Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Krzywica

     Czy w XXI wieku krzywica może jeszcze zagrażać naszym dzieciom? Dawniej uważana była za chorobę społeczną towarzyszącą biedzie, złym warunkom mieszkaniowym i higienicznym, złemu odżywianiu małych dzieci. Jako jednostka kliniczna znana jest od połowy XVII wieku, przez długie lata była nazywana chorobą angielską - "angielką", bowiem często występowała tam, gdzie rzadko świeci słońce.

     Poprawa warunków życia i szeroko stosowane zapobieganie i leczenie zmniejszyło zagrożenie krzywicą, ale jej nie wyeliminowało.

     Współcześnie nie widzi się już krzywicy pełnoobjawowej: dzieci z dużymi "kwadratowymi" główkami, wydętym wiotkim brzuchem, zniekształconymi pałąkowato nóżkami. Obecnie choroba przebiega skrycie z takimi objawami, jak słabsza siła mięśniowa, wolniejszy rozwój ruchowy, dłużej otwarte duże ciemię, skłonność do próchnicy zębów, zmniejszona odporność na choroby infekcyjne.

     Najnowsze badania nad działaniem witaminy D wskazują, że odgrywa ona również istotną rolę w profilaktyce schorzeń takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niektóre nowotwory, wiele chorób autoimmunologicznych. Witamina D u kobiety w ciąży wpływa korzystnie na rozwój fizyczny dziecka. Dlatego profilaktyczne stosowanie witaminy D stanęło w centrum uwagi przede wszystkim lekarzy pediatrów, ale również ginekologów-położników.

     Stosowanie witaminy D jest łatwe. Dostępnych jest obecnie kilka preparatów w kroplach, kapsułkach, tabletkach i iniekcjach (zastrzykach). Każdy zawiera inne dawki witaminy D. Stosowanie jej zależy od potrzeb konkretnego dziecka czy osoby dorosłej, dlatego o doborze może decydować wyłącznie lekarz.

     Obowiązująca obecnie dawka profilaktyczna witaminy D dla zdrowego niemowlęcia wynosi 400 jednostek na dobę. Taka dawka to jedna kropla preparatu Devikap lub jedna kapsułka Vita D. Powinna być podawana przez cały pierwszy rok życia, o ile dziecko karmione jest wyłącznie piersią, gdyż pokarm matki jest ubogi w tę witaminę. Jeżeli dziecko jest karmione sztucznie i wypija w ciągu doby około 1 litra mleka modyfikowanego, które jest wysoko witaminizowane, nie należy podawać witaminy D, chyba że lekarz prowadzący zadecyduje inaczej.

     U dzieci powyżej pierwszego roku życia stosowanie witaminy D obowiązuje od października do końca kwietnia. W okresie wiosny i lata pod wpływem promieni słonecznych zachodzi w skórze synteza witaminy D i jej uzupełnianie nie jest konieczne. Aby działanie słońca było skuteczne, dziecko powinno mieć odsłonięte około 20% powierzchni skóry (np. rączki i nóżki) przez 15 minut bez stosowania filtrów ochronnych. Stosowanie witaminy D w okresie jesienno-zimowym jest zalecane u wszystkich dzieci, a w szczególności w okresie dojrzewania, gdy wzrastanie jest przyspieszone.


Lek. pediatra
Teresa Kibalenko-Nowak


Tekst pochodzi z Tygodnika

4 październik 2009   

Wasze komentarze:
 Paulnine: 10.10.2011, 14:52
 Ja skończyłam podawanie witaminy D kiedy mały skończył roczek, ale ostatni właśnie sporo czytałam o tej witaminie i postanowiłam wrócić do niej. Lekarz zapisał nam Vigantol - jestem z niego zadowolona jest niedrogi i nie wywołuje u malego skutków ubocznych
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej