Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Udar mózgu

     Udar mózgu to nagle pojawiające się i szybko rozwijające zaburzenia ogniskowe mózgu wynikające z uszkodzenia naczyń mózgowych. Najczęstszymi objawami udaru mózgu są: nagły silny ból głowy, najczęściej taki, jakiego poprzednio nie odczuwaliśmy, zaburzenia świadomości, jednostronne osłabienie i/lub drętwienie kończyn, zaburzenia mowy polegające na trudności w rozumieniu mowy, trudności w wypowiadaniu stów lub trudności w artykulacji słów (mowa bełkotliwa), zaburzenia widzenia, zaburzenia połykania, zaburzenia równowagi oraz chodu. Udar mózgu często nazywany jest wylewem. Jest to nieprecyzyjne określenie. W 80% mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym związanym z upośledzeniem przepływu krwi do mózgu np. zamknięciem naczynia, co doprowadza do niedotlenienia i obumarcia części mózgu zaopatrywanej przez to naczynie. Jest to związane z zakrzepnięciem naczynia związanym z miażdżycą naczyń lub zatorem. W 20% udar wywołany jest krwotokiem do mózgu lub przestrzeni między mózgiem a czaszką wynikającym z pęknięcia naczynia, najczęściej w przebiegu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.

     W Polsce rocznie notuje się ok. 75 tys. zachorowań na udar, z czego 30 tys. chorych umiera. Udar jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów i najczęstszą przyczyną niesprawności po 40. roku życia. Dotyka najczęściej ludzi starszych.

     Najważniejszymi czynnikami ryzyka udaru są: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, nikotynizm, brak aktywności fizycznej. Prawidłowo lecząc powyższe choroby, stosując odpowiednią dietę, wysiłek fizyczny, rzucając palenie, możemy w dużym stopniu zapobiegać udarowi mózgu.

     Jeszcze do niedawna uważano, że chory z udarem nie rokuje poprawy i nie warto go leczyć. W ostatnich 20 latach to podejście zmieniło się zasadniczo. Udar mózgu traktowany jest jako bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga bezwzględnej hospitalizacji oraz specjalistycznego leczenia. Najlepsze efekty leczenia uzyskuje się, jeśli pacjent trafi do szpitala bezpośrednio po wystąpieniu objawów. Zalecane jest, aby w takiej sytuacji wezwać jak najszybciej pogotowie ratunkowe. Oprócz monitorowania i leczenia pacjenta stosuje się wczesną rehabilitację, aby zminimalizować skutki ewentualnej niesprawności.

     W ostatnich latach wiedza na temat postępowania w udarze mózgu, a także możliwość zastosowania nowoczesnego leczenia spowodowała zmniejszenie śmiertelności oraz stopnia niepełnosprawności. Trwają prace nad kolejnymi metodami leczenia, co bardziej optymistycznie pozwala nam patrzeć w przyszłość.


Maciej Czarnecki
lekarz neurolog


Tekst pochodzi z Tygodnika

24 maja 2009


   

Wasze komentarze:
 wowo: 19.09.2012, 12:10
 BOZE dzieki za twe dobro dopomurz
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej