Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Czy nerwica jest chorobą?

Nerwowość to wzmożona pobudliwość psychiczna, przybierająca różne formy. U dziecka może przeważać niepokój psychoruchowy, u osoby starszej - zwiększona uczuciowość, afekt, wybujała wyobraźnia czy intelekt. Nie można więc uznać nerwowości za objaw chorobowy, a raczej za wyraz dużej wrażliwości psychicznej.

Nerwica jest wynikiem zakłócenia równowagi wewnętrznej i relacji z otoczeniem. Jej objawy mogą przybierać maskę poważnych chorób somatycznych. Przewlekłe zaburzenia emocjonalne spowodowane np. trudną sytuacją rodzinną prowadzą do odruchów obronnych z jednoczesnym rozwojem nerwicowych cech osobowości.

Rozwój nerwicy

Nie należy mylić nerwicy z chwilami złego samopoczucia czy lęku, które mijają bez specjalnych następstw. Nerwica natomiast nie ustępuje po ustaniu czynnika wyzwalającego. Jest nawracająca i uporczywa. W rozwoju nerwicy u dzieci znaczącą rolę odgrywa dom rodzinny, szkoła, rówieśnicy, cechy osobowości oraz zdrowie fizyczne dziecka. Badaniem czynników przyczyniających się do powstania nerwicy u dzieci, jak i ich terapią zajmuje się psycholog lub psychiatra dziecięcy. Zanim jednak dziecko trafi do fachowca, sami możemy zwrócić uwagę na pewne sygnały, wskazujące na rozpoczynającą się nerwicę u naszych pociech. Jest to przede wszystkim zmiana w zachowaniu dziecka np. spadek aktywności ruchowej, brak apetytu, zaburzenia snu. W wyniku czasowego bądź całkowitego psychicznego opuszczenia dziecka przez rodziców, zwłaszcza przez matkę, następuje powrót do wcześniejszych zachowań np. domaganie się smoczka przez starsze dziecko, moczenie w łóżeczku, zatrzymanie rozwoju mowy. Klasycznym przykładem jest zajmowanie się matki młodszym potomkiem, a krańcowym - porzucenie dziecka lub oddanie go pod opiekę innym osobom lub instytucjom. Innym czynnikiem negatywnie wpływającym na prawidłowy rozwój dziecka i tendencje nerwicowe jest nadmierna opiekuńczość i uzależnienie dziecka od rodziców.

Nadmiar wrażeń

Duże znaczenie w powstawaniu nerwic u dzieci ma również nadmiar wrażeń, pobudzających nie wykształconą jeszcze wyobraźnię dziecka, a związanych ze światem dorosłych. Dotyczy to zwłaszcza sfery seksualnej człowieka. Inne czynniki usposabiające do nerwic u dzieci to groźby, zwłaszcza o oddaniu dziecka np. policjantowi, kłótnie między rodzicami, narzucanie takich wymagań wychowawczych, które ograniczają i tłumią jego rozwój. Problemy, jakie przeżywa dziecko w domu rodzinnym rzutują na jego zachowanie w szkole, kontakty z rówieśnikami i postępy w nauce. Każdy rodzaj niepokoju i trosk w domu może przeszkadzać dziecku w nauce. Niekiedy trudności narastają do rangi fobii szkolnej. Nerwicowe cechy osobowości, zapoczątkowane w domu, mogą rozwijać się dalej, zwłaszcza w okresie dojrzewania.

Ukryta choroba

Do lekarza pediatry często trafiają dzieci z objawami nerwicowymi, ukrytymi pod postacią "choroby". Są to najczęściej dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, nadmierne lub osłabione łaknienie, nudności czy okresowe wymioty. Mogą dotyczyć układu ruchowego (mimowolne ruchy, tiki, jąkanie) czy układu moczowego (mimowolne moczenie nocne i dzienne). Częste są zaburzenia czynności serca np. kłucia czy kołatania. U starszych dzieci występują zespoły nerwicowe, podobne jak u dorosłych (nerwica lękowa, histeryczna, depresyjna czy nerwica natręctw). Od nerwicy należy odróżnić tzw. zaburzenia psychosomatyczne związane z długotrwałym stresem towarzyszącym chorobom przewlekłym np. astmie oskrzelowej czy białaczce. Nerwice u dzieci wymagają tzw. psychoterapii. Ich skutki mogą być poważne i trudne do nadrobienia w życiu dorosłym.

Dr hab. med. ALDONA KASPRZAK
Specjalista chorób dziecięcych i zakaźnychWasze komentarze:
 marzena aneta: 27.11.2022, 14:20
 Boże kocham Cię proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie dziękuję Boże ocal mnie ocal nas dziękuję Boże prosze o domu kupno dobrą mieszkania sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego religijnego uczciwego dziękuję modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to droga którą docieramy do marzeń dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

sw. Szymon z Lipnicysw. Szymon z Lipnicy

Modlitwa do św. Szymona z LipnicyModlitwy do św. Szymona z Lipnicy

Litania do św. Szymona z LipnicyLitania do św. Szymona z Lipnicy

sw. Fryderyk z Utrechtusw. Fryderyk z Utrechtu

Modlitwa do św. Fryderyka z UtrechtuModlitwa do św. Fryderyka z Utrechtu

ks. Alojzy Arendtks. Alojzy Arendt

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej