Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Pasożyty jelitowe

     Pasożyty zdarzają się u dzieci od wczesnego dzieciństwa i mogą rozszerzać się na całą rodzinę, gdyż ich jaja mogą być w pościeli, w szczelinach podłogi, w dywanach i wykładzinach, mogą być przyniesione z jarzynami na liściach i korzeniach z ziemią. Źródłem zakażenia dla przedszkolaków jest najczęściej piasek w piaskownicach i bliskie kontakty między dziećmi.

     Najczęściej dochodzi do zakażenia lambliami /Lamblia in-testinalis/, owsikami /Oxyuriasis/ i glistą ludzką /Ascaris lumbricoides/, ale zdarzają się też zakażenia glistą psią i kocią /Toxocara canis, catis/. Droga zakażenia jest zawsze jedna: zakażony pokarm, zanieczyszczone ręce - i tak jaja pasożytów dostają się do przewodu pokarmowego. Objawy zakażenia są podobne, choć cykl rozwojowy każdego z tych pasożytów jest inny. Dziecko skarży się na bóle brzucha, traci łaknienie, miewa bóle głowy, jest rozdrażnione, osłabione, może mieć anemię, czasem ma napady kaszlu, może mieć trudności w nauce.

     Lamblioza to choroba najmłodszych dzieci. Może przebiegać bezobjawowo, ale może być powodem nietolerancji pokarmowej i innych zaburzeń trawiennych. Lamblia - to pierwotniak, który w swoim cyklu rozwojowym u człowieka przechodzi fazę trofozoidu i cysty. Połknięte cysty przywierają do błony śluzowej dwunastnicy, dróg żółciowych i jelita cienkiego i przekształcają się w trofozoid. Po około 2 tygodniach dojrzewają do cysty i zostają wydalone z kałem. Wtedy można je wykryć w próbce kału i teście enzymatycznym.

     Owsiki to nicienie o długości 1-2 cm. Pasożytują w dolnym odcinku jelit. Można je zobaczyć na powierzchni stolca i na skórze w szparze pośladkowej. Cykl rozwojowy trwa 4 tygodnie. Dojrzałe samice wychodzą nad ranem na zewnątrz, znoszą ogromną ilość jaj i giną. Wywołują wtedy swędzenie okolicy odbytu, co jest przyczyną drapania i ponownego zakażania.

     Glista ludzka ma skomplikowany cykl rozwojowy. Połknięte jajo dojrzewa w jelicie czczym, uwalnia się larwa, która przebija się przez ściankę jelita, dostaje się z krwią do wątroby i pluć. W tej fazie rozwoju wywołuje ataki kaszlu i swoiste zmiany w obrazie rtg płuc. Odkrztuszone i ponownie połknięte larwy dostają się znowu do przewodu pokarmowego i wtedy osiągają dojrzałość i są wydalane jako jaja. Cykl rozwojowy trwa 2-3 miesiące. Wydalone jaja mogą przetrwać w ziemi lub piasku nawet 5 lat.

     Glista psia i kocia. Larwy nie mogą dojrzewać i rozmnażać się w ustroju człowieka, ale mogą przetrwać nawet wiele lat bezobjawowo. Czasem mogą wystąpić objawy alergiczne i zmiany w obrazie morfologicznym krwi.

     Obecność pasożytów jelitowych zawsze wymaga odpowiedniego leczenia. Leki są skuteczne, jeżeli przestrzega się specjalnych zasad. W jednym czasie powinna leczyć się cala rodzina i osoby mające bliski kontakt z dzieckiem. Trzeba często myć ręce, utrzymywać w czystości mieszkanie, sprzęty domowe i zabawki dziecka.


Lek. pediatra Teresa Kibalenko-Nowak


Tekst pochodzi z Tygodnika

5 lipca 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej