Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Omdlenia u dzieci

     Omdlenie to chwilowe zaburzenie świadomości związane z przejściowym niedokrwieniem mózgu. Ten nagły objaw najczęściej zdarza się u nastolatków, najrzadziej przed szóstym rokiem życia. Zasłabnięcie to obrona organizmu przed dalszym niedokrwieniem. Zwiotczenie mięśni wymusza osunięcie się na ziemię. Pozycja leżąca poprawia krążenie krwi dostarczającej tlen do mózgu, co u większości ludzi powoduje poprawę świadomości. Czterdzieści procent dzieci zasłabło przynajmniej raz w życiu.

     Kiedy dzieci mdleją? Gdy długo stoją - najczęściej obserwujemy to w kościele - a krew zalegająca w żyłach nóg prowokuje spadek ciśnienia, zwłaszcza u szczupłych i wysokich nastolatek. Po szybkim wstaniu z łóżka - bo niższe na leżąco ciśnienie nie pokrywa potrzeb stojącego organizmu. Przy podrażnieniu nerwu błędnego - akcja serca odruchowo wtedy zwalnia. Mdleją także przy kaszlu, zaparciach, w lęku, bólu ucha i brzucha, po uderzeniu w żołądek. Mdleją również w sytuacjach odwodnienia ustroju - w upał, po nasłonecznieniu, po wymiotach, biegunce i przy gorączce. Oraz oczywiście przy zatruciach alkoholem, narkotykami, lekami, tlenkiem węgla (czadem).

     Szczególne ryzyko omdleń dotyczy dzieci z wadą serca i zaburzeniami rytmu oraz chorobami metabolicznymi, zwłaszcza cukrzycą i anemią. Powodują je także przyczyny neurologiczne: padaczka, uraz i guz mózgu, które zaburzają pracę komórek tego organu. Wywołują omdlenia oraz głęboką utratę przytomności z drgawkami.

     Nie tylko lekarz, ale wszyscy, zwłaszcza rodzice, powinni wiedzieć, co robić, gdy dziecko zasłabnie: reagować szybko, nie podnosić do pionu, nie sadzać (jest to najczęstszy błąd przedłużający zasłabniecie), położyć i unieść nogi do góry - powyżej serca, przy odruchu wymiotnym położyć na lewym boku w pozycji bezpiecznej, dotykać twarzy, nosa (czuły punkt) i ramion, próbując ocucić, a gdy wraca kontakt, prosić o głębsze oddychanie, zaciskanie dłoni. Nie wolno nic wlewać do ust omdlałego. Pomoc lekarska jest niezbędna, gdy: omdlenie nastąpiło przy wysiłku, po urazie głowy, gdy towarzyszyły mu drgawki, gdy mdleje leżący, gdy dziecko jest nieprzytomne, nie można go ocucić.

     Tuż przed zasłabnięciem dziecko jest bledsze, "zielone", ma krople potu nad wargą. Ono samo czuje się źle, zgłasza niepokojące objawy: zawroty, ból głowy, mdłości, ból klatki piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia widzenia, duszność, gorąco. Widząc objawy wstępne, można zapobiec zasłabnięciu: jeżeli dziecko posadzisz lub położysz z nogami wyżej, ułatwisz mu oddychanie świeżym powietrzem, pochylisz mu głowę poniżej poziomu serca, podasz coś słodkiego.

     Pamiętajmy, że rzadziej mdleją dzieci: prawidłowo napojone, zwłaszcza w upalne dni, zjadające śniadanie przed wyjściem z domu, dosalające potrawy w upał, gdy bardziej się pocą. I na koniec: gdy omdlałe w kościele dziecko po chwili leżenia dochodzi do siebie, aż żal patrzeć, jak zalęknieni rodzice natychmiast zabierają je do domu, nie pozwalając mu przyjąć Komunii Świętej. Czy Pan Jezus nie jest najlepszym lekarstwem?


Specjalista chorób dzieci
Grażyna Rybak


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 26 lipca 2009


   

Wasze komentarze:
 Jozefina : 14.09.2017, 19:27
 Moj 7 miesięczny syn zemdlal po raz drugi. Bili zrobione wszystkie badania i sa w porządku. Dziecko sinne spocona główka oczi niereagowal lekkie drgawki.2 tygodnie temu miał szczepionki czy jest możliwość ze z tego?
 nikt albo i ja: 01.12.2016, 20:02
 mam 11 lat tez mdleje ...:{{{{[[[[[
 patrycja: 12.09.2016, 20:07
 Moja corka tez ma taki problem miala robione eeg glowy i wszystko wyszlo wporzadku miala robione wyniki nie raz i tez byly dobre .wydaje mi sie ze gdy moja corka ma goraczke i jest chora albo ja zaczyna cos brac wtedy mdleje
 usmiejka: 11.09.2016, 10:14
 Autor jest zdrowo szurniety ;)
 ola: 05.03.2016, 16:39
 Moja 2_letnia córeczka straciła przytomność po czym zadzwonilam po pogotowie trafiła do szpitala gdzie zrobiono jej tomografię która nic nie wykazała. Po 3 dniach do domu!!!!!!!!!!! Po kilku dniach. Mienia traci przytomność ....... Poprosiłam swoją pediatrę o skierowanie do neurologa . EEG wykazało przyczynę utraty świadomości.PADACZKA. Od miesiąca bierze Depakine ma 15.20 sekundzie utraty świadomości.....
 Karol: 07.05.2015, 21:11
 Aż żal że autor artykułu ma pustkę w głowie, Proponuje podać Pana jezusa jako lekarstwo na guza muzgu i jakąkolwiek chorobę - czyż nie jest on najlepszym lekarstwem ?
 kasia : 05.12.2013, 12:05
 Witam, mojemu synkowi zdażyło sie zemdleć po raz pierwszy gdy skończył rok, teraz ma trzy latka a omdlenia nie ustają. Przyczyna jest nieznana a badania ogólne, kardiologiczne i neurologiczne są prawidłowe. Kubuś mdleje w domu, na podwórku, przy zabawie a nawet i przy odpoczynku. w styczniu dopiero mamy tomografie głowy i zobaczymy czy czasami w mózgu nie ma żadnych zmian, jeżeli się okaże że wszystko jest w porządku to już nie mam pojęcia jakie badania można wykonać, tymbardziej że na lekarzy nie mam co liczyć bo to ja ich proszę skierowanie na jakiekolwiek badanie. pierwsza lekarka ktora prowadziła nas to po badaniach ogólnych zakończyła leczenie, ale ja się nie poddałam i nie poddam dopóki nie będę wiedziała co jest mojemu dziecku.
 aga: 25.05.2013, 19:30
 witam mam synka ktury ma 3 lata i wrycilam z nim ze szpitala bo wlasnie zemdlal ale bylo przedtem wszystko wporzadku badania nic nie wykazaly a teraz mam wizyte do neurologa bo badamie beda mu robic przez sen bo zemdlał i niekataktowal byl rozpalony i mial lekkie drgawki raczek ale jak sie obudzil i jeszcze pil i jadl ale myslalam ze serce mi wyjdzie i pujdzie i niewruci i wszyscy muwia ze to pzes slonce i sie boje ze sie to powtuzy alekaze sami nie wiedza
 Agnieszka: 29.04.2011, 16:44
 Cóż zrobić ja mdleje jak mi pobierają krew i na akademi już kilka razy w szkole na akademi zemdlałam i nie wiem czemu pomóżcie!!! prosze :(


 joanna: 22.07.2010, 12:33
 Witam.Moja 5 letnia córka ma tendencję do omdleń;najczęściej przy silnych bólach brzucha które dośc często się u niej pojawiają..lekarz zawsze przepisuje nospę i nifuroksazyd jednak ja chciałabym móc pomóc dziecku zanim wystąpią powyższe objawy;obawiam się też innej choroby gdyż córce od 7 mcy toważyszy katar biały występujący zwykle od południa do zaśnięcia;alergi nie stwierdzono a dziecko nadal cierpi zwłaszcza przed zaśnięciem..Proszę o rade
(1)


Autor

Treść

Nowości

Litania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyLitania na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?Dlaczego błogosławimy zioła, kwiaty i kłosy zbóz w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny?

Hymn na uroczystość Wniebowzięcia NMPHymn na uroczystość Wniebowzięcia NMP

Po śladach bitwy warszawskiejPo śladach bitwy warszawskiej

Dziedzictwo CuduDziedzictwo Cudu

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej