Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Zakażenia ratawirusowe

    Choroba przychodzi niespodziewanie. Kilkumiesieczne niemowlę, dotychczas zdrowe i radosne, wymiotuje, jest rozdrażnione, odwraca główkę od jedzenia i oddaje coraz częściej wodniste stolce. Może gorączkować i mieć katar, a lekarz może stwierdzić zapalenie gardła. Często jest to pierwsza choroba niemowlęcia, dlatego budzi u rodziców bardzo duży niepokój. Jeżeli dziecko odmawia jedzenia i trudno je napoić, szybko mogą nastąpić objawy odwodnienia i konieczność pobytu w szpitalu. Typowy przebieg choroby i badanie stolca na obecność rotawirusa pozwala lekarzowi wyjaśnić przyczynę tych zaburzeń.

     Rotawirusy od 10 lat są narastającą przyczyną biegunek u dzieci między szóstym a 24. miesiącem życia. Młodsze niemowlęta są chronione przed infekcją przez swoiste przeciwciała, przekazane od matki przez łożysko i w czasie karmienia piersią. Zakażenie przebiega zwykle jako ostra choroba, trwająca pięć, osiem dni, z tendencją do samoograniczenia. Okres wylęgania jest krótki, 12 godzin do czterech dni, zakaźność utrzymuje się do dwóch tygodni.

     Zakażenie przenosi się bardzo łatwo: przez ręce, przedmioty, żywność, wodę pitną, dlatego często chorują wszyscy członkowie rodziny. W szpitalach, żłobkach i przedszkolach choroba może mieć charakter epidemiczny. Zachorowalność jest wysoka - oblicza się, że w Polsce rocznie infekcja dotyka ok. 200 tys. dzieci poniżej piątego roku życia, z czego około 6,5 tys. wymaga leczenia szpitalnego. Leczenie biegunki rota-wirusowej wymaga starannej pielęgnacji dziecka, zapobiegania odwodnieniu, utrzymywania szczególnej higieny otoczenia. Na ogół choroba ustępuje samoistnie, ale jeżeli częste wymioty i wodniste stolce doprowadzą do odwodnienia, konieczne jest nawadnianie dożylne w szpitalu. Od pierwszych objawów choroby należy poić dziecko specjalnym płynem nawadniającym, dostępnym w aptekach, np. Gastrolitem. Jeżeli dziecko karmione jest piersią, nie należy przerywać karmienia, a nawet pozwolić dziecku ssać z piersi częściej niż zwykle. Płyny nawadniające należy podawać do picia między karmieniami. U niemowląt karmionych sztucznie celowa jest trzy-, czterogodzinna przerwa w karmieniu, podczas której należy dziecko poić. Po tym czasie wraca się do diety sprzed choroby. U dzieci starszych również nie należy stosować specjalnej diety. Wspomagające działanie lecznicze mają bakterie probiotyczne z grupy Lactobacillus, które zawarte są w preparatach Lactobif, Lacidofil oraz w jogurcie naturalnym, który można podawać dzieciom powyżej pierwszego roku życia.

     Wprowadzenie szczepień przeciwko wirusom Rota na pewno ograniczy zachorowalność i złagodzi przebieg choroby. Szczepionka jest odpłatna, należy ją podawać w trzech dawkach co cztery tygodnie między drugim a 24. tygodniem życia. Mimo wysokiego kosztu tej szczepionki warto chronić dziecko przed tą burzliwie przebiegającą chorobą.


Lek. pediatra Teresa Kibalenko-Nowak


Tekst pochodzi z Tygodnika

2 sierpnia 2009


   

Wasze komentarze:
 Ziuteńka : 05.11.2009, 13:49
 Szcepionki zawierają rtęć ... Wielu pediatrów twierdzi, by dodatkowo nie szczepić dzieci. Mają wiadomości, których my nie mamy?
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej