Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Żylaki

     Żylaki jak wyglądają, wszyscy wiemy. Według definicji żylak to "trwałe poszerzenie żyły powierzchownej o średnicy ponad 3 mm w pozycji stojącej". Zanim naczynie tak wygląda, potrzeba trochę czasu.

     Początkowo nic nie widać, pojawia się uczucie ciężkich nóg, szczególnie wieczorem. Ulgę przynosi pozycja leżąca lub przynajmniej siadanie z uniesionymi nogami. Mogą pojawić się kurcze kończyn dolnych, mrowienie, zespół niespokojnych nóg. Może także występować ból w ciągu dnia, który zmniejsza się po chodzeniu (to ważne, bo przy chorobach tętnic będzie się nasilał), i obrzęki wokół kostek, pojawiające się tylko wieczorem. Takie dolegliwości mogą trwać nawet kilka lat i już wtedy mogą być objawem niewydolności żylnej. Później na kończynach pojawiają się poszerzone, cienkie (do 1 mm) żyłki o zabarwieniu niebieskim. Z czasem jest ich więcej, tworzą jakby siateczki czy pajączki (tzw. teleangiektazje). Następnie ulegają poszerzeniu i poskręcaniu. Żylaki występują najczęściej na łydkach, udach i pod kolanami. Są objawem przewlekłej niewydolności żylnej.

     Krew z kończyn dolnych dostaje się żyłami do serca, pod górę, wbrew grawitacji. Jest to możliwe dzięki zastawkom znajdującym się w żyłach, które uniemożliwiają cofanie się krwi. Czynnikiem "pompującym" krew są mięśnie kończyn dolnych, tworzące tzw. pompę mięśniową. Żylaki powstają, gdy z jakiegoś powodu naczynia żylne gorzej funkcjonują. Najczęściej jest to uwarunkowane genetycznie. Tkanka łączna, z której zbudowane są żyły, może być mniej sprężysta, dochodzi wówczas do jej rozciągnięcia i uszkodzenia zastawek. Często zastawki są od urodzenia uszkodzone lub jest ich zbyt mało. Zastawki mogą ulec uszkodzeniu także na skutek stanu zapalnego naczynia. Krew zalega wtedy w naczyniu, powodując jeszcze większe jego rozszerzenie.

     Żylaki mogą sprzyjać zapaleniu żył powierzchownych. Pacjent odczuwa wówczas silny ból, zaczerwienienie skóry, a pod skórą wyczuwalne jest bolesne zgrubienie, jakby gruby, napięty sznur. Taki stan zapalny wymaga leczenia polegającego na podawaniu preparatów zmniejszających krzepnięcie krwi, przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

     Udowodniono, że żylaki znacznie częściej występują u kobiet, zwykle po 40. roku życia. Nadwaga, stojąca praca, siedzący tryb życia, siadanie z zakładaniem nogi na nogę, długotrwała praca w wysokiej temperaturze, dźwiganie, przebyte urazy i operacje kończyn dolnych, zbyt obcisłe skarpety, przewlekłe zaparcia sprzyjają powstawaniu żylaków. Udowodniono także wpływ leków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej.

     Jeśli w rodzinie występowały żylaki, warto, zanim się pojawią, spróbować zapobiec ich powstaniu. Należy unikać czynników, o których pisałam wyżej. Osoby przebywające długo w pozycji stojącej lub siedzącej powinny wykonywać ruchy stopami, stawać na palcach i na piętach, napinać łydki, chodzić na spacery, odpoczywać z uniesionymi nogami.

     O diagnostyce i metodach leczenia oraz innych chorobach żył w kolejnych odcinkach.

Izabela Pakulska
Autorka jest lekarzem

Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, nr 742


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna

 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej