Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Szczepienia wczoraj i dziś

Ojcem nauki zwanej aktualnie wakcynologią jest Edward Jenner, który w 1796 r. zastosował pierwsze szczepienie treścią pęcherzyka ospy krowiej przeciwko ospie prawdziwej.

Ludwik Pasteur wprowadził szczepionki przeciwko wąglikowi i wściekliźnie. Pierwsze szczepienia otrzymywały pojedyncze osoby najczęściej arystokratycznego pochodzenia. Dopiero od lat 50. XX wieku szczepienia ochronne upowszechniły się jako narzędzie profilaktyki chorób zakaźnych na całym świecie. Na ich rozpowszechnienie wpłynął przede wszystkim burzliwy rozwój nauki zwanej immunologią oraz nowoczesne technologie produkcji szczepionek. Szczepionki są antygenami, z którymi organizm ludzki styka się w sposób zamierzony. Pobudzają one jego odpowiedź immunologiczną, która polega na powstawaniu przeciwciał i tzw. pamięci immunologicznej. W razie zakażenia określonym drobnoustrojem lub po kolejnej dawce szczepionki, organizm dziecka natychmiast się broni. Jest to odpowiedź szybsza, wartościowsza, nie pozwalająca na rozwój choroby. Masowe szczepienia wykorzeniły wiele poważnych chorób zakaźnych, jak choćby wspomnianą ospę prawdziwą i wyeliminowały inne. Szczepienia dotyczą przede wszystkim dzieci zdrowych, pacjentów z chorobami przewlekłymi, chorych przygotowywanych do zabiegów chirurgicznych, pracowników służby zdrowia i wszystkich tych osób, które czasowo lub na stałe są szczególnie narażone na zakażenia. Niestety nie ma jak dotąd skutecznych szczepionek przeciwko największym zagrożeniom XXI wieku, jakimi są AIDS i malaria. Każdej godziny tylko z powodu malarii umiera na świecie około 50 osób.

Program szczepień ochronnych w Polsce składa się z tzw. kalendarza szczepień i szczepień zalecanych. Kalendarz szczepień obejmuje szczepienie dzieci i młodzieży według wieku oraz osoby narażone na zakażenie. Szczepienia zalecane nie są obowiązkowe i - poza jednym typem szczepionki - nie są finansowane przez budżet ministra zdrowia. Trzeba za nie zapłacić w aptece lub punkcie szczepień. Coraz więcej rejestruje się w Polsce szczepionek tzw. skojarzonych czyli składających się z kilku szczepionek w jednym "opakowaniu". Są przede wszystkim wygodniejsze w użyciu i pozwalają na szybszą immunizację. Niektóre poszerzają naszą odporność przeciwko chorobom zakaźnym. Możemy dodatkowo zaszczepić się np. przeciwko ospie wietrznej oraz zakażeniom paciorkowcowym (dwoince zapalenia płuc).

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw typu B) jako obowiązkowe wprowadzono u wszystkich noworodków w 1995 roku. Od 2000 r. obowiązkowo jest szczepiona także młodzież w 14 roku życia (gimnazjaliści). U osób przewlekle chorych (wysokie ryzyko zachorowania) i przygotowywanych do zabiegów operacyjnych szczepienie to należy traktować jako uprawnienie pacjenta i jest to wtedy szczepienie bezpłatne. Oczywiście szczepienie przeciwko wzw typu B zaleca się wszystkim dzieciom nie podlegającym szczepieniom obowiązkowym, osobom w wieku 20-40 lat, zwłaszcza kobietom oraz wszystkim osobom szczególnie narażonym na to groźne w skutkach zakażenie. Z innych szczepień zalecanych dla dzieci zachęcałabym szczególnie gorąco do zastosowania szczepionki przeciwko zakażeniom wywołanym przez bakterię Haemophilus influ- enzae, przeciwko odrze, różyczce i śwince (szczepionka skojarzona) lub samej śwince oraz przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (wzw typu A). Ta ostatnia szczepionka powinna być zastosowana zwłaszcza u dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej, które nie chorowały na wzw typu A. Umiejmy wykorzystać choć te szczepionki, które są dostępne i polecane przez służbę zdrowia. Czytajmy i prośmy o rzetelne informacje o możliwościach zapobiegania zakażeniom u konkretnych maluchów.

Dr hab. med. ALDONA KASPRZAK
Specjalista chorób dziecięcych i zakaźnych



Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.



Autor

Treść

Nowości

św. Ita Irlandzkaśw. Ita Irlandzka

Modlitwa do św. Ity IrlandzkiejModlitwa do św. Ity Irlandzkiej

św. Paweł Pustelnik z Tebśw. Paweł Pustelnik z Teb

Modlitwa do św. Pawła Pustelnika z TebModlitwa do św. Pawła Pustelnika z Teb

Modlitwa do św. Arnolda JanssenaModlitwa do św. Arnolda Janssena

Modlitwa do bł. Alojzego VariaryModlitwa do bł. Alojzego Variary

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2024Godzina Łaski 2024

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2025 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej