Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zaakceptować leczenie

Współpraca pacjenta z lekarzem podstawą skuteczności terapii

Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zależy od wzajemnego zaufania lekarza i pacjenta. Okazuje się, że jest to jeden z istotniejszych elementów wpływających na skuteczność terapii.

Współpracę z pacjentem możemy zdefiniować jako zakres, w jakim zachowanie chorego (rozumiane jako pobieranie leków, przestrzeganie zaleceń dietetycznych czy modyfikacja swojego trybu życia) dostosowuje się do zaleceń lekarskich.

Niezdyscyplinowany pacjent

Pojęcie współpracy chorego można rozumieć wieloznacznie. Po pierwsze chory może" odmówić zgłaszania się na wizyty kontrolne; powodem takiej decyzji jest najczęściej niechęć pacjenta do jakiegokolwiek leczenia. Po drugie chory może przyjść jedynie na pierwszą lub pierwsze wizyty rezygnując z kolejnych z różnych powodów (zbyt uciążliwy dojazd, brak czasu lub należytej motywacji). Wreszcie pacjent, mimo zjawiania się w poradni, może nie realizować wszystkich lub tylko niektórych zaleceń lekarskich. Często bywa tak, że pacjenci pobierają tylko niektóre z przepisanych leków, zażywają preparaty z mniejszą częstotliwością (np. 1-2 razy zamiast 3 razy dziennie) lub nieregularnie (np. pobierają leki tylko wtedy gdy się żle czują). Zaobserwowano także, że duża część pacjentów zaczyna stosować leki, gdy zbliża się termin wyznaczonej wizyty lekarskiej. Ocenia się, że ponad 50 proc. pacjentów nie pobiera leków systematycznie, na szczęście najczęściej przerywają stosowanie leku na jeden dzień, zwykle ma to miejsce w weekendy oraz w czasie wakacji.

Dlaczego przerywamy leczenie?

Niedostateczne przestrzeganie zaleceń terapeutycznych przez chorych przyczynia się przede wszystkim do braku skuteczności leczenia oraz zwiększa koszty leczenia, ponieważ chorzy niezdyscyplinowani często narażeni są na różne powikłania chorób. Różne przyczyny mogą powodować, iż pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarskich. Najczęściej zaprzestanie terapii jest skutkiem zapomnienia o konieczności przyjęcia tabletek. U osób w starszym wieku możemy mieć do czynienia dodatkowo z osłabieniem słuchu czy wzroku, co może skutkować niewłaściwym zrozumieniem zaleceń lekarskich.

Zdarza się, iż u podstaw zaprzestania terapii leży brak akceptacji sposobu leczenia z powodu wystąpienia objawów ubocznych czy też wysokich kosztów terapii. Niestety często zdarza się, że lekarze różnych specjalności przypisują zbyt dużo drogich lekarstw, nie zważając na to, iż wielu chorych nie stać na ich wykupienie. Część pacjentów, zwłaszcza młodszych, przerywa leczenie z powodu specyficznego podejścia dor swoich problemów zdrowotnych. Niektórzy mają awersję do przyjmowania leków, inni zaprzestają terapii nie mając poczucia choroby. Wykazano także mniejszą współpracę wśród chorych pozbawionych wsparcia socjalnego. Osoby pozostające w związku małżeńskim lub mieszkające z opiekunami mają lepszą opiekę i większe możliwości monitorowania przebiegu choroby i leczenia. Lepszą współpracę chorych z lekarzem stwierdzono u kobiet, osób z wyższym wykształceniem, lepiej zarabiających oraz o wyższym standardzie życiowym. Bardziej zdyscyplinowane są osoby, u których choroba przebiega z nasilonymi objawami klinicznymi, gdyż stwarza to poczucie zagrożenia u pacjenta i dodatkowo dopinguje do przyjmowania leków.

Informacja o lekach i chorobie

Wiedząc o tym jak ważna jest wzajemna współpraca, lekarz i pacjent powinni dołożyć starań o jej poprawę. Lekarz powinien przekazać swoje zalecenia w sposób zrozumiały i przejrzysty. Najlepiej zostawić choremu informację o lekach na kartce, pisaną dużymi literami i z podziałem na poszczególne pory dnia. Ograniczenie do minimum liczby przyjmowanych przez chorego tabletek ma znaczenia zwłasz- cza wtedy, gdy z powodu innych współistniejących chorób, pacjent przyjmuje także inne preparaty. Istotne jest wyjaśnienie pacjentowi działania poszczególnych leków i możliwości wystąpienia objawów ubocznych, co może zapobiec odstawieniu leku na własną rękę. Pamiętając o trudnej sytuacji materialnej większości ludzi starszych, lekarz winien stosować leki dostępne cenowo. Pacjent natomiast powinien otwarcie powiedzieć doktorowi, że nie bierze leków, ponieważ nie stać go na wykupienie recept, żle toleruje przepisane lekarstwa lub nie jest przekonany do ich skuteczności. Jestem przekonany, że takie przedstawienie problemu ułatwi lekarzowi ocenę sytuacji i pozwoli na znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Duże znaczenie ma także przekazanie choremu podstawowych informacji o istocie choroby, jej możliwych powikłaniach oraz korzyściach płynących z leczenia. Wykazano, że większość chorych oczekuje od lekarza informacji o działaniu i możliwych objawach ubocznych leków oraz chce wiedzieć o istocie i przebiegu swojej choroby.

Dr med. MACIEJ CYMERYSWasze komentarze:
 marzena aneta: 06.06.2023, 16:46
 Zaakceptować leczenie dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę wyleczyć ten naród polski ludzi polskich cały świat dziękuję proszę wyleczyć mnie dziękuję Jezu Ty jesteś lekarzem najlepszym dziękuję kocham Cię proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie pieniądze dobrą spowiedź świętą dobrego kawalera męża młodego niepalącego polaka pobożnego religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
 marzena aneta: 04.06.2023, 20:56
 Zaakceptować leczenie dziękuję proszę o miłość uczciwość sprawiedliwość na świecie tym dziękuję proszę dla mnie o domu kupno lub bezczynszowego mieszkania wszystkie mają być bezczynszowe lub z czynszem małym czynszem niskim dobrą mieszkania małego sprzedaż urode zdrowie biodra nogi oczy zęby zdrowe dziękuję proszę o pieniądze żebym miała zawsze dziękuję żeby każdy z nas je miał dziękuję proszę o odzyskanie pieniędzy skradzionych w świecku żeby nigdy nikt nie kradł więcej dziękuję z tego będziemy sądzeni zdamy sprawe Bogu dziękuję dobro czyńmy kochajmy się szanujmy się dziękuję proszę o dobrą spowiedź świętą nie poszło w maju pójdzie w czerwcu dziękuję proszę o dobrego kawalera męża młodego niepalącego pobożnego polaka religijnego uczciwego z którym będę żyć w cielesnej czystości dziękuję modlitwa ma moc nie ma modlitw nie wysłuchanych modlitwa ma moc modlitwa cuda czyni miłość cuda czyni nadzieja cuda czyni pokora cuda czyni sprawiedliwość cuda czyni uczciwość cuda czyni ufność cuda czyni wiara cuda czyni wiara to jest pewność bez dowodu wiara to jest droga którą docieramy do marzeń dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję dziękuję
(1)


Autor

Treść

Nowości

św. Kamil de Lellisśw. Kamil de Lellis

Modlitwa do św. Kamila de LellisModlitwa do św. Kamila de Lellis

Litania do św. Kamila de LellisLitania do św. Kamila de Lellis

Modlitwa do św. Henryka IIModlitwa do św. Henryka II

św. Franciszek Solanośw. Franciszek Solano

MisjaMisja (Mk 6,7-13)

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej