Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Wiadomo, że lata dziecięce decydują często o całym późniejszym rozwoju człowieka. Dotyczy to w równym stopniu sfery fizycznej, jak i psychiki. W tym czasie kształtuje się wygląd, zalążki umiejętności, charakter. O zdrowie dziecka można i należy zadbać jeszcze wcześniej - już przed narodzinami. Od zachowania, diety i kondycji przyszłej matki zależy bardzo wiele. Pewne przeciwwskazania dotyczące np. przyjmowania lekarstw są ogólnie znane. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie znaczenie ma przebieg życia płodowego dla stanu uzębienia dziecka. A przecież zawiązki zębów stałych kształtują się w 17. tygodniu ciąży. Niewłaściwe odżywianie, stresy, zły stan uzębienia matki itp. mogą więc zwiększyć podatność dziecka na próchnicę. Podobny wpływ miewają choroby dziecka w pierwszych miesiącach życia. Zabiegi pielęgnacyjne w jamie ustnej, mające duże znaczenie w zapobieganiu próchnicy, należy rozpocząć już w kilka dni po urodzeniu.

W potocznym przekonaniu, po przebrnięciu przez trudny okres ząbkowania, następne problemy z uzębieniem mogą się pojawić dopiero po wypadnięciu "mleczaków" Objawy próchnicy zębów mlecznych bywają lekceważone, a jej leczenie uważane za stratę czasu. Leczenie próchnicy wczesnej jest jednak konieczne, umożliwia bowiem przedłużenie utrzymania uzębienia mlecznego, zmniejsza liczbę zębów infekujących i alergizujących organizm dziecka oraz zapobiega rozwojowi nabytych wad zgryzu.

Wprawdzie różnego rodzaju nieprawidłowości uzębienia ujawniają się stosunkowo wcześnie, jednak ich stwierdzenie nie jest łatwe. Trzeba wiedzieć, co może być odstępstwem od normy i do kogo należy się zwrócić o pomoc.

Zadaniem rodziców i opiekunów jest baczne obserwowanie dziecka, rejestrowanie objawów oraz zasięganie w odpowiednim czasie rady specjalisty. Brak należytej troski może być przyczyną powstania w przyszłości znacznych uszczerbków na zdrowiu, których nie da się usunąć.

Do symptomów, które mogą świadczyć o występowaniu lub rozwoju nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, należą m.in.: przygryzanie nawykowe wargi, oddychanie ustami oraz ssanie palca, smoczka, ssanie języka itp. Chodzi o odruchy trwające kilka godzin, kiedy dziecko (mające 2, 3 i więcej lat życia) ssie smoczek prawie cały czas i głośno protestuje, kiedy mu się go odbiera. Z kolei oddychanie przez usta może np. doprowadzić do zapalenia dziąseł, przekształcając się w głębokie zapalenie przyzębia. Do tego rodzaju szkodliwych nawyków należy też ogryzanie paznokci czy ołówków.

Na ogół uważa się, że są to zachowania typowe dla niemowląt i małych dzieci. Niestety, stanowią one często przyczynę powstania różnorodnych, pogłębiających się z wiekiem, wad powodujących wtórne uszkodzenia czynnościowe i morfologiczne.

Według ogólnych szacunków różnego rodzaju wady uzębienia ma od 60 do 90 procent polskich dzieci. Do tego rodzaju anomalii zalicza się zarówno wady wrodzone, jak i nabyte w toku rozwoju osobniczego, a więc praktycznie wszystkie wady zgryzu powstałe przed zakończeniem dojrzewania i wzrostu.

Rodzice mogą też pierwsi stwierdzić nieprawidłowe cechy uzębienia. Zalicza się do nich krzywe zęby mleczne, ciasne ustawienie zębów, ich różna barwa, występowanie zębów nadliczbowych, wysunięcie lub cofnięcie szczęki górnej i dolnej lub braki zawiązków zębów.

W przypadku najmniejszych wątpliwości należy zasięgnąć porady specjalisty stomatologa, który w razie potrzeby skieruje dziecko na leczenie do ortodonty. Dotarcie do lekarzy ortodontów nie jest sprawą prostą. Za mało jest tych specjalistów w publicznej służbie zdrowia (zajmują się przeważnie leczeniem wad upośledzających czynność narządu żucia), a nie wszędzie można znaleźć gabinet prywatny. Jednak zaniedbanie korygowania wad uzębienia grozi poważnymi konsekwencjami - może być przyczyną m.in.

niedokładnego żucia pokarmów, powstawania stanów zapalnych i chorób jamy ustnej, nieprawidłowości wymowy oraz zaburzeń estetyki rysów twarzy. Ostatnio coraz częściej docenia się konieczność leczenia wad nie tylko ze względów funkcjonalnych (to znaczy gdy dziecko nie może w sposób prawidłowy żuć pokarmów), ale i estetycznych (krzywe i nierówne zęby). Zadaniem rodziców jest dopilnowanie, by rozpocząć leczenie w najwłaściwszym okresie i nie przerywać go. Jego czas trwania i koszty zależą od rodzaju stwierdzonej wady.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Niewielkie nieprawidłowości można wyeliminować przez systematyczne wykonywanie prostych ćwiczeń wzmacniających mięśnie, np. dmuchanie na piórko lub wiatraczek, picie soku przez słomkę - organizm dziecka z łatwością poddaje się wszelkim zabiegom rehabilitacyjnym oraz usprawniającym. Eliminacja szkodliwych nawyków jest wprawdzie zadaniem czasochłonnym i żmudnym - daje jednak znakomite efekty. Odzwyczajając 2-4-letnie dzieci od ssania palców, można np. zaszyć rękawy koszulki lub piżamy, ograniczyć możliwości ruchu w stawach łokciowych przez przymocowanie do rękawów mankietów tekturowych wyścielonych ligniną lub watą. Bardzo skuteczne jest smarowanie palców gorzkim płynem. Często zaleca się dzieciom żucie twardych pokarmów, co ćwiczy i usprawnia działanie mięśni oraz pobudza szczęki do wzrostu. Czasem do poprawy jakości zgryzu wystarczy zwykłe opiłowanie zębów mlecznych.

W razie stwierdzenia poważniejszych wad dziecku zakłada się stały bądź ruchomy aparat ortodontyczny. Wybór aparatu zależy od wielu czynników: rodzaju wady zgryzu, stopnia jej nasilenia i wieku dziecka. Jeśli wada zostanie wykryta zbyt późno, możliwości jej leczenia są ograniczone i często łączą się z usuwaniem zębów. Do najprostszych aparatów ruchomych należą wewnątrzustne płytki przedsionkowe i nakładki (kapy) nazębne oraz zewnątrzustne, np. proce bródkowe.

Od leczonego wymaga się skrupulatnego przestrzegania zaleceń, zachowania idealnej higieny jamy ustnej - czyszczenia zębów po każdym posiłku i przed snem - co eliminuje ryzyko powstania próchnicy, demineralizacji szkliwa lub stanów zapalnych dziąseł.

Aparaty stałe u dzieci stosuje się najczęściej w przypadkach leczenia wad zgryzu oraz wprowadzania do łuku zębów zatrzymanych. Elementami stałymi są zamki oraz podtrzymujące całą konstrukcję pierścienie. Co jakiś czas wymienia się tylko przymocowany do nich drut sprężysty wygięty w łuk. Im drut jest grubszy, z tym większą siłą oddziałuje na zęby. Stopniowo ulegają one oczekiwanym przemieszczeniom. Ich układ zbliża się do łuku idealnego. Sam aparat natomiast nie dostosowuje się do zębów - bez okresowego korygowania może nawet mieć działanie niekorzystne. Przeciwwskazaniem do stosowania aparatów stałych jest znaczna podatność na próchnicę. Podczas leczenia (trwa ono zazwyczaj od roku do dwóch) nie wolno jeść słodyczy, zwłaszcza cukierków, czekolady i miodu oraz bardzo twardych pokarmów, np. surowej marchwi, grzanek, które mogłyby oderwać zamki lub ściągnąć z zębów pierścienie. Nie można także żuć gumy.

Leczenie aparatami stałymi jest kosztowne.Do tego trzeba doliczyć koszt zdjęć rentgenowskich (często niezbędne jest wykonanie zdjęć ortopantomograficznych, pozwalających na wczesne wykrycie nieprawidłowego położenia zawiązków zębowych), analizy modeli, wymiany łuków, okresowych kontroli, napraw i konsultacji.

Leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta cierpliwości i samodyscypliny, a od rodziców czujności i stałego kontrolowania, czy dzieci podporządkowują się zaleceniom. W żadnym wypadku nie należy przerywać leczenia. Można bowiem zaprzepaścić uzyskane wyniki i spowodować pogłębienie wady.

Nakłady i wysiłek włożony w leczenie sowicie się opłacają - przez następne kilkadziesiąt lat cieszyć się będziemy ładnymi, równymi i dobrze spełniającymi swe funkcje zębami.

OPR. HANNA BAGIŃSKAWasze komentarze:
 marzena aneta: 24.05.2023, 06:50
 Na czym polega leczenie ortodontyczne?prosze o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urodę ubezpieczenie zdrowotne z urzędu pracy zdrowie biodra nogi oczy zęby zdrowe pieniądze dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dobrą spowiedź świętą w maju 2023 roku dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3Nowenna przed uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła - dzień 3

św. Tomasz Moro (Morus)św. Tomasz Moro (Morus)

Modlitwa do św. Tomasza MorusaModlitwa do św. Tomasza Morusa

Modlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody duchaModlitwa św. Tomasza Morusa o łaskę pogody ducha

św. Jan Fisherśw. Jan Fisher

Modlitwa do św. Jana FisheraModlitwa do św. Jana Fishera

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej