Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Obturacyjny bezdech senny (OBS)

     Dla wielu osób sen nie jest czasem odpoczynku i ciszy - zaktóca je gtośne chrapanie męża lub żony. Często chrapanie jest gtównym symptomem choroby, która w sposób istotny zaktóca życie i grozi rozwojem ciężkich powiktań. Tą chorobą jest obturacyjny bezdech senny, OBS.

     Istotą OBS są powtarzające się wielokrotnie w czasie snu epizody zapadania gardta - bezdechy: chory w czasie bezdechu nie oddycha zwykle przez 15-30 sekund, gtośne chrapanie pojawia się gwałtownie w momencie powrotu oddychania. Zahamowanie przepływu powietrza do i z ptuc prowadzi do niedotlenienia krwi oraz narastania pracy mięśni klatki piersiowej i brzucha. Praca tych mięśni powoduje przebudzenie w czasie snu i przywrócenie oddechu (najczęściej nieuświadomione przez chorego). Następstwami bezdechów są: niedotlenienie krwi, przebudzenia, nieefektywny sen, przyspieszenie rytmu serca i wzrost ciśnienia krwi.

     OBS jest chorobą częstą (5-15 % dorosłej populacji). W Polsce według szacunków na OBS może chorować 200-400 tysięcy osób. Mężczyźni chorują na OBS od 2 do 4 razy częściej niż kobiety, u których do zachorowania zwykle dochodzi w okresie menopauzy.

     Objawy choroby dzielimy na nocne i dzienne. Do pierwszej grupy należą: intensywne chrapanie występujące naprzemiennie z bezdechami, przebudzenia, niespokojny sen, wzmożona potliwość górnej połowy ciała, duszność lub zatykanie w gardle, oddawanie moczu w nocy. Do objawów dziennych zaliczamy: nadmierną senność, poranne zmęczenie, zaburzenia pamięci i koncentracji, zmiany osobowości, obniżenie libido i impotencja.

     Czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby to: płeć, wiek (u mężczyzn najczęściej po 35-40 roku życia), otyłość jako najważniejszy czynnik ryzyka (70-80% chorych stanowią otyli), gruba, krótka szyja i nieprawidłowości w budowie gardła.

     Długotrwały przebieg choroby i bagatelizowanie jej objawów są przyczyną częstszego występowania chorób sercowo-naczyniowych jak: nadciśnienie tętnicze (u 50% chorych na OBS), choroba wieńcowa, niewydolność serca, zaburzenia rytmu i przewodzenia, udar mózgu, zespół metaboliczny i cukrzyca, wypadki komunikacyjne (związane z nadmierną sennością dzienną). Wreszcie z częstszego występowania chorób układu krążenia wynika zwiększone ryzyko zgonu.

     Podstawowym badaniem w diagnostyce choroby jest polisomnografia (PSG). Badanie wykonywane jest podczas snu i pozwala w sposób nieinwazyjny ocenić strukturę i jakość snu, częstość przebudzeń, oddychanie, utlenowanie, czynność serca, pozycję ciata, chrapanie. Leczenie OBS rozpoczyna się od zmiany nawyków żywieniowych. Zmniejszenie masy ciata powoduje obniżenie liczby bezdechów w czasie snu. Chory powinien unikać alkoholu, środków nasennych, które zmniejszają napięcie mięśni gardła i sprzyjają pojawieniu się bezdechów.

     State dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) jest metodą z wyboru w leczeniu OBS. Istotą leczenia jest utrzymanie drożności gardła przez strumień powietrza wytwarzany przez sprężarkę pod ciśnieniem 4-20 cm H20. Słup powietrza generowany przez aparat poprzez rurę doprowadzającą i maskę obejmującą nos lub nos i usta pacjenta przedostaje się do górnych dróg oddechowych. Wzrost ciśnienia w gardle zapobiega zapadaniu się jego ścian i bezdechom. W Polsce aparat CPAP jest częściowo refundowany przez NFZ (raz na 5 lat w kwocie 1470 zł).


Robert Pływaczewski

pulmonolog


Tekst pochodzi z Tygodnika

29 listopada 2009


   

Wasze komentarze:
 mrudka: 10.04.2007, 18:07
 wydaje mi się że ludziom s± potrzebne rozważania to skłania ich do przemy¶leń.Wytłumaczenie liturgii Triduum Paschalnego powoduje że ludzie duchowo przeżyj± te ¶więta.Bo często w wirze tych przygotowań zapominamy o Bogu.Bo gdyby¶my zadali pytanie co rozumiesz przez słowo '¶więto" większo¶ć osób odpowiedziałoby:to czas spotkania z rodzin±,opychanie się babkami,mazurkami ale to także czas lenistwa.W tym wirze tak wielu znaczeń słowa "¶więto" brakuje wymiaru religijnego. Dlatego my¶le że to dobry pomysł stworzć tak± stronkę i rozważania.Może w ten sposób ludzie zaczna zwracać uwagę na Boga który zawsze jest obok nas.
(1)


Autor

Tresć
[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej