Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Plaga otyłości

     Liczby alarmują - otyłość dotyczy, aż 20% dzieci w Polsce! Czy wiecie, że na świecie jest znacznie więcej otyłych niż niedożywionych? W tym 22 miliony dzieci! Nadwaga jest jednym z największych zagrożeń zdrowia: obciąża układ krążenia, oddychania, kostno-stawowy i przemiany materii. Z otyłych dzieci rosną otyli dorośli, cierpiący na choroby będące powikłaniem nadwagi: cukrzycę, nadciśnienie, nadmiar cholesterolu, wady postawy, miażdżycę, zawał serca, udar mózgu, depresję, sttuszczenie wątroby, bezdechy nocne.

     Nadwaga to nie problem wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Nastolatek cięższy od rówieśników o 10 kg ma aż o 30% wyższe ryzyko zawału serca w przyszłości!

     Skąd w dzisiejszych czasach tylu otyłych? Oto kilka przyczyn: mieszanki mleczne mają 2 razy więcej białka niż pokarm matki, co ułatwia przekarmianie, dlatego WHO uznaje karmienie piersią za jedyny prawidłowy sposób żywienia niemowląt. Dzieci palących matek mają zaburzenia metaboliczne, zaburzenia łaknienia i powonienia. Dzieci otyłych rodziców są obciążone "genami otyłości". Małżeństwa otyłych potęgują lawinę otyłości.

     Rodzice ignorują otyłość najmłodszych, mimo że jeżeli dzieci nie schudną do 9 roku życia, będą w większości otyłymi dorosłymi. Dzieci są źle żywione - jadają mało warzyw, owoców, ryb, dużo tłustego mięsa, chipsy, fastfoody, słodycze. Otyłość może mieć podłoże genetyczne. Znamy 250 genów związanych z otyłością, wpływają one na zwiększenie apetytu i zwolnienie przemiany materii. Są choroby, którym zawsze towarzyszy otytość, jak np. Zespół Cushinga, Willi-Pradera, niedoczynność tarczycy. Są leki, które przewlekle stosowane prowadzą do otyłości. Ale nie łudźmy się - najczęściej otyłość jest związana z nadmiarem spożywanego pożywienia i siedzącym trybem życia. Przy codziennym spożyciu nadmiaru kalorii nawet intensywne ćwiczenia nie zapobiegną nadwadze, zużyją jedynie 20-30% kalorii. Ponadto wysiłek wzmaga apetyt, co przy braku kontroli powoduje, że ćwiczące dzieci i dorośli jedzą więcej.

     Każde otyłe dziecko może rozwinąć zespót metaboliczny, który zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy. Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu jest olbrzymia nadwaga, otyłość brzuszna (talia >88 cm u kobiet i > 100 cm u mężczyzn), nadciśnienie tętnicze (>140/90), wysoki poziom cholesterolu i cukru.

     W rodzinach "puszystych" należy zapobiegać otyłości dziecka już od poczęcia: karmić niemowlę piersią, nie przekarmiać dzieci, uczyć aktywnego wypoczynku, nie pozwalać na jedzenie w kinie, przed TV i przed komputerem, ograniczać zjadanie słodyczy, zwalczać podjadanie między posiłkami, jeść bez pośpiechu, bo wtedy zjemy mniej, 4-6 razy w roku ważyć dziecko, aby wcześnie zauważyć problem, szybko reagować na nadwagę przez dodatkowy wysiłek fizyczny i dietę. I nade wszystko wprowadzać już w domu wzorce prawidłowego odżywiania: mato klusek, frytek, tłustych sosów, dużo warzyw i owoców, jogurtów, oliwy w surówkach, często ryby, mniej mięsa. Woda mineralna między posiłkami. Warto też pamiętać, że piątkowy post może służyć nie tylko zdrowiu duszy, ale i ciała.


Lek. pediatra
Grażyna Rybak


Tekst pochodzi z Tygodnika

11 października 2009   

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny
Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
Lektura traktatu jest cennym duchowym doświadczeniem. Im częściej po niego sięgamy, tym bardziej przemienia on nasze serca. Osnowę dzieła stanowi dewiza św. Ludwika Marii de Montfort: "Wszystko dla Jezusa przez Maryję"... » zobacz więcej


Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej