Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Tajemnicze priony

Laureat nagrody Nobla z 1997 roku, doktor Stanley Prusiner udowodnił, że chorobę zakaźną mogą wywoływać nie tylko bakterie, wirusy czy grzyby, ale także ...białka. Nazwał je prionami.

Postrach budzi możliwość transmisji chorób prionowych z zakażonymi tkankami ludzkimi i zwierzęcymi.

Choroby prionowe

Zbadano, że priony są jakby zmienionymi formami normalnego białka komórkowego lub produktami "złego" genu. Właśnie ten nieprawidłowy wariant białka jest bardzo odporny na działanie enzymów degradujących białka (tzw. proteaz). Akumulując się w komórkach staje się toksyczny głównie dla neuronów ośrodkowego układu nerwowego. Degeneracja mózgu prowadzi do powolnej śmierci. Ponadto nieprawidłowa cząsteczka białka prionowego może zmieniać prawidłowe białko w jej formę patogenną. Priony nie posiadają w swym składzie kwasów nukleinowych, a potrafią same się odtwarzać.

"Dziury" w mózgu

Choroby związane przyczynowo z białkiem prionowym badane są dokładniej w ostatnich latach. i myślę, że obecna klasyfikacja nie jest ostateczna. Jak dotąd wyróżnia się trzy postacie chorób prionowych. Pierwsze z nich są uwarunkowane genetycznie ("zły" gen kodujący prawidłowe białko prionowe) i występują bardzo rzadko. Przykładem u człowieka jest choroba Creutzfeldta-Jacoba. Drugi typ chorób prionowych (tzw. zakaźny) jest wynikiem spożywania lub nieumyślnego wprowadzania do organizmu zakażonych tkanek ludzkich (np. z przeszczepem). W przypadku guru do zakażenia dochodziło w trakcie rytualnego spożywania mózgów zmarłych współplemieńców. Są także postacie sporadyczne, najmniej poznane. Wspólną cechą schorzeń prionowych jest długi okres inkubacji choroby (średnio kilka lat) oraz postępujące i nieodwracalne uszkodzenie układu nerwowego. Degeneracja mózgu polega na tworzeniu się "dziur" w komórkach nerwowych (gąbczastość szarej masy) i ich rozpadzie, odkładaniu się płytek amyloidu (pałeczki prionowe) i wytwarzaniu "blizn" przez komórki zwane astrocytami.

Nietypowe objawy

Najczęstsze objawy chorób prionowych są wspólne niezależnie od postaci schorzenia. Należą do nich: bezład ruchowy (ataksja), drżenia mięśniowe, sztywność mięśni z postępującymi zaburzeniami koordynacji ruchu. Stopniowo pojawia się otępienie psychiczne (demencja), niekiedy z porażeniem nerwów czaszkowych. W ostatnich etapach choroby występuje śpiączka i śmierć.

Szalone zwierzęta

Najlepiej poznaną chorobą prionową jest scrapie, występująca u owiec i kóz, a opisaną już w XVIII wieku. Nazwa pochodzi od objawu silnego swędzenia, które zmusza chore zwierzęta do wydrapywania ze. skóry wełny lub sierści. Pu bliczne zamieszanie w ostatnich latach wprowadziła gąbczasta encefalopatia bydła (BSE), zwana popularnie chorobą szalonych krów. Źródłem zakażenia była pasza wzbogacona mięsem i kośćmi padłych owiec.

Transmisja prionów od zwierząt na ludzi

Istnieje możliwość przeniesienia zakażenia prionami na człowieka. W 1996 r. Anglicy opisali nowy wariant choroby Creutzfeldta-Jacoba. Bierze się pod uwagę związek tej choroby ze spożyciem zakażonego mięsa wołowego. Dawka prionów wywołująca zakażenie drogą doustną musi być jednak bardzo duża. Obecnie wprowadzono zakaz dodawania do pasz produktów pochodzenia zwierzęcego. Nadzieję budzi rozwijanie coraz doskonalszych metod laboratoryjnego rozpoznawania chorób prionowych u ludzi i zwierząt. Być może pozwoli to zmniejszyć skutki epidemii tych śmiertelnych chorób.

Dr hab. med. ALDONA KASPRZAKWasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana WyszyńskiegoModlitwa o wstawiennictwo bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Medytacje Prymasa TysiącleciaMedytacje Prymasa Tysiąclecia

Modlitwa do św. Germana z ParyżaModlitwa do św. Germana z Paryża

Ks. Stanisław BernackiKs. Stanisław Bernacki

Nie tylko dla prawosławnychNie tylko dla prawosławnych

Niestrawność (dyspepsja) czynnościowaNiestrawność (dyspepsja) czynnościowa

Najbardziej popularne

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Tajemnica SzczęściaTajemnica Szczęścia

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Godzina Łaski 2023Godzina Łaski 2023

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2024 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej