Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Choroba przeziębieniowa

W znaczącej większości przypadków powodują ją wirusy, choć może być spowodowana także i innymi czynnikami infekcyjnymi. Niektórzy żartobliwie twierdzą, że leczona trwa siedem dni, nie leczona tydzień. W stwierdzeniu tym jest wiele prawdy, gdyż możliwości ingerencji w schorzenia o charakterze wirusowym są niewielkie. Warto jednak przywołać nieco informacji o tej - zwłaszcza jesiennej - przypadłości, by lepiej się przed nią bronić.

Niemowlęta przeziębiają się przeciętnie 8-10 razy w ciągu roku, dorośli 4-5 razy. Powstaniu objawów, które nie są zasadniczo groźne dla życia, lecz za to bardzo nieraz uciążliwe, sprzyja zmienna, jesienna bądź zimowa pogoda, ale także czynniki zależne od naszych indywidualnych warunków zdrowotnych. Siły odpornościowe, nie u każdego działają w sposób równie skuteczny. Potwierdzono, że osoby żyjące w stresie i przemęczone bardziej podatne są na infekcje układu oddechowego. Częściej chorują palacze papierosów oraz osoby w starszym wieku. Ważne jest zachowanie osobistej higieny: bardziej narażone są osoby rzadziej myjące ręce oraz twarz, a także częściej dotykające twarzy rękami.

Z zapchanym nosem

Świąd i katar nosa, psikanie, to objawy toczącego się procesu zapalnego w drogach oddechowych. Śluzówka naszych dróg oddechowych jest przekrwiona i obrzęknięta. Może pojawiać się ból gardła, kaszel. Obok tych objawów - związanych z układem oddechowym - pojawią się ogólne: złe samopoczucie, łamanie w kościach, bóle głowy, osłabienie, nieraz podwyższona temperatura.

Bardzo ważne jest uchwycenie objawów, które mogłyby świadczyć o pojawieniu się powikłań, którymi może być na przykład zapalenie oskrzeli bądź płuc, a także zaostrzenie różnych chorób przewlekłych.

Cytryna i grejpfrut

Choć - jak już wspomniałem - możliwości ingerencji w przebieg infekcji wirusowych są ograniczone, warto pamiętać, że chociażby jedno lub dwudniowy odpoczynek z powstrzymaniem się od pracy może być błogosławieństwem, zwłaszcza gdy przy braku ograniczenia aktywności, mogłoby dojść do niekorzystnych powikłań. Potwierdzono, że skraca czas choroby oraz jej nasilenie stosowanie witaminy C w dawkach od 1 do 2 gramów na dobę. Trzeba wykazać ostrożność przy jej stosowaniu u osób z kamicą układu moczowego. Objawy mogą pomóc usunąć leki z grupy naproxenu lub paracetamolu, a także środki wziewne donosowe, obkurczające naczynia nosa oraz działające przeciwzapalnie. Warto jednak pamiętać, że przedłużone stosowanie kropli do nosa może wiązać się z ryzykiem powstania zanikowego nieżytu błony śluzowej nosa i trudnymi później do opanowania objawami kataru. Dobroczynnie działa stosowanie związków wapnia, można stosować także wyciągi z jeżówki purpurowej. Zasadniczo w chorobie przeziębieniowej nie ma wskazań do stosowania antybiotyków. Nie działają one bowiem przeciwwirusowo. Zastosowanie ich powinien rozważyć lekarz w przypadku przedłużającego się przeziębienia, które może świadczyć o rozwinięciu się bakteryjnego nadkażenia. Warto więc zasięgnąć porady lekarskiej zwłaszcza przy przedłużających się objawach.

Czy się szczepić?

Wiele kontrowersji zaistniało w ostatnich latach odnośnie wartości szczepień przeciwko grypie. Wirusy grypy i paragrypy stanowią około 30 proc. przyczyn choroby przeziębieniowej. Rzeczywiście, zaszczepienie się może pomóc w uniknięciu znaczącej części spowodowanych tym czynnikiem infekcji, jednak trzeba być świadomym, że nie pomoże w przypadku pojawienia się infekcji spowodowanej innymi patogenami, na przykład rinowirusami, które stanowią największą część przyczyn choroby przeziębieniowej.

Na pewno powinny się szczepić osoby w starszym wieku oraz młodsze w przypadku obecności u nich przewlekłych poważnych schorzeń, na przykład cukrzycy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc bądź astmy oskrzelowej. U tych osób banalne przeziębienie może wiązać się z powstaniem poważnych powikłań.

Czy wiesz, że:

  1. żeby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji wirusowych układu oddechowego bardzo ważne jest zachowanie higieny twarzy i rąk;
  2. stosowanie antybiotyków w chorobie przeziębieniowej zasadniczo nie ma żadnego znaczenia, mimo że otrzymuje je około 40 proc. zgłaszających się do lekarza - bardzo często przyczyną nadużywania antybiotyków jest postawa pacjentów, którzy - nie znając dokładnie specyfiki choroby - oczekują zastosowania środków bakteriobójczych;
  3. dla zapobiegania chorobie przeziębieniowej istotna jest dbałość o zapewnienie możliwie najbardziej efektywnych sił obronnych organizmu.

Dr med. SZCZEPAN COFTA internista pulmonologWasze komentarze:
 marzena aneta: 04.06.2023, 21:18
 Choroba przeziębieniowa dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę o zdrowie dla nas wszystkich dziękuję proszę o zdrowie szczególnie dzieci moich dzieci rodzeństwa i dzieci wszystkich bo dzieci wszystkie nasze są dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 4Nowenna przed świętem św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała - dzień 3

Modlitwa do św. Ojca PioModlitwa do św. Ojca Pio

Św. Ojciec PioŚw. Ojciec Pio

Modlitwa do bł. Józefa StankaModlitwa do bł. Józefa Stanka

Modlitwa do św. LinusaModlitwa do św. Linusa

Modlitwa do św. KonstancjuszaModlitwa do św. Konstancjusz

Najbardziej popularne

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2023 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej