Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki

Zadymione dzieciństwo

     Co roku palenie zabija 5 min ludzi na świecie! Bierne palenie jest tak samo szkodliwe jak czynne. Ponad 90% palących rodziców w Polsce pali przy dzieciach. Pali aż 30% kobiet i 60% mężczyzn, i aż 25% kobiet w ciąży! Nie zniechęcają się utratą z dymem 3% pensji!

     Dziecko "pachnące" nikotyną bez wątpienia jest biernym palaczem. Wraz z dymem papierosów wdycha 4 tys. toksyn. Aż 40 z nich jest rakotwórczych (toluen, benzopiren) co naraża malca na chorobę nowotworową! Dym papierosa prócz nikotyny zawiera trujący cyjanowodór, metale ciężkie arsen i kadm, tlenek węgla. Ten ostatni, czad, w sposób nieodwracalny łączy się z hemoglobiną krwinek czerwonych, uniemożliwiając im przenoszenie tlenu do komórek. Wywołuje to ostre lub przewlekłe niedotlenienie ustroju dziecka. Dym zawiera też metanol - alkohol powodujący ślepotę.

     Czy karcenie malucha, gdy biegnie za tatą, który wyszedł zapalić w łazience, rozwiąże problem biernego palenia? Przecież nie mały kupił papierosy!

     Nikotyna uzależnia biologicznie i psychicznie tak silnie jak heroina lub kokaina. Nałóg powstaje pomimo stresującego działania nikotyny; zwyżki ciśnienia krwi, zwężenia naczyń obwodowych (zimne ręce i nogi), przyspieszenia oddechu i rytmu serca oraz pobudzenia kory mózgowej.

     Niemowlę matki palącej w czasie karmienia piersią także pali! Nawet jeżeli nie widać objawów, to jest ono zatruwane. Nikotyna w pokarmie ma stężenie 1,5-3 razy wyższe niż we krwi matki. Karmienie piersią nie ochroni dziecka przed toksycznym efektem dymu, mimo że zmniejsza jego skutki!

     Dzieci "biernie palące" 2-3 razy częściej chorują na zapalenia uszu, płuc i obturacyjne oskrzeli, częściej wymiotują i tracą przytomność z powodu drgawek gorączkowych. Trudniej je leczyć, częściej leżą w szpitalu, bo kontakt z nikotyną w domu utrudnia im wyzdrowienie. Nikotynowe dzieci są rozdrażnione w wyniku przewlekłego niedotlenienia, mają częste bóle głowy, zaburzenia koncentracji, gorsze wyniki w nauce, szybciej się męczą. Palenie obniża inteligencję. W najgorszej sytuacji są dzieci palące biernie od poczęcia, czyli te, których matki paliły w ciąży, przy karmieniu piersią i przy nich w domu. Bierne palenie małego dziecka objawia się zaawansowaną próchnicą, do poziomu dziąseł. Kotynina, metabolit nikotyny obecny w ślinie i krwi dziecka wdychającego dym, błyskawicznie uszkadza szkliwo zębów mlecznych. "Palące dzieci" w dorosłym życiu cierpią na chorobę wieńcową, miażdżycę, zawał serca.

     Dzieci palących rodziców 3-krotnie częściej zostają palaczami. Rodzą się one z rozwiniętymi receptorami nikotynowymi, przez co w dorosłym życiu szybciej się uzależniają od palenia. Co roku 4,5 tys. dzieci 12-17 letnich zaczyna palić! W Polsce 30% młodzieży pali co najmniej 1 papierosa na miesiąc! Jak im pomóc?

     Stacjonarna poradnia pomaga wyleczyć z nałogu zarówno dorosłych, jak i młodzież. Działa przy Warszawskim Centrum Onkologii na Ursynowie ul. Roentgena 5. Tel. 022-643-92-34, ogólnopolska infolinia 0-801-108-108.

Lek. pediatra
Grażyna Rybak

Tekst pochodzi z Tygodnika

18 października 2009


   

Różaniec Różaniec
abp Grzegorz Ryś
Jeśli szukasz głębokich rozważań tajemnic różańcowych, dobrze trafiłeś. Przedstawiamy Ci osobiste, oparte na słowie Bożym rozważania abp. Grzegorza Rysia. Myśli duchownego skupiają się tutaj wokół poszczególnych tajemnic czterech części Różańca.... » zobacz więcej


Wasze komentarze:
 Marek: 21.11.2007, 13:13
 Swojej drogi w życi nadal szukam. Spotkałem wiele osób którym zawierzyłem całkowicie. Wierzyłem tym osob± i wmawiałem sobie że oni mi nie kłami±, szanuj± i w jaki¶ sposób ceni±, lepiej było żyć z t± my¶l±. Kiedy wiem że to co czułem w duszy i wiedziałem w głebi że kłami± jest teraz prawd± bardzo to boli...i nie s± przyjaciółmi...zgubiłem się już. Ale dziękuje za Twoje słowa...
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej