Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jeszcze o kleszczach

     Przed tygodniem pisałam o odkleszczowym zapaleniu mózgu - chorobie wirusowej, przeciwko której można się zaszczepić.

     Inną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. To choroba bakteryjna. Nie ma szczepionki, która przed nią może ochronić i - co gorsze - przebyte zakażenie boreliozą nie chroni przed kolejnym zachorowaniem. Do zakażenia dochodzi tylko przez zakażonego (!) kleszcza. Wynika stąd, że kleszcz wczepiony w ciało nie jest jeszcze wskazaniem do leczenia.

     Typowy dla boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Pojawia się on po około siedmiu dniach od ukąszenia (okres ten może być inny, od 3 do 30 dni) i wygląda bardzo charakterystycznie. W miejscu ukąszenia pojawia się grudka, a dookoła pierścień z przejaśnieniem w środku. Jest niebolesny. Rumień może, ale nie musi powstać. Jeśli w miejscu ukąszenia pojawi się zaczerwienienie, często bolesne, świadczy to też o zakażeniu i wymaga leczenia czyli kuracji antybiotykiem.

     U wielu osób dochodzi do zakażenia boreliozą, chociaż nie widziały u siebie ani kleszcza, ani rumienią. Metodą stwierdzenia, czy doszło do zakażenia, jest badanie krwi - oznaczenie przeciwciał. Przeciwciała klasy IgM świadczą o świeżym zakażeniu, ale pojawiają się dopiero po około miesiącu od zakażenia i znikają w ciągu około pól roku. Przeciwciała klasy IgG stwierdza się po 6-8 tygodniach od zakażenia, utrzymują się one przez wiele lat. Badań nie może wykonać lekarz podstawowej opieki medycznej - zleca je specjalista chorób zakaźnych lub można je zrobić odpłatnie.

     Borelioza jest chorobą, która objawia się niespecyficznymi dolegliwościami. Występują one po kilku tygodniach - a nawet miesiącach - po ukąszeniu przez kleszcza, dlatego często nie są z tym łączone. Częste są bóle i zapalenie stawów, może wystąpić zapalenie serca oraz ośrodkowego układu nerwowego.

     Niezależnie od rodzaju choroby odkleszczowej, zapobieganie jest takie samo. Jak z każdym wrogiem: aby go uniknąć, trzeba dobrze znać jego zwyczaje. Kleszcze najchętniej żerują na zwierzętach leśnych, człowiek jest tylko przypadkowym źródłem pożywienia. Większość kleszczy jest zdrowa i jeśli zauważymy pajęczaka na skórze, po prostu należy go wyjąć. W większości przypadków na tym kończy się przygoda. Kleszcze występują nie tylko w lasach. Praktycznie można je spotkać wszędzie, także w ogrodach i parkach. Wybierając się w takie tereny zielone warto mieć ubranie zasłaniające ciało, najlepiej jasne (bo kleszcz jest lepiej widoczny), trzeba też pamiętać o nakryciu głowy. Warto spryskać ubranie środkiem odstraszającym Po powrocie do domu trzeba dokładnie obejrzeć ciało i wytrzepać ubranie. Kleszcz po kontakcie z człowiekiem nie wkłuwa się natychmiast. Szuka odpowiedniego miejsca - ciepłego, gdzie skóra jest cienka. Trzeba ich więc szukać w zagięciach łokci i stawów kolanowych, w pachwinie, pod biustem, za uchem.

     Ukąszenie kleszcza jest niebolesne. W jego ślinie są substancje znieczulające, tam też właśnie mogą znajdować się bakterie lub wirusy. Ważne jest, aby usunąć kleszcza w całości. Należy użyć do tego pęsety. Miejsce trzeba obserwować i w razie niepokojących objawów wybrać się do lekarza.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, nr 550


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Zelia i Ludwik Martin - twórcy malej drogi św. Teresy od Dzieciątka JezusZelia i Ludwik Martin - twórcy malej drogi św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Wierność narzeczeńska jako konieczny zaczątek późniejszej wierności małżeńskiejWierność narzeczeńska jako konieczny zaczątek późniejszej wierności małżeńskiej

Życie to podróż do NiebaŻycie to podróż do Nieba

Świadomość własnych zalet pozwala ci poprawnie rozpoznać własne powołanieŚwiadomość własnych zalet pozwala ci poprawnie rozpoznać własne powołanie

Powrót katechezy do szkoły polskiejPowrót katechezy do szkoły polskiej

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej