Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Plaga otyłości

     Liczby alarmują - otyłość dotyczy, aż 20% dzieci w Polsce! Czy wiecie, że na świecie jest znacznie więcej otyłych niż niedożywionych? W tym 22 miliony dzieci! Nadwaga jest jednym z największych zagrożeń zdrowia: obciąża układ krążenia, oddychania, kostno-stawowy i przemiany materii. Z otyłych dzieci rosną otyli dorośli, cierpiący na choroby będące powikłaniem nadwagi: cukrzycę, nadciśnienie, nadmiar cholesterolu, wady postawy, miażdżycę, zawał serca, udar mózgu, depresję, sttuszczenie wątroby, bezdechy nocne.

     Nadwaga to nie problem wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Nastolatek cięższy od rówieśników o 10 kg ma aż o 30% wyższe ryzyko zawału serca w przyszłości!

     Skąd w dzisiejszych czasach tylu otyłych? Oto kilka przyczyn: mieszanki mleczne mają 2 razy więcej białka niż pokarm matki, co ułatwia przekarmianie, dlatego WHO uznaje karmienie piersią za jedyny prawidłowy sposób żywienia niemowląt. Dzieci palących matek mają zaburzenia metaboliczne, zaburzenia łaknienia i powonienia. Dzieci otyłych rodziców są obciążone "genami otyłości". Małżeństwa otyłych potęgują lawinę otyłości.

     Rodzice ignorują otyłość najmłodszych, mimo że jeżeli dzieci nie schudną do 9 roku życia, będą w większości otyłymi dorosłymi. Dzieci są źle żywione - jadają mało warzyw, owoców, ryb, dużo tłustego mięsa, chipsy, fastfoody, słodycze. Otyłość może mieć podłoże genetyczne. Znamy 250 genów związanych z otyłością, wpływają one na zwiększenie apetytu i zwolnienie przemiany materii. Są choroby, którym zawsze towarzyszy otytość, jak np. Zespół Cushinga, Willi-Pradera, niedoczynność tarczycy. Są leki, które przewlekle stosowane prowadzą do otyłości. Ale nie łudźmy się - najczęściej otyłość jest związana z nadmiarem spożywanego pożywienia i siedzącym trybem życia. Przy codziennym spożyciu nadmiaru kalorii nawet intensywne ćwiczenia nie zapobiegną nadwadze, zużyją jedynie 20-30% kalorii. Ponadto wysiłek wzmaga apetyt, co przy braku kontroli powoduje, że ćwiczące dzieci i dorośli jedzą więcej.

     Każde otyłe dziecko może rozwinąć zespót metaboliczny, który zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy. Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu jest olbrzymia nadwaga, otyłość brzuszna (talia >88 cm u kobiet i > 100 cm u mężczyzn), nadciśnienie tętnicze (>140/90), wysoki poziom cholesterolu i cukru.

     W rodzinach "puszystych" należy zapobiegać otyłości dziecka już od poczęcia: karmić niemowlę piersią, nie przekarmiać dzieci, uczyć aktywnego wypoczynku, nie pozwalać na jedzenie w kinie, przed TV i przed komputerem, ograniczać zjadanie słodyczy, zwalczać podjadanie między posiłkami, jeść bez pośpiechu, bo wtedy zjemy mniej, 4-6 razy w roku ważyć dziecko, aby wcześnie zauważyć problem, szybko reagować na nadwagę przez dodatkowy wysiłek fizyczny i dietę. I nade wszystko wprowadzać już w domu wzorce prawidłowego odżywiania: mato klusek, frytek, tłustych sosów, dużo warzyw i owoców, jogurtów, oliwy w surówkach, często ryby, mniej mięsa. Woda mineralna między posiłkami. Warto też pamiętać, że piątkowy post może służyć nie tylko zdrowiu duszy, ale i ciała.


Lek. pediatra
Grażyna Rybak


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 października 2009   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej