Rozważania Miłość Modlitwy Czytelnia Źródełko Pomoc Duchowa Relaks Download Cuda Opowiadania Perełki
Ból ręki

     Zespół cieśni nadgarstka - syndroma isthmi canalis carpi - jest to stan chorobowy wynikający z długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego biegnącego w kanale nadgarstka.

     Przyczyną rozwoju choroby jest zwykle zwężenie przestrzeni kanału nadgarstka, spowodowane jego przeciążeniem i zwyrodnieniem, co powoduje obrzęk zapalny nerwu i tkanek otaczających. W pierwszym etapie dochodzi do ucisku na nerw pośrodkowy, co wywołuje zaburzenia jego ukrwienia zaopatrującego w tlen i substancje odżywcze - pojawia się wtórny obrzęk nasilający dolegliwości. Etiologia choroby ma najczęściej charakter zawodowy, zwłaszcza u sekretarek, stenotypistek (pisanie na klawiaturze), muzyków, osób ciężko pracujących fizycznie, wykonujących rękoma powtarzające się czynności, ale także u pracowników biurowych, nie-rozstających się w pracy z myszką komputerową (rozwiązaniem jest używanie tabletu). Patologia ta może też współwystępować z chorobami reumatycznymi np. reumatoidalnym zapaleniem stawów, z cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, akromegalią, pojawia się też u kobiet w ciąży (zwykle w III trymestrze, gdy obecne są nasilone obrzęki).

     Do podstawowych objawów należą: parestezje, czyli np. uczucie mrowienia, drętwienia, "prądy" w nadgarstku, okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz osłabienie czucia i ból na tym obszarze, często budzący w nocy (ulgę przynosi opuszczenie ręki). Dochodzi do osłabienia chwytu i braku możliwości zaciśnięcia ręki w pięść (wypadanie trzymanych przedmiotów). Występuje także zanik mięśni kłębu kciuka prawidłowego w postaciach najbardziej zaawansowanych - niedowłady ręki oraz przykurczę mięśniowe upośledzające jej funkcję. Do prawidłowego rozpoznania niezbędne jest badanie EMG nerwu pośrodkowego, pomocne są też RTG, USG oraz rezonans magnetyczny (w celu wykluczenia innych patologii). W leczeniu mało zaawansowanych przypadków stosuje się fizykoterapię: np. metodą neuromobilizacji - przez odpowiednie ćwiczenia manualne z rehabilitantem mające na celu uwolnienie struktur kanału nadgarstka, unieruchamienie nadgarstka z jednoczesnym przyjmowaniem wit. B6 i miejscowym podawaniem kortykosteroidów - rezultaty są różne. W zaawansowanej postaci choroby preferuje się zabieg operacyjny polegający na przecięciu troczka zginaczy (struktura włóknista będąca podporą dla ścięgien mięśni zginaczy i zamykająca kanał nadgarstka), co powoduje rozluźnienie struktur kanału nadgarstka. Efektem jest najczęściej różnego stopnia ulga w dolegliwościach, niestety występują nawroty, zwłaszcza przy dalszej przeciążającej ręce pracy.

     Idąc za wskazaniem znakomitej starej zasady - lepiej zapobiegać niż leczyć - dajmy naszym dłoniom wytchnienie i nie forsujmy ich przesadnie. Stosujmy odpowiednią higienę pracy, przeznaczając czas na odpoczynek odpowiedni do czasu trwania wysiłku. Wtedy z pewnością będziemy mogli przez lata brać - dosłownie - sprawy w swoje ręce.


Mariusz Kotowicz

lekarz


Tekst pochodzi z Tygodnika

27 grudnia 2009


   

Wasze komentarze:
 Paweł: 30.01.2013, 22:56
 Jako sposób na zapobieganie zespołowi cieśni nadgarstka, polecam stosowanie myszek pionowych (np. firmy Evoluent). Również podobno pozwalają powrócić do pracy osobom po chirurgicznym leczeniu tej dolegliwości. Recenzja tych myszek na blogu: http://mysli-ergonomiczne.pl/pionowa-mysz-ergonomiczna-evoluent-verticalmouse-4-recenzja/
(1)


Autor

Tresć




[ Powrót ]
 
[ Strona główna ]


Humor | O stronie... | Wspomóż nas | Polityka Prywatności | Reklama | Kontakt

© 2001-2019 Pomoc Duchowa
Portal tworzony w Diecezji Warszawsko-Praskiej