Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Obturacyjny bezdech senny (OBS)

     Dla wielu osób sen nie jest czasem odpoczynku i ciszy - zaktóca je gtośne chrapanie męża lub żony. Często chrapanie jest gtównym symptomem choroby, która w sposób istotny zaktóca życie i grozi rozwojem ciężkich powiktań. Tą chorobą jest obturacyjny bezdech senny, OBS.

     Istotą OBS są powtarzające się wielokrotnie w czasie snu epizody zapadania gardta - bezdechy: chory w czasie bezdechu nie oddycha zwykle przez 15-30 sekund, gtośne chrapanie pojawia się gwałtownie w momencie powrotu oddychania. Zahamowanie przepływu powietrza do i z ptuc prowadzi do niedotlenienia krwi oraz narastania pracy mięśni klatki piersiowej i brzucha. Praca tych mięśni powoduje przebudzenie w czasie snu i przywrócenie oddechu (najczęściej nieuświadomione przez chorego). Następstwami bezdechów są: niedotlenienie krwi, przebudzenia, nieefektywny sen, przyspieszenie rytmu serca i wzrost ciśnienia krwi.

     OBS jest chorobą częstą (5-15 % dorosłej populacji). W Polsce według szacunków na OBS może chorować 200-400 tysięcy osób. Mężczyźni chorują na OBS od 2 do 4 razy częściej niż kobiety, u których do zachorowania zwykle dochodzi w okresie menopauzy.

     Objawy choroby dzielimy na nocne i dzienne. Do pierwszej grupy należą: intensywne chrapanie występujące naprzemiennie z bezdechami, przebudzenia, niespokojny sen, wzmożona potliwość górnej połowy ciała, duszność lub zatykanie w gardle, oddawanie moczu w nocy. Do objawów dziennych zaliczamy: nadmierną senność, poranne zmęczenie, zaburzenia pamięci i koncentracji, zmiany osobowości, obniżenie libido i impotencja.

     Czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby to: płeć, wiek (u mężczyzn najczęściej po 35-40 roku życia), otyłość jako najważniejszy czynnik ryzyka (70-80% chorych stanowią otyli), gruba, krótka szyja i nieprawidłowości w budowie gardła.

     Długotrwały przebieg choroby i bagatelizowanie jej objawów są przyczyną częstszego występowania chorób sercowo-naczyniowych jak: nadciśnienie tętnicze (u 50% chorych na OBS), choroba wieńcowa, niewydolność serca, zaburzenia rytmu i przewodzenia, udar mózgu, zespół metaboliczny i cukrzyca, wypadki komunikacyjne (związane z nadmierną sennością dzienną). Wreszcie z częstszego występowania chorób układu krążenia wynika zwiększone ryzyko zgonu.

     Podstawowym badaniem w diagnostyce choroby jest polisomnografia (PSG). Badanie wykonywane jest podczas snu i pozwala w sposób nieinwazyjny ocenić strukturę i jakość snu, częstość przebudzeń, oddychanie, utlenowanie, czynność serca, pozycję ciata, chrapanie. Leczenie OBS rozpoczyna się od zmiany nawyków żywieniowych. Zmniejszenie masy ciata powoduje obniżenie liczby bezdechów w czasie snu. Chory powinien unikać alkoholu, środków nasennych, które zmniejszają napięcie mięśni gardła i sprzyjają pojawieniu się bezdechów.

     State dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) jest metodą z wyboru w leczeniu OBS. Istotą leczenia jest utrzymanie drożności gardła przez strumień powietrza wytwarzany przez sprężarkę pod ciśnieniem 4-20 cm H20. Słup powietrza generowany przez aparat poprzez rurę doprowadzającą i maskę obejmującą nos lub nos i usta pacjenta przedostaje się do górnych dróg oddechowych. Wzrost ciśnienia w gardle zapobiega zapadaniu się jego ścian i bezdechom. W Polsce aparat CPAP jest częściowo refundowany przez NFZ (raz na 5 lat w kwocie 1470 zł).


Robert Pływaczewski

pulmonolog


Tekst pochodzi z Tygodnika
Idziemy, 29 listopada 2009


   

Wasze komentarze:
 mrudka: 10.04.2007, 18:07
 wydaje mi się że ludziom s± potrzebne rozważania to skłania ich do przemy¶leń.Wytłumaczenie liturgii Triduum Paschalnego powoduje że ludzie duchowo przeżyj± te ¶więta.Bo często w wirze tych przygotowań zapominamy o Bogu.Bo gdyby¶my zadali pytanie co rozumiesz przez słowo '¶więto" większo¶ć osób odpowiedziałoby:to czas spotkania z rodzin±,opychanie się babkami,mazurkami ale to także czas lenistwa.W tym wirze tak wielu znaczeń słowa "¶więto" brakuje wymiaru religijnego. Dlatego my¶le że to dobry pomysł stworzć tak± stronkę i rozważania.Może w ten sposób ludzie zaczna zwracać uwagę na Boga który zawsze jest obok nas.
(1)


Autor

Treść

Nowości

Wspomnienie o ks. Jerzym PopiełuszceWspomnienie o ks. Jerzym Popiełuszce

Krótki życiorys Księdza Jerzego PopiełuszkoKrótki życiorys Księdza Jerzego Popiełuszko

Wierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekamiWierzę... w Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami

U mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzieU mnie na weselu żadnego alkoholu nie będzie

Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)Refleksje natchnione encykliką Misja Odkupiciela (MO)

Najbardziej popularne

Litania do Najświętszej Maryi PannyLitania do Najświętszej Maryi Panny

Modlitwy do św. RityModlitwy do św. Rity

Litania do św. JózefaLitania do św. Józefa

Jezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się JezusowiJezu, Ty się tym zajmij - Akt oddania się Jezusowi

Modlitwa o CudModlitwa o Cud

Poprzednia[ Powrót ]Następna
 
[ Strona główna ]

Modlitwy | Zagadki | Opowiadania | Miłość | Powołanie | Małżeństwo | Niepłodność | Narzeczeństwo | Prezentacje | Katecheza | Maryja | Tajemnica Szczęścia | Dekalog | Psalmy | Perełki | Cuda | Psychotesty |

Polityka Prywatności | Kontakt

© 2001-2021 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej