Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Uwaga, osy!

     W wakacje więcej czasu spędzamy na powietrzu, stąd łatwiej o użądlenia. Zwłaszcza niebezpieczne są owady błonkoskrzydłe, takie jak osa, pszczoła, szerszeń: ich jad może u niektórych osób doprowadzić do sytuacji zagrożenia życia - do wstrząsu anafilaktycznego.

     Reakcja na użądlenie może być różna. Najczęściej jest to zaczerwienienie i niewielki obrzęk, który w ciągu kilku godzin powinien ustąpić. Czasami zaczerwienienie i obrzęk może być większe, nawet do 10 cm, towarzyszy mu ból, także okolicznych węzłów chłonnych, może pojawić się podwyższona temperatura ciała, uczucie rozbicia. Takie złe samopoczucie może trwać nawet dobę.

     W przypadku ukąszenia jednocześnie przez wiele owadów (np. po wejściu do gniazda) może dojść do uszkodzenia mięśni, wątroby, serca i nerek. Mimo że nie jest to reakcja immunologiczna, może zagrażać życiu.

     Inną, najbardziej niebezpieczną i nie tak rzadką reakcją, jest uogólniona reakcja alergiczna. Występuje pod różnymi postaciami: poczynając od wysypki, świądu, niepokoju, przez duszność, obrzęk krtani lub gardła, spadek ciśnienia, przyspieszoną pracę serca, aż do zgonu.

     W przypadku użądlenia poleca się, aby jak najszybciej usunąć żądło. Nie należy go uciskać, aby nie uwolnić jeszcze więcej jadu, lecz podważyć twardym, płaskim przedmiotem i wyjąć. Po usunięciu żądła należy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca użądlenia.

     Jeśli w ciągu kilku minut pojawiają się objawy uczulenia, takie jak świąd, wysypka czy świszczący oddech, trzeba się śpieszyć. Takie objawy pojawiają się nagle i są na ogół zaskoczeniem. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, co robić. Jeśli osób towarzyszących nie ma lub jest tylko jedna, najpierw należy wezwać pomoc (numer alarmowy 112 lub numer pogotowia ratunkowego 999). Dopiero potem usuwamy żądło - może to zająć nieco czasu, a jak najszybsze podanie leków jest bardzo ważne. Osoby, które wiedzą, że są uczulone na jad owadów, powinny nosić przy sobie ampułkostrzykawkę lub autowstrzykiwacz z adrenaliną do samodzielnego wstrzyknięcia (domięśniowo w przednio-boczną powierzchnię uda). Należy ją podać. Trzeba upewnić się, czy drożne są drogi oddechowe, a w razie zatrzymania akcji serca podjąć akcję reanimacyjną. Karetka przewiezie pacjenta do szpitala, gdzie zostanie zastosowane dalsze leczenie. Użądlenie w obrębie jamy ustnej zawsze jest groźne: nawet niewielki obrzęk w tym miejscu może niebezpiecznie zwęzić drogi oddechowe.

     Na szczęście w większości przypadków przebieg użądlenia nie jest tak dramatyczny. Na ogół wystarczy przyłożyć zimny okład, by zmniejszyć obrzęk i ból. Można podać lek przeciwhistaminowy w maści lub doustnie, także maść z glikokortykosterydem. Jeśli odczyn miejscowy jest duży, trzeba zgłosić się do lekarza.

     Wszyscy, a osoby uczulone na jad szczególnie, powinni unikać miejsc i sytuacji, w których łatwo o spotkanie z żądlącymi owadami. Śmietniki, sady, posiłki i napoje (szczególnie słodkie) spożywane na świeżym powietrzu to zawsze duże ryzyko. Środki odstraszające owady tu nie działają.

     Osoby uczulone na jad owadów powinny być pod opieką alergologa, który podejmie leczenie i ewentualnie decyzję o odczulaniu.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, nr 721


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Zelia i Ludwik Martin - twórcy malej drogi św. Teresy od Dzieciątka JezusZelia i Ludwik Martin - twórcy malej drogi św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Wierność narzeczeńska jako konieczny zaczątek późniejszej wierności małżeńskiejWierność narzeczeńska jako konieczny zaczątek późniejszej wierności małżeńskiej

Życie to podróż do NiebaŻycie to podróż do Nieba

Świadomość własnych zalet pozwala ci poprawnie rozpoznać własne powołanieŚwiadomość własnych zalet pozwala ci poprawnie rozpoznać własne powołanie

Powrót katechezy do szkoły polskiejPowrót katechezy do szkoły polskiej

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej