Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zakażenia ratawirusowe

    Choroba przychodzi niespodziewanie. Kilkumiesieczne niemowlę, dotychczas zdrowe i radosne, wymiotuje, jest rozdrażnione, odwraca główkę od jedzenia i oddaje coraz częściej wodniste stolce. Może gorączkować i mieć katar, a lekarz może stwierdzić zapalenie gardła. Często jest to pierwsza choroba niemowlęcia, dlatego budzi u rodziców bardzo duży niepokój. Jeżeli dziecko odmawia jedzenia i trudno je napoić, szybko mogą nastąpić objawy odwodnienia i konieczność pobytu w szpitalu. Typowy przebieg choroby i badanie stolca na obecność rotawirusa pozwala lekarzowi wyjaśnić przyczynę tych zaburzeń.

     Rotawirusy od 10 lat są narastającą przyczyną biegunek u dzieci między szóstym a 24. miesiącem życia. Młodsze niemowlęta są chronione przed infekcją przez swoiste przeciwciała, przekazane od matki przez łożysko i w czasie karmienia piersią. Zakażenie przebiega zwykle jako ostra choroba, trwająca pięć, osiem dni, z tendencją do samoograniczenia. Okres wylęgania jest krótki, 12 godzin do czterech dni, zakaźność utrzymuje się do dwóch tygodni.

     Zakażenie przenosi się bardzo łatwo: przez ręce, przedmioty, żywność, wodę pitną, dlatego często chorują wszyscy członkowie rodziny. W szpitalach, żłobkach i przedszkolach choroba może mieć charakter epidemiczny. Zachorowalność jest wysoka - oblicza się, że w Polsce rocznie infekcja dotyka ok. 200 tys. dzieci poniżej piątego roku życia, z czego około 6,5 tys. wymaga leczenia szpitalnego. Leczenie biegunki rota-wirusowej wymaga starannej pielęgnacji dziecka, zapobiegania odwodnieniu, utrzymywania szczególnej higieny otoczenia. Na ogół choroba ustępuje samoistnie, ale jeżeli częste wymioty i wodniste stolce doprowadzą do odwodnienia, konieczne jest nawadnianie dożylne w szpitalu. Od pierwszych objawów choroby należy poić dziecko specjalnym płynem nawadniającym, dostępnym w aptekach, np. Gastrolitem. Jeżeli dziecko karmione jest piersią, nie należy przerywać karmienia, a nawet pozwolić dziecku ssać z piersi częściej niż zwykle. Płyny nawadniające należy podawać do picia między karmieniami. U niemowląt karmionych sztucznie celowa jest trzy-, czterogodzinna przerwa w karmieniu, podczas której należy dziecko poić. Po tym czasie wraca się do diety sprzed choroby. U dzieci starszych również nie należy stosować specjalnej diety. Wspomagające działanie lecznicze mają bakterie probiotyczne z grupy Lactobacillus, które zawarte są w preparatach Lactobif, Lacidofil oraz w jogurcie naturalnym, który można podawać dzieciom powyżej pierwszego roku życia.

     Wprowadzenie szczepień przeciwko wirusom Rota na pewno ograniczy zachorowalność i złagodzi przebieg choroby. Szczepionka jest odpłatna, należy ją podawać w trzech dawkach co cztery tygodnie między drugim a 24. tygodniem życia. Mimo wysokiego kosztu tej szczepionki warto chronić dziecko przed tą burzliwie przebiegającą chorobą.


Lek. pediatra Teresa Kibalenko-Nowak


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 2 sierpnia 2009


   

Wasze komentarze:
 Ziuteńka : 05.11.2009, 13:49
 Szcepionki zawierają rtęć ... Wielu pediatrów twierdzi, by dodatkowo nie szczepić dzieci. Mają wiadomości, których my nie mamy?
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej