Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wakacyjne podróże z dziećmi

     Lato sprzyja podróżom. Długie, ciepłe dni, bogata przyroda i czas wolny od pracy, to dla nas, mieszkających w miastach, bodziec do wyjazdu na łono przyrody. Gdy w rodzinie są dzieci, czas wspólnych wakacji nabiera szczególnej wartości. Wymaga jednak starannego przygotowania i dostosowania się do potrzeb najmłodszych. Musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

     Pierwsze trzy miesiące po urodzeniu się dziecka najlepiej spędzić w domu rodzinnym. Ten czas jest potrzebny dziecku do przystosowania się do życia poza ustrojem matki, a młodej mamie do zregenerowania sil po okresie ciąży, trudach porodu, nauczenia się karmienia piersią i nowej organizacji życia. W okresie niemowlęcym możliwe są niezbyt dalekie podróże, najlepiej samochodem w odpowiednim atestowanym foteliku ustawionym za kierowcą. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i karmienie dziecka wymagają postoju na wygodnym parkingu. Podróżując z małym dzieckiem nie można się spieszyć. Częste postoje trzeba wliczyć w czas podróży. Dzieci, które już potrafią chodzić, szybko nudzą się podróżą. Unieruchomione w foteliku samochodowym, jeżeli nie śpią, kapryszą, płaczą, kręcą się. Dlatego weź w podróż ciekawe zabawki, książeczki do czytania, piosenki do odtwarzania, siedź przy dziecku, zabawiaj je i znowu - nie oszczędzaj czasu na przerwy w podróży, pozwól dziecku pobiegać i odprężyć się.

     Dzieci w wieku przedszkolnym często cierpią na chorobę lokomocyjną. Jest to dolegliwość spowodowana prawdopodobnie nadwrażliwością błędnika. Na ogół ustępuje po kilku latach wraz z rozwojem i dojrzewaniem dziecka. Może występować rodzinnie.

     Jeżeli dziecko źle znosi podróż, trzeba położyć je z podpartą głową i zasłonić okna samochodu. Przed podróżą należy ograniczyć jedzenie do małej przekąski, dawać do picia chłodną herbatkę imbirową lub wodę mineralną niegazowaną. Trzeba robić często przerwy w podróży.

     Przykrym dolegliwościom można zapobiegać. Młodszym dzieciom można podać preparaty imbirowe np. Avioplant junior od trzeciego roku życia, starszym dzieciom Diphergan lub Aviomarin. Stosowanie tych leków trzeba uzgodnić z lekarzem pediatrą.

     Pozostaje rozstrzygnąć problem, gdzie spędzić wakacje. Możemy poradzić - wszędzie tam, gdzie będą odpowiednie warunki do odpoczynku dla całej rodziny. Z małym dzieckiem można wybrać się nad jeziora blisko lasu, przedszkolaki dobrze czują się nad morzem, gdyż woda i piasek dają nieskończone możliwości zabawy. Dzieci starsze chętnie powędrują w niewysokie góry.      Wakacje przed nami.


Lek. pediatra Teresa Kibalenko-Nowak


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 czerwca 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej