Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Jak doszło do ustanowienia Światowego Dnia Chorego?

11 lutego - Światowy Dzień Chorego

Ojciec Święty - Jan Paweł II ustanowił (13 V 1992 r.) Światowy Dzień Chorego, który polecił obchodzić co roku 11 lutego, w święto Najśw. Maryi Panny z Lourdes. Dzień ten ma być dla wszystkich wierzących "owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa w cierpieniu i ofiary z niego dla dobra Kościoła" oraz wezwaniem dla wszystkich, "by rozpoznali w chorym bracie Święte Oblicze Chrystusa, który przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości".

Na pierwszy Światowy Dzień Chorego Jan Paweł II wydał (21 X ub.r.) orędzie, którym pragnie zaangażować wszystkich ludzi dobrej woli, aby nieśli ulgę chorym, tak fizyczną jak duchową. "Widzimy wszyscy - pisze - smutne obrazy jednostek i całych narodów, które, dręczone przez wojny i konflikty, uginają się pod ciężarem klęsk, jakich można było łatwo uniknąć. Jak odwrócić wzrok od błagających twarzy tylu istot ludzkich, zwłaszcza dzieci, z których pozostał tylko cień z powodu różnorakich nieszczęść, w jakie wbrew ich woli zostały wciągnięte przez egoizm i przemoc? Jak zapomnieć o tych wszystkich, którzy w przytułkach i miejscach opieki - szpitalach, klinikach, leprozoriach, ośrodkach dla bezdomnych, domach dla starców lub własnych mieszkaniach - doświadczają kalwarii bólu, często zapom- nieni, nie zawsze mający stosowną ulgę, a niekiedy w ogóle pozbawieni należytej opieki?" Przed podaniem praktycznych wskazań Ojciec Święty ukazuje cierpienie w perspektywie właściwej naszej wierze. "W świetle śmierci i zmartwychwstania Chrystusa choroba nie jawi się już jako wydarzenie wyłącznie negatywne: jest widziana raczej jako "Boże nawiedzenie", jako okazja do wyzwolenia miłości, do zrodzenia dzieł miłości wobec bliźniego, do przekształcenia całej ludzkiej cywilizacji w cywilizację miłości". W historii Kościoła "zostały zapisane wspaniałe karty heroizmu w cierpieniu przyjętym i ofiarowanym w jedności z Chrystusem", jak też nie mniej wspaniale karty pokornej służby ubogim i chorym, w których dostrzegano ubogiego i ukrzyżowanego Chrystusa. Obchody Światowego Dnia Chorego "muszą poruszyć sumienia, by uwrażliwić je na bardzo ważny wkład, jaki ludzka i chrześcijańska służba cierpiącym wnosi w lepsze zrozumienie między ludźmi, a w konsekwencji w budowanie prawdziwego pokoju". Papież zwraca najpierw uwagę władz publicznych i organizacji na rozwijające się kraje Południa, w których występują poważne braki w zakresie służby zdrowia, i woła o przezwyciężenie istniejącej tam dzisiaj niesprawiedliwości i zaradzenie ich potrzebom. Następnie kieruje apel do wszystkich wiernych, którzy pozostają w kontakcie z chorymi: "Niech wasza służba nigdy nie podda się biurokracji i obojętności!" M.in. potępia marnotrawstwo pieniędzy społecznych. "Żywe dzisiaj oczekiwanie humanizacji medycyny i opieki medycznej domagają się zdecydowanej odpowiedzi". Fundamentalne znaczenie ma tu "zwrócenie się do transcendentnej wizji człowieka, ukazującej w chorym obraz i synostwo Boże, wartość i świętość życia", które trzeba bronić od zarania aż do naturalnego zachodu. Dzień Chorego ma też pobudzić duszpasterzy i różne wspólnoty kościelne do większego zaangażowania się na rzecz cierpiących.

Papież zwraca się też do Chorych całego świata pisząc: "Niech takie coroczne święto przyniesie wam zwiastowanie żywej i pokrzepiającej obecności Pana. Niech wasze cierpienia, przyjmowane i znoszone z niezachwianą wiarą, zjednoczone z cierpieniami Chrystusa, nabędą wyjątkowej wartości dla życia Kościoła i dla dobra ludzkości". Ojciec Święty kończy swe orędzie akcentem maryjnym. "We wspomnieniu Najśw. Maryi Panny z Lourdes, której sanktuarium u stóp Pirenejów stało się świątynią cierpienia ludzkiego, zbliżamy się - jak uczyniła Ona na Kalwarii, gdzie stał krzyż Jej Syna - do krzyży cierpienia i samotności tak wielu braci i sióstr, by przynieść im pocieszenie, dzielić ich bóle i przedstawić je Panu życia, w duchowej wspólnocie z całym Kościołem. Dziewica, "Uzdrowienie chorych" i "Matka żyjących", niech będzie naszym wsparciem i naszą nadzieją..."

RN


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. KlaryModlitwa do św. Klary

Koronka do św. KlaryKoronka do św. Klary

Litania do św. KlaryLitania do św. Klary

św. KlaryŚwięta Klara

Klara - święta trzech kwiatówKlara - święta trzech kwiatów

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej