Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Rozpoznanie cukrzycy typu 2

     Cukrzyca typu 2 jest chorobą przewlekłą, o charakterze postępującym, prowadzącą do powstawania przewlekłych powikłań. W Polsce choruje na cukrzycę około 2 min osób, a zakłada się, że kolejne 50% nie wie, że choruje. Warto więc zadać sobie pytanie, kiedy należy podejrzewać cukrzycę oraz jakie badania należy wykonać, aby takie rozpoznanie postawić?

     Cukrzyca początkowo może przebiegać bezobjawowo, dlatego określono tak zwane grupy ryzyka, w których należy przeprowadzać badania okresowe w celu wykrycia zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego u osób powyżej 45 roku życia należy badać glukozę we krwi przynajmniej raz na 3 lata, natomiast 1 raz w roku należy badać poziom glukozy w surowicy krwi żylnej w następujących grupach osób: mających nadwagę lub otyłość (BMI >25 kg/m2), z nadciśnieniem tętniczym, z podwyższonymi wartościami lipidów krwi (HDL cholesterol <40 mg/dl, triglicerydy >250 mg/dl), z rozpoznanymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, u kobiet, które przebyły cukrzycę ciężarnych lub urodziły dziecko o masie urodzeniowej powyżej 4 kg, u osób z rodzinnym wywiadem cukrzycy, mało aktywnych fizycznie, u kobiet z zespołem policystycznych jajników czy uprzednio rozpoznanym stanem "przedcukrzycowym". Należy natomiast niezwłocznie zwrócić się do lekarza, jeżeli zaobserwuje się u siebie takie objawy jak: wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie, utratę masy ciała przy zachowanym łaknieniu, nawracające zakażenia, szczególnie układu moczowo-płciowego, zaburzenia widzenia, parodontoza. Jeżeli objawom tym będzie towarzyszył poziom cukru na czczo 126 mg lub przygodnie, tj. niezależnie od pory posiłku 200 mg/dl, to można rozpoznać cukrzycę. Jeżeli natomiast poziom cukru jest niższy, ale nieprawidłowy, tzn. na czczo jest 110-125 mg/dl, lub przygodny <200 mg/dl, to należy wykonać test doustnego obciążenia glukozą (OGTT). Test ten musi być wykonany na czczo, tzn. po co najmniej 8-godzinnej przerwie w jedzeniu. Pacjent w ciągu 3-5 min powinien wypić roztwór 75 g glukozy rozpuszczonej w pół kubka wody (200 ml). Krew pobierana jest przed wypiciem roztworu i po 120 minutach. W ciągu tych 2 godzin między pobraniami pacjent nie powinien wykonywać wysiłków fizycznych i nie powinien palić papierosów.

     Ocena wyniku testu OGTT odbywa się wg zaleceń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia):

Poziom cukru na czczo Poziom cukru w 2 godz. OGTT Rozpoznanie
126 mg/dl 200 mg/dl Cukrzyca
< 125 mg/dl < 200 mg/dl nieprawidłowa
tolerancja glukozy
(stan przedcukrzycowy)
110-125 mg/dl < 140 mg/dl nieprawidłowa glikemia
na czczo
(stan przedcukrzycowy)
< 110 mg/dl < 140 mg/dl Osoba zdrowa

     Wynik badania należy omówić ze swoim lekarzem prowadzącym, aby można było ustalić dalsze postępowanie.


Maciej Czarnecki
lekarz neurolog


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 kwietnia 2009


   

Wasze komentarze:
 Anna KORDEK, Wwa: 16.04.2014, 21:35
 PRZY CUKRZYCY WAŻNYM JEST, ABY DOSTOSOWAĆ ODŻYWIANIE DO TABEL Z TZW. NISKIMI WĘGLOWODANAMI: Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają trzustki. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie nie przekraczające po spożyciu dozwolonej granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy. CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ: Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.
 Justyna: 08.02.2011, 19:53
 Poszłam na badanie do doktora i dowiedziałam się że choruje na cukrzycę był to dla mnie szok ale przy moim boku jest osoba która wspiera mnie w trudnych chwilach.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej