Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Co zamiast hormonalnej terapii zastępczej

"Kobiety, które nie mogą lub nie chcą stosować hormonalnej terapii zastępczej zmniejszającej lub znoszącej całkowicie objawy klimakteryczne (uderzenia gorąca i zlewne pocenie, kołatanie serca, bóle głowy, zaburzenia snu, znużenie, depresja), poprawiającej jakość życia i zabezpieczającej przed odległymi skutkami menopau- zy, mają inne możliwości działań. Chociaż nie są one tak skuteczne, stosowane systematycznie i konsekwentnie, stanowią zabezpieczenie przed nieuniknionymi skutkami starzenia" - mówi dr n. med. Halina Gadomska z I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii AM w Warszawie.

Żaden preparat nie cofnie zegara i nie przywróci młodości, natomiast większa dbałość o wygląd pomaga poprawić samopoczucie. Oprócz zabiegów kosmetycznych trzeba konsekwentnie stosować zdrową dietę i aktywność fizyczną, w tym ćwiczenia na świeżym powietrzu. Dobrze zaprogramowana dieta ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia. Witamina A znajdująca się w naturalnych produktach spożywczych (niektóre gatunki mięsa i podrobów, np. nerki, warzywa, zwłaszcza żółte) ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia skóry, oczu i dziąseł. Witaminy z grupy B (szczególnie B^ B , B6, B12) znajdujące się w licznych produktach - mleku, różnych płatkach śniadaniowych, mące, podrobach, jajach i warzywach - regulują metabolizm ustrojowy, wspomagają pracę serca i funkcje układu nerwowego. Witamina C - powszechnie dostępna nie tylko w owocach cytrusowych, lecz także w rodzimych owocach (np. jagodach czarnych i porzeczkach), kwaszonej kapuście, ziemniakach, zielonych jarzynach i pomidorach - jako antyoksydant chroni przed chorobami układu sercowo-naczyniowego i udarami. Witamina D, syntetyzowana w organizmie pod wpływem światła słonecznego, ale znajdująca się także np. w tranie, ma zasadnicze znaczenie dla procesu wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego wraz z minerałami: cynkiem i magnezem; pośrednio bierze udział w procesie formowania tkanki kostnej. Witamina E - powszechnie dostępna w różnych produktach spożywczych, szczególnie zbożowych, olejach roślinnych i jajach - ochrania układ sercowo- -naczyniowy, zmniejszając ryzyko chorób o 1/3. Kwas foliowy - dostarczany z warzywami liściastymi, chlebem, pomarańczami, grapefruitami - niezbędny jest do formowania komórek, szczególnie krwinek czerwonych. Wapń jest bardzo ważnym minerałem dla kobiet w okresie menopau- zy z powodu zagrożenia osteoporozą. Łatwo przyswajalny z mleka i jego produktów (obecny także w brokułach i mięsie łososia), w przypadku zbyt małej ilości w diecie wymaga codziennego uzupełnienia z dodatkiem czynników ułatwiających wchłanianie z przewodu pokarmowego. Bar hamuje utratę wapnia z organizmu. Miedź wspomaga tworzenie elastyny, pozwalając zachować zdrową skórę i ułatwiając formowanie krwinek czerwonych. Selen jako naturalny antyoksydant wspomaga zachowanie elastyczności skóry.

Smażenie lepiej zastępować grillowaniem, owoce i warzywa konserwowe - świeżymi. Należy unikać tłuszczów zwierzęcych i wybierać chude mięso. Wskazane jest ograniczenie soli i ogólne zmniejszenie kaloryczności pożywienia. Zmniejszyć trzeba powszechnie znane czynniki ryzyka: otyłość, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu oraz zaprzestać palenia papierosów. Każda forma ćwiczeń fizycznych, po 20-30 minut trzy razy w tygodniu, które powodują przyspieszenie akcji serca i lekkie (dopuszczalne) zmęczenie, jest właściwa dla poprawy kondycji. Aktywność ruchowa (uprawa ogródka, marsz, taniec, zastępowanie jazdy windą wspinaniem się po schodach itp.) ma również korzystny wpływ na hamowanie osteoporozy pomenopauzalnej.

Zanotowała: Maria Wierzbińska


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Czy ty musisz kraść?Czy ty musisz kraść?

Katecheza papieska o Dziesięciu Przykazaniach BożychKatecheza papieska o Dziesięciu Przykazaniach Bożych

Jezus Dobry PasterzJezus Dobry Pasterz

Ja jestem krzewem winnym, wylatoroślamiJa jestem krzewem winnym, wylatoroślami

Miłość bez zobowiązań?Miłość bez zobowiązań?

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ] 
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej