Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Bezpieczne wakacje

     Wyjeżdżające na obozy i kolonie dzieci zawsze trzeba zaopatrzyć w odpowiednie obuwie i ubranie chroniące przed deszczem i wiatrem, zapakować kremy z filtrem słonecznym powyżej 20 i repelenty - odstraszacze owadów.

     Nie należy natomiast dawać dziecku do rąk żadnych leków. Jeżeli jest alergikiem lub przyjmuje określone leki, trzeba zawiadomić opiekunów grupy. Leki powinna podawać dziecku osoba dorosła! Wypełniając kartę kolonijną, trzeba wpisać dokładnie wszystkie daty ostatnich szczepień - zwłaszcza przeciw tężcowi, żółtaczce typu A, pneumokokom. Dobrze wypełniona karta kolonijna ułatwi lekarzowi w razie potrzeby odpowiednie leczenie.

     Gdy sami jedziemy z małym dzieckiem, konieczne jest zabranie książeczki zdrowia, w której są dane o szczepieniach ochronnych, przebytych chorobach i stosowanych lekach.

     Częstym problemem na wakacjach jest inwazja dokuczliwych owadów. Przed ukąszeniami i użądleniami trzeba szczególnie chronić małe dzieci. Odstraszająco działa rozpylanie na ubranie olejku eukaliptusowego lub lawendowego lub repelentów. Niemowlęta należy chronić, zakładając moskitie-ry na łóżeczko, trzeba zasłaniać okna i kryć się do mieszkania wtedy, gdy owady są szczególnie agresywne.

     Jednak niemowlętom i dzieciom do trzeciego roku życia nie należy kłaść żadnych środków odstraszających owady bezpośrednio na skórę. Skóra małych dzieci jest cienka i wrażliwa, ma słabo rozwiniętą warstwę rogową naskórka i łatwo przepuszcza wszystkie leki i środki chemiczne.

     Pomysłowość dzieci jest nieograniczona, dlatego nie uniknie się różnych urazów. Trzeba zaopatrzyć podróżną apteczkę w wodę utlenioną, fenistil, altacet i plastry z opatrunkiem. Dziecko wyjeżdżające na kolonie trzeba przygotować na to, że w razie urazu lub złego samopoczucia powinno zgłosić się do opiekunów lub pielęgniarki i nie zaniedbywać żadnych dolegliwości.

     Na pierwszym miejscu należy postawić bezpieczeństwo nad wodą. Nigdy nie zostawiajmy małego dziecka samego nad brzegiem morza, jeziora czy rzeki. Jeżeli starsze dziecko umie pływać, nie spuszczajmy go z oka. Fale morskie, wiry rzeczne są niebezpieczne nawet dla doświadczonych pływaków!

     Gdy wypływamy z dzieckiem na kajaku lub łodzi, musi zawsze być ubrane w kamizelkę ratunkową - kapok. Uczmy dziecko przed wyjazdem, aby słuchało poleceń opiekunów i nie popadało w samowolę. Jeżeli planujemy wycieczki rowerowe, pamiętajmy o kasku ochronnym, który może uchronić przed groźnymi urazami głowy.

     Uczmy dziecko, aby było rozważne, zachowywało podstawowe zasady ostrożności i podporządkowywało się nakazom dorosłych.


Lek. pediatra Teresa Kibalenko-Nowak


Tekst pochodzi z Tygodnika

28 czerwca 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej