Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Wakacyjne podróże z dziećmi

     Lato sprzyja podróżom. Długie, ciepłe dni, bogata przyroda i czas wolny od pracy, to dla nas, mieszkających w miastach, bodziec do wyjazdu na łono przyrody. Gdy w rodzinie są dzieci, czas wspólnych wakacji nabiera szczególnej wartości. Wymaga jednak starannego przygotowania i dostosowania się do potrzeb najmłodszych. Musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

     Pierwsze trzy miesiące po urodzeniu się dziecka najlepiej spędzić w domu rodzinnym. Ten czas jest potrzebny dziecku do przystosowania się do życia poza ustrojem matki, a młodej mamie do zregenerowania sil po okresie ciąży, trudach porodu, nauczenia się karmienia piersią i nowej organizacji życia. W okresie niemowlęcym możliwe są niezbyt dalekie podróże, najlepiej samochodem w odpowiednim atestowanym foteliku ustawionym za kierowcą. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne i karmienie dziecka wymagają postoju na wygodnym parkingu. Podróżując z małym dzieckiem nie można się spieszyć. Częste postoje trzeba wliczyć w czas podróży. Dzieci, które już potrafią chodzić, szybko nudzą się podróżą. Unieruchomione w foteliku samochodowym, jeżeli nie śpią, kapryszą, płaczą, kręcą się. Dlatego weź w podróż ciekawe zabawki, książeczki do czytania, piosenki do odtwarzania, siedź przy dziecku, zabawiaj je i znowu - nie oszczędzaj czasu na przerwy w podróży, pozwól dziecku pobiegać i odprężyć się.

     Dzieci w wieku przedszkolnym często cierpią na chorobę lokomocyjną. Jest to dolegliwość spowodowana prawdopodobnie nadwrażliwością błędnika. Na ogół ustępuje po kilku latach wraz z rozwojem i dojrzewaniem dziecka. Może występować rodzinnie.

     Jeżeli dziecko źle znosi podróż, trzeba położyć je z podpartą głową i zasłonić okna samochodu. Przed podróżą należy ograniczyć jedzenie do małej przekąski, dawać do picia chłodną herbatkę imbirową lub wodę mineralną niegazowaną. Trzeba robić często przerwy w podróży.

     Przykrym dolegliwościom można zapobiegać. Młodszym dzieciom można podać preparaty imbirowe np. Avioplant junior od trzeciego roku życia, starszym dzieciom Diphergan lub Aviomarin. Stosowanie tych leków trzeba uzgodnić z lekarzem pediatrą.

     Pozostaje rozstrzygnąć problem, gdzie spędzić wakacje. Możemy poradzić - wszędzie tam, gdzie będą odpowiednie warunki do odpoczynku dla całej rodziny. Z małym dzieckiem można wybrać się nad jeziora blisko lasu, przedszkolaki dobrze czują się nad morzem, gdyż woda i piasek dają nieskończone możliwości zabawy. Dzieci starsze chętnie powędrują w niewysokie góry.      Wakacje przed nami.


Lek. pediatra Teresa Kibalenko-Nowak


Tekst pochodzi z Tygodnika

21 czerwca 2009


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej