Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Plaga otyłości

     Liczby alarmują - otyłość dotyczy, aż 20% dzieci w Polsce! Czy wiecie, że na świecie jest znacznie więcej otyłych niż niedożywionych? W tym 22 miliony dzieci! Nadwaga jest jednym z największych zagrożeń zdrowia: obciąża układ krążenia, oddychania, kostno-stawowy i przemiany materii. Z otyłych dzieci rosną otyli dorośli, cierpiący na choroby będące powikłaniem nadwagi: cukrzycę, nadciśnienie, nadmiar cholesterolu, wady postawy, miażdżycę, zawał serca, udar mózgu, depresję, sttuszczenie wątroby, bezdechy nocne.

     Nadwaga to nie problem wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Nastolatek cięższy od rówieśników o 10 kg ma aż o 30% wyższe ryzyko zawału serca w przyszłości!

     Skąd w dzisiejszych czasach tylu otyłych? Oto kilka przyczyn: mieszanki mleczne mają 2 razy więcej białka niż pokarm matki, co ułatwia przekarmianie, dlatego WHO uznaje karmienie piersią za jedyny prawidłowy sposób żywienia niemowląt. Dzieci palących matek mają zaburzenia metaboliczne, zaburzenia łaknienia i powonienia. Dzieci otyłych rodziców są obciążone "genami otyłości". Małżeństwa otyłych potęgują lawinę otyłości.

     Rodzice ignorują otyłość najmłodszych, mimo że jeżeli dzieci nie schudną do 9 roku życia, będą w większości otyłymi dorosłymi. Dzieci są źle żywione - jadają mało warzyw, owoców, ryb, dużo tłustego mięsa, chipsy, fastfoody, słodycze. Otyłość może mieć podłoże genetyczne. Znamy 250 genów związanych z otyłością, wpływają one na zwiększenie apetytu i zwolnienie przemiany materii. Są choroby, którym zawsze towarzyszy otytość, jak np. Zespół Cushinga, Willi-Pradera, niedoczynność tarczycy. Są leki, które przewlekle stosowane prowadzą do otyłości. Ale nie łudźmy się - najczęściej otyłość jest związana z nadmiarem spożywanego pożywienia i siedzącym trybem życia. Przy codziennym spożyciu nadmiaru kalorii nawet intensywne ćwiczenia nie zapobiegną nadwadze, zużyją jedynie 20-30% kalorii. Ponadto wysiłek wzmaga apetyt, co przy braku kontroli powoduje, że ćwiczące dzieci i dorośli jedzą więcej.

     Każde otyłe dziecko może rozwinąć zespót metaboliczny, który zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy. Najbardziej charakterystycznym objawem zespołu jest olbrzymia nadwaga, otyłość brzuszna (talia >88 cm u kobiet i > 100 cm u mężczyzn), nadciśnienie tętnicze (>140/90), wysoki poziom cholesterolu i cukru.

     W rodzinach "puszystych" należy zapobiegać otyłości dziecka już od poczęcia: karmić niemowlę piersią, nie przekarmiać dzieci, uczyć aktywnego wypoczynku, nie pozwalać na jedzenie w kinie, przed TV i przed komputerem, ograniczać zjadanie słodyczy, zwalczać podjadanie między posiłkami, jeść bez pośpiechu, bo wtedy zjemy mniej, 4-6 razy w roku ważyć dziecko, aby wcześnie zauważyć problem, szybko reagować na nadwagę przez dodatkowy wysiłek fizyczny i dietę. I nade wszystko wprowadzać już w domu wzorce prawidłowego odżywiania: mato klusek, frytek, tłustych sosów, dużo warzyw i owoców, jogurtów, oliwy w surówkach, często ryby, mniej mięsa. Woda mineralna między posiłkami. Warto też pamiętać, że piątkowy post może służyć nie tylko zdrowiu duszy, ale i ciała.


Lek. pediatra
Grażyna Rybak


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 11 października 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej