Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

U chirurga

     Wielu Czytelników miało już zapewne jakąś operację. Poniższy tekst chciałbym polecić tym, którzy przygotowują się do operacji, a także korzystającym z pomocy lekarzy chirurgów.

     Wyposażeni w dużą i ciężką teczkę dokumentów - ze skierowaniem i badaniami - udajemy się do lekarza chirurga. Pada pytanie: czy szczepiliśmy się na żółtaczkę zakaźną typu B (WZW typu B). Szczepienie to nie jest bezwzględnie konieczne do wykonania planowej operacji lub zabiegu chirurgicznego. Jest jednak zalecane, ponieważ zapewnia odporność na zakażenie WZW typu B na wiele lat. Cykl szczepień obejmuje 3 dawki, przed każdą musimy być zbadani przez lekarza celem wykluczenia infekcji. Dwa tygodnie po drugim szczepieniu (wykonanym miesiąc po pierwszym) poziom przeciwciał uodparnia nas na zakażenie. Trzecia dawka, wykonywana 6 miesięcy od pierwszej, powinna zapewnić nam ochronę do końca życia, ale nie ma stuprocentowej pewności. Jeśli od szczepienia minęło 5 lat, a mamy planowaną operację lub zabieg, powinniśmy mieć pobraną krew na poziom przeciwciał WZW B.

     Badania, które są potrzebne do większości operacji to: badania krwi (morfologia, płytki, układ krzepnięcia, grupa krwi, jonogram, poziom glukozy), rentgen klatki piersiowej, EKG. Lekarz kierujący nas na operację powinien jednocześnie wystawić skierowania na wyżej wymienione badania. Jeśli chorujemy na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, dobrze pójść na konsultację do lekarza rodzinnego, internisty lub kardiologa, jeśli na tarczycę (lub byliśmy kiedyś leczeni na tarczycę) do endokrynologa (tu warto mieć wynik badania hormonów tarczycy). Podczas konsultacji u tych specjalistów powinniśmy uzyskać ich opinię o braku przeciwwskazań bezwzględnych do znieczulenia w trakcie operacji, lub ocenę ryzyka okołooperacyjnego ze względu na nadciśnienie, serce lub tarczycę. Skierowanie do kardiologa lub endokrynologa możemy uzyskać od lekarza rodzinnego lub od chirurga kierującego nas na operację.

     Kilka wskazówek, które mogą być przydatne: skierowanie nie jest potrzebne do dermatologa, onkologa, ginekologa. Inwalidzi wojenni i osoby represjonowane nie muszą mieć skierowań do specjalistów. Bez skierowania możemy i powinniśmy być przyjęci u chirurga w nagłych zachorowaniach, np.: świeża rana, uraz, oparzenie, krwawienie, ostre i nagłe bóle (brzucha, klatki piersiowej, kończyn górnych i dolnych). Jesteśmy już przygotowani do operacji. Pozostaje nam jedynie - i chyba to jest najtrudniejsze - uzbroić się w cierpliwość i czekać na termin operacji.

     W następnym artykule postaram się zebrać i przypomnieć objawy oraz dolegliwości, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza.

     Wszystkim Czytelnikom życzę dużo zdrowia.

Dr Jacek Waligóra

Tekst pochodzi z Tygodnika
Warszawsko-Praskiego "Idziemy"

18 stycznia 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej