, wysypki, bóle głowy.

     Kofeina - ma działanie pobudzające. Dodawana jest do paracetamolu, by zwiększyć jego działanie.

     Rutyna - uszczelnia naczynia krwionośne, przedłuża działanie witaminy C.

     Jeśli domowe leczenie przeziębienia nie daje poprawy w ciągu trzech dni, konieczna jest wizyta u lekarza. Inaczej jest z grypą - pisała o niej przed tygodniem dr Grażyna Rybak. Grypa i przeziębienie to nie to samo. Przy grypie pojawia się nagle bardzo wysoka temperatura oraz bóle mięśni i stawów. Istnieje lek na grypę - Oseltamiwir, dostępny tylko na receptę, który należy podać do 24 godzin od wystąpienia objawów. Jest bardzo skuteczny, leczy i zapobiega powikłaniom grypy.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem
Tekst pochodzi z Tygodnika

10 marca 2019


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej