Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Alergiczny nieżyt nosa i spojówek

Choroby alergiczne zajęły w ostatnich latach czwarte miejsce wśród przyczyn zachorowań w krajach rozwiniętych. Ich ilość zwiększa się gwałtownie. Wśród młodych ludzi 3 na 10 choruje na alergiczny nieżyt nosa i spojówek - najpowszechniejszą postać alergii.

Alergiczny katar

Objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek nie prowadzą do groźnych następstw, lecz bywają dokuczliwe i są źródłem zdrowotnego dyskomfortu. Kłopot sprawia katar nosa, który trwa każdego roku przez lulka tygodni bądź miesięcy. Towarzyszyć może nieżyt spojówek, którego wyrazem jest łzawienie oczu. Nieżyt nosa może wiązać się z psikaniem, a także częściej pojawiającymi się bakteryjnymi infekcjami dróg oddechowych: nie tylko górnych, a więc nosa, zatok przynosowych i gardła, ale także i krtani bądź tchawicy czy oskrzeli. Choć zasadniczo alergia jest obciążeniem na całe życie, to jednak jej objawy - zwłaszcza związane z alergicznym nieżytem nosa - z czasem mogą się wyciszyć, stosunkowo też łatwo poddają się objawowemu leczeniu.

Uczuleniowy kalendarz

Choroba określana jest często jako pyłko- wica, gdyż to właśnie pyłki roślinne powodują alergiczne objawy. Pojawienie się ich w okresie kwitnienia staje się właśnie źródłem kłopotów osób z alergiczną skazą.

Śledząc kalendarze pylenia, które ostatnio dostępne są chociażby w prasie codziennej, można z dużą dozą prawdopodobieństwa określić, jakie alergeny, czyi czynniki powodujące nieprawidłową reakcję organizmu, odpowiedzialne są za powstające objawy.

Przy całorocznych objawach czynnikierr odpowiedzialnym mogą być roztocza kurze domowego. Dolegliwości wywołuje wtedj każdy bardziej intensywny kontakt z kurzem, z którym mamy do czynienia w nawet najlepiej utrzymanym mieszkaniu. Krytycznym dniem - jeśli chodzi o roztocze kurzu domowego - jest moment włączenia jesienią ogrzewania. Wymusza to w pomieszczeniu cyrkulację powietrza i prowokuje powstawanie objawów.

Bardzo dużo może nam podpowiedzieć obserwacja objawów, jednak zazwyczaj - właśnie po dokonaniu wnikliwych obserwacji, warto udać się do lekarza, który zapewne zaleci wykonanie testów alergicznych skórnych bądź we krwi. Ich interpretacja często wcale nie jest łatwa i powinna być zawsze dokonana w łączności z objawami chorobowymi, jakie są zgłaszane przez pacjenta.

Osoby uczulone na pyłki powinny unikać ekspozycji na nie, choć nie jest to wcale takie łatwe. Nieraz trzeba byłoby wypłynąć na lulka tygodni w morze, znaleźć się wysoko w górach lub udać się na pustynię. Okazuje się, że pobyt w mieście może być mniej uciążliwy niż w plenerze. U niektórych - zwłaszcza przy uczuleniu na jeden czynnik - wchodzić w grę może odczulanie. Nie odczula się jednak chociażby wówczas, gdy ktoś jest uczulony na pyłki jakiegoś drzewa i niepokojące objawy trwają tylko dwa - trzy tygodnie w roku. Na pewno warto spróbować, gdy objawy każdego roku trwają lulka miesięcy i są bardzo nasilone.

U większości osób wchodzi w grę pobieranie leków, chociażby przeciwhistami- nowych, stosowanie kortykosterydów wziewnych, bądź innych leków o podobnym działaniu.

Zapobiegać od poczęcia

Badacze próbują zastanawiać się, w jaki sposób można byłoby przeciwstawiać się powstaniu alergii już od samego poczęcia. Wiadomo bowiem, że w małżeństwie, w którym jeden z rodziców jest alergikiem, prawdopodobieństwo powstania kłopotów uczuleniowych wynosi około 50 proc., natomiast w przypadku obciążenia obojga rodziców prawdopodobieństwo wzrasta do 70-80 proc.

Okazuje się, że rodzice z obciążonym wywiadem alergicznym powinni przewidzieć urodzenie dziecka na okres zimy. Statystyki pokazują, że dzieci urodzone w okresie pylenia mają w przyszłości więcej kłopotów ze schorzeniami alergicznymi.

Poza tym podczas ciąży matki powinny unikać pokarmów silnie alergizujących. Pewną trudnością jest to, że w zasadzie każdy pokarm może powodować reakcję alergiczną. Warto jednak pamiętać, że pokarmami, których białka mogą stać się alergenami, są: ryby, orzeszki ziemne, soja, owoce egzotyczne, a także jajka i mleko. Ryby oraz jajka zasadniczo nie powinny być wprowadzane do jadłospisu dziecka przed ukończeniem pierwszego roku życia.

W ochronie przed schorzeniami alergicznymi matki powinny jak najdłużej karmić piersią swoje pociechy.

Badacze niemieccy podpowiadają, że testem, który u małych dzieci może być wyznacznikiem alergii układu oddechowego jest reakcja na jajko. Jeśli pojawiają się po jego podaniu reakcje skórne, a także nawet dotyczące układu oddechowego, rodzice powinni wykazać dużą ostrożność. Nie należy wówczas pozwolić na trzymanie w domu zwierząt, tym bardziej powinno unikać się dymu tytoniowego oraz utrzymywać mieszkanie w miarę możliwości wolne od zakurzenia - być może nawet usunąć dywany i chodniki.

Dr med. SZCZEPAN COFTA internista pulmonologWasze komentarze:
 marzena aneta: 19.05.2023, 16:44
 Alergiczny nieżyt nosa i spojówek dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dobrą spowiedź świętą w maju 2023 roku dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Grzegorz VIIGrzegorz VII

Modlitwa do św. Grzegorza VIIModlitwa do św. Grzegorza VII

Związki Jezusa ze świątyniąZwiązki Jezusa ze świątynią

ks. Tadeusz Lisieckiks. Tadeusz Lisiecki

Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)Pieśń nad Morzem Szklanym (Ap 15,1-4)

Przewlekła biegunka u dzieckaPrzewlekła biegunka u dziecka

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej