Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Nadciśnienie tętnicze

     Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej występujących chorób. Co czwarta dorosła osoba ma podwyższone ciśnienie. Jest ono nazywane "cichym mordercą", bo bardzo długo nie powoduje dolegliwości. Często choroba jest rozpoznana dopiero, gdy pojawią się jej powikłania np. udar mózgu czy zawał serca. Dokładniejsze badania wykazują wówczas, że nadciśnienie trwa od wielu lat i że część zmian jest już nieodwracalna.

     Wartość ciśnienia tętniczego podawana jest za pomocą dwóch liczb. Pierwsza dotyczy ciśnienia skurczowego, czyli siły z jaką krew wyrzucana jest z serca do aorty w czasie skurczu serca. Druga to ciśnienie rozkurczowe, jego wartość jest zawsze niższa, mówi o ciśnieniu krwi między skurczami serca, czyli w czasie tzw. rozkurczu. Wartość ciśnienia nie jest stała, ma na nią wpływ wiele czynników. Wzrasta w czasie wysiłku fizycznego i w czasie stresu. Istnieje tzw. nadciśnienie białego fartucha, czyli reakcja emocjonalna związana z wizytą u lekarza. Dlatego ważne są pomiary wykonywane w domu, po odpoczynku, szczególnie rano zaraz po wstaniu, bo właśnie w godzinach porannych wartości ciśnienia bywają najwyższe. Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego krwi powinna wynosić do 140/90, jeśli którakolwiek z tych wartości jest podwyższona, wymaga leczenia.

     Nieleczone nadciśnienie powoduje zmiany w wielu narządach. Wpływa na naczynia krwionośne powodując ich zwęż-nie, zmniejszenie elastyczności i większą podatność na rozwój miażdżycy. Powoduje to pogorszenie wzroku, większą skłonność do udaru mózgu, niewydolność nerek, niewydolność układu krążenia. Podwyższone ciśnienie zmusza serce do wykonania większej pracy, czego skutkiem jest przerost mięśnia serca, potem niedokrwienie, a następnie zawał serca. Wydaje się, że najczęstszą przyczyną zawału serca jest nieleczone nadciśnienie tętnicze! Szkodliwe działanie na naczynia wykorzystywane jest w diagnostyce. Badanie przez okulistę dna oczu pozwala ocenić dokładnie stan naczyń oraz stopień zaawansowania choroby.

    W 90% przypadków rozpoznaje się tzw. nadciśnienie samoistne lub pierwotne, czyli takie gdzie nie udało się ustalić przyczyny. Wiadomo jednak, że istotną rolę w jego rozwoju mają czynniki genetyczne, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i soli kuchennej. Tylko u około 5-10% chorych stwierdza się tzw. nadciśnienie wtórne spowodowane chorobami nerek, zwężeniem tętnic, nadczynnością nadnerczy lub innymi schorzeniami. Tylko w tych przypadkach możliwe jest wyleczenie nadciśnienia przez zlikwidowanie przyczyny, która je spowodowała (np. rozszerzenie zwężonej tętnicy nerkowej).

     W leczeniu nadciśnienia podstawową sprawą jest zmniejszenie masy ciała. Dieta niskokaloryczna, ograniczenie spożywanej soli kuchennej (nie dosalać!), ograniczenie alkoholu, zaprzestanie palenia papierosów, regularny wysiłek fizyczny u wielu osób powoduje znaczące obniżenie ciśnienia tętniczego. Jeśli to nie wystarcza, należy dołączyć leki. Leków nadciś-nieniowych jest wiele. Lekarz dobierze preparaty odpowiednie dla danego pacjenta w zależności od płci, wieku, chorób współistniejących. Nadciśnienie wymaga systematycznego przyjmowania leków, zwykle przez całe życie. Ostrzegam przed nagłym przerywaniem przyjmowania leków - może to doprowadzić do groźnych powikłań.

     Nadciśnienie jeśli jest wcześnie rozpoznane, czyli gdy nie zdąży jeszcze uszkodzić narządów oraz gdy jest skutecznie leczone, zwykle nie daje poważnych następstw. Uczulam szczególnie osoby młode, u których w rodzinie - u rodziców lub dziadków - stwierdzono nadciśnienie tętnicze, aby regularnie kontrolowały ciśnienie. Mimo dobrego samopoczucia. Czasem nadcieśnienie pojawia się dość nagle. Pamiętajmy, że można z nim normalnie żyć.Izabela Pakulska
lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 1 listopada 2009


   

Wasze komentarze:

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.Autor

Treść

Nowości

Modlitwa do św. Sykstusa IIModlitwa do św. Sykstusa II

Litania do bł. Edmunda BojanowskiegoLitania do bł. Edmunda Bojanowskiego

Modlitwa do bł. Edmunda BojanowskiegoModlitwa do bł. Edmunda Bojanowskiego

Nie bójmy się wymagaćNie bójmy się wymagać

Dziękujemy Bogu, patrząc w przyszłośćDziękujemy Bogu, patrząc w przyszłość

Najbardziej popularne

Godzina ŁaskiGodzina Łaski

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt - formularz | Kontakt

© 2001-2022 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej