Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czym leczyć infekcje?

     Przeziębienia to częsta dolegliwość o tej porze roku. Po zmarznięciu pojawia się ból głowy, kaszel, ból gardła, katar, uczucie zimna, stan podgorączkowy. Na tym wczesnym etapie trzeba się rozgrzać i porządnie spocić, i wtedy przebrać w suche ubranie. Nawet po mieszkaniu dobrze jest wtedy chodzić w czapce i ciepłych skarpetach. Trzeba uzupełniać płyny. Rozgrzewa np. sok z malin, napar z lipy, ciepła woda z cytryną i imbirem. Można przyjąć któryś z preparatów przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Jak działają ich składniki? Kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna - jest lekiem przeciwzapalnym. Działa też przeciwbólowo, obniża gorączkę. Często daje bóle żołądka.

     Ibuprofen - ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Rzadziej niż po aspirynie pojawiają się po nim dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

     Salicylamid (scorbolamid) - także działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgo- rączkowo. Uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejszając obrzęk.

     Paracetamol - działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Nie działa przeciwzapalnie. Mniej drażni żołądek. Może dojść do uszkodzenia nerek i wątroby, szczególnie gdy razem z nim spożywany jest alkohol. Połączenie paracetamolu z aspiryną czy ibuprofenem zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek.

     Fenylefryna i pseudoefedryna - zmniejszając przekrwienie naczyń w błonie śluzowej nosa, zmniejszają katar. Powodują skurcz także innych naczyń. Może to dawać skok ciśnienia, zaburzenia pracy serca, niepokój, lęk.

     Xylometazolin - w kroplach lub aerozolu do nosa działa podobnie, ale miejscowo. Nie wolno go stosować dłużej niż siedem dni.

     Kwas askorbinowy, czyli witamina C - działa na układ odpornościowy, ma działanie przeciwutleniające, niweluje wolne rodniki.

     Dekstrometofan - hamuje ośrodek kaszlu w układzie nerwowym, zmniejsza kaszel. Wskazany tylko przy suchym kaszlu. Może dawać dolegliwości żołądkowe, biegunkę, a także pobudzenie.

     Gwajafenazyna - powoduje, że zalegająca wydzielina staje się rzadsza i łatwiej ją wykrztusić. Może powodować bóle brzucha, biegunki, wysypki, bóle głowy.

     Kofeina - ma działanie pobudzające. Dodawana jest do paracetamolu, by zwiększyć jego działanie.

     Rutyna - uszczelnia naczynia krwionośne, przedłuża działanie witaminy C.

     Jeśli domowe leczenie przeziębienia nie daje poprawy w ciągu trzech dni, konieczna jest wizyta u lekarza. Inaczej jest z grypą - pisała o niej przed tygodniem dr Grażyna Rybak. Grypa i przeziębienie to nie to samo. Przy grypie pojawia się nagle bardzo wysoka temperatura oraz bóle mięśni i stawów. Istnieje lek na grypę - Oseltamiwir, dostępny tylko na receptę, który należy podać do 24 godzin od wystąpienia objawów. Jest bardzo skuteczny, leczy i zapobiega powikłaniom grypy.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem
Tekst pochodzi z Tygodnika

10 marca 2019


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej